Angee – zabezpečení domu, na které nemusíte myslet

Od zabezpečovacího systému se očekává především spolehlivost. A také uživatelský komfort – ideálně nemyslet na to, že je třeba někde něco zapnout nebo vypnout. V interiéru je důležitý vzhled. To vše splňuje Angee.

Zabezpečení domů a komerčních prostor se pomalu stává nezbytností, ale jako jiné systémy, by nemělo obtěžovat. Ideální stav je, že o něm vůbec nevíte. Nedávnou novinkou je Angee – netradičně pojatý kamerový systém.

Do svého domu nebo provozovny můžete instalovat kamery a bezpečnostní systémy mnoha výrobců. Avšak Angee o sobě říká, že je jedinečná – první opravdu automatický bezpečnostní systém. Mluví s vámi a dobře vypadá. Kombinuje technologii, vzhled a inteligenci, velmi jednoduše se ovládá a automaticky dělá to, co má. Navrhli ji Češi, ale protože primárně míří na americký trh, veškeré informace na webu jsou v angličtině, stejně tak sídlo firmy je v San Franciscu.

Angee (Zdroj: www.meetangee.com).

Angee (Zdroj: www.meetangee.com).

Autoři přihlásili produkt do kampaně na Kickstarteru, aby zajistili prostředky na sériovou výrobu. Ohlas budoucích zákazníků byl ohromný. Nyní je sestavený funkční prototyp a probíhá výběr výrobce. Dokonce o produkt projevila zájem společnost, která pomáhala vyrábět prototyp (nabídla ohromnou sumu za odkup).

V čem je Angee tak zajímavá?

Angee je bezpečnostní systém nezávislý na uživateli. Jeho autoři vycházeli ze statistik, že mnoho vloupání se děje právě v době, kdy majitelé domu zapomněli zakódovat stavbu před svým odchodem, případně v době, kdy jsou doma, ale není střežená část objektu. Jiní zabezpečení nepoužívají, protože neví jak na to, nebo je obsluha pro ně složitá.

Jistě také znáte situace, kdy potřebujete zjistit, jestli se děti nebo senior vrátili v pořádku domů, ale neberou vám telefon. Máte malé děti a sem tam potřebujete na ně dohlédnout (například pokud spí v cizím prostředí – na návštěvě, apod.). Jistě, můžete pro tento případ koupit chůvičky – další zařízení do domácnosti. Komplexním řešením může být Angee – je napojená na váš mobilní telefon nebo chytré hodinky. Kdykoliv se můžete podívat, co se doma děje.

Angee je kromě kamery také asistentka – kontroluje váš kalendář a připomíná odchod na další schůzku. Pokud přijdete domů, pozná vás. Uvidí-li cizí tvář, informuje vás o tom. Hlídá okna a dveře. Zaznamená-li pohyb, otočí se v daném směru. Tím můžete svůj dům nebo provozovnu ochránit ještě lépe než u běžných kamerových systémů.

Vzhled a funkčnost na prvním místě

Hlavní jednotka Angee je válec o průměru 8 cm a výšce 14 cm. Horní hrana s reproduktorem je zkosená. Horní polovina válce s kamerou a LED diodami se otáčí kolem svislé osy o 360°. Připojení hlavní jednotky k Wi-Fi síti zajistí spojení s vámi kdykoli a kdekoli se nacházíte (samozřejmě musí být vaše mobilní zařízení připojené k internetu). Aplikace pro mobilní telefony a chytré hodinky umožňuje sledování prostor, nastavení a přijímání upozornění, připojení více míst (domov, kancelář, rodiče atd.) a komunikaci lidí.

Pro sledování celého domu budete potřebovat senzory na dveře a okna – tzv. bezpečnostní tagy (Security Tags). Jsou to malá kolečka, která komunikují s hlavní jednotkou bezdrátově, přes Bluetooth. Angee (a vy přes mobilní telefon) tak stále ví, kdo přichází a odchází. Díky senzorům dochází k automatickému střežení prostor – stačí projít kolem s mobilním telefonem. V případě, že nemáte s sebou mobil nebo je vybitý, domluvíte se s Angee hlasem. Pokud Angee zaznamená pohyb a je zastřeženo, dostanete na mobilní telefon upozornění. Máte-li psa nebo člena rodiny bez mobilního telefonu, Angee střeží jen perimetr (obvod) domu, aby vás neobtěžovala planými poplachy. Přes aplikaci pak můžete sledovat záběry na dálku.

Bezpečnostní tag na dveřích (Zdroj: www.meetangee.com).

Bezpečnostní tag na dveřích (Zdroj: www.meetangee.com).

Angee je z hliníku, který má zajistit odolnost proti poškrábání, trvanlivost a samozřejmě jedinečný vzhled. Objektiv je plastový (Makrolon) se skleněnou čočkou. Samozřejmostí je noční vidění.

Angee se umísťuje na vodorovnou plochu – stůl, skříňku atd. Montáž na stěnu nebo strop není možná z důvodu nutnosti umístit jednotku svisle.

Co vše umí

Angee je bezpečnostní kamera pro sledování celého domu. Je to autonomní systém – není nutné žádné ruční nastavení střežení prostoru, to probíhá automaticky. Může se otáčet podle potřeby (tam, kde se něco děje nebo na váš pokyn). Rozpozná obyvatele domu a lze nastavit, že pokud jste doma, nebude vás monitorovat (bude se dívat do zdi).

 • Automatické zabezpečení prostoru – není nutné systém ručně aktivovat / deaktivovat pokaždé, když odcházíte nebo se vracíte domů. Používáním dveřních a okenních senzorů jste chráněni před nezvanými návštěvami i v případě, že jste doma (není tedy nutné nastavovat zóny jako u běžných zabezpečovacích systémů). Tím je dosažená vysoká bezpečnost, neboť mnohé nezvané návštěvy přijdou právě v době, kdy jste doma. Systém funguje tak, že bezpečnostní tagy rozpoznají otevření dveří a přes Bluetooth předají informaci vašemu mobilnímu telefonu. Tímto se systém aktivuje / deaktivuje. V případě, kdy telefon nemáte k dispozici (například děti, senioři, paní na úklid, vybitá baterie), je mozné se identfikovat hlasem.
 • Systém se umí přizpůsobit každé domácnosti – například když někteří členové domácnosti nemají mobilní telefon (dítě) nebo máte domácí mazlíčky volně se pohybující po domě. Aby nedošlo k jejich automatickému uzamčení nebo vyvolání nechtěného poplachu, musíte to Angee sdělit. Angee se pak prostřednictvím mobilní aplikace zeptá před „uzamknutím“ objektu, ​zda-li ma střežit a pokud ano, zda-li má zasílat poplachy plynoucí z detekce pohybu uvnitř domu. Angee totiž střeži primárně perimetr (obvod) domu pomocí dveřních a okenních senzorů.
 • Dvoufázové ověření – pro vyšší zabezpečení je možné nastavit, že pro deaktivaci střežení je nutné mít u sebe mobilní telefon a zároveň se ohlásit hlasem. Přijdete tedy domů, bezpečnostní tag zaznamená při otevření dveří přítomnost vašeho telefonu a vy na Angee promluvíte.
 • Rozpoznání hlasu – Angee rozumí řeči a pozná, kdo jste. Můžete nastavit hlasové heslo pro případ, kdyby byl váš mobilní telefon nefunkční. Hlasem můžete Angee ovládat a umí např. prohledat webové stránky podle vašeho zadání.
 • Angee se automaticky otáčí v rozsahu 360° – zaznamená-li někde pohyb nebo na pokyn uživatele.
 • Upozornění na mobilní telefon ihned, když zaznamená něco neobvyklého. Aplikace umožňuje nastavit zvonění a osoby, kterým se má upozornění zaslat (sousedovi, jen některým obyvatelům domácnosti, atd.). Ti pak mohou zavolat policii. Na nezvaného návštěvníka můžete mluvit a pokusit se na dálku dohodnout, aby odešel, samozřejmě s oznámením, že ho máte nahraného na videu.
 • Baterie s kapacitou 10 hodin nahrávání a přenosu videa. V případě, že je vypnutý elektrický proud, Angee pošle zprávu, že je napájena z baterie a video nahrává do vnitřní paměti.
 • Ukládání dat offline i online. Offline záznam pro 1 hodinu v kvalitě HD (vnitřní kapacita 1,5 GB). Cloudové úložiště je zdarma do 1 GB, což pro běžný provoz stačí (Angee nahrává video pouze v případě, že se něco děje).
 • Upozornění při výpadku internetu a po jeho obnovení.
 • Obousměrná komunikace – na dálku můžete zkontrolovat domácnost nebo popovídat s lidmi doma.
 • Přenosná (můžete ji využít jako dětskou chůvičku nebo jinde, odkud potřebujete přenést obraz a zvuk). Není však voděodolná – primárně je určená pro použití v interiéru.
 • Možnost rozšíření systému o další kamery a senzory u rozsáhlých objektů.
 • Komunikace s kalendářem, upozornění na schůzky, odpovídá na telefonní hovor atd. Do budoucna by se Angee mohla stát i domácí osobní asistentkou – vytvářet poznámky a události v kalendáři a reagovat na notifikace bez nutnosti mít chytrý telefon v ruce.
 • Nastavení jazyka – angličtina, připravuje se němčina, francouzština a španělština.
 • Mobilní aplikace pro iOS a Android nebo přístup přes webové rozhraní. Podpora chytrých hodinek. Přes mobilní telefon se systém kompletně nastavuje.
 • Nastavení soukromí – při přítomnosti známých osob je možné automaticky vypnout kameru nebo ji otočit do zdi.
 • Napájení přes micro USB kabel.
 • Dosah ve volném prostoru 30 m.
 • Měření teploty a vlhkosti.
 • Komunikace s dalšími produkty pro chytrou domácnost – osvětlením Philips Hue, Honeywell WiFi Smart Thermostat, Belkin WeMo produkty, Nest, Lifx, August a další (mnohé z těchto systémů se sice na českém trhu neprodávají, nicméně si v českých domácnostech nachází své místo čím dál častěji). Samozřejmostí je učení se běžných situací v domácnosti a možné další spárování s dalšími produkty (formou IFTTT nebo otevřeného REST API).

Podobné funkce nabízí Nest Cam, Piper nebo Netatmo Welcome. Každý z těchto systémů má však svá omezení, proto je i cena Angee podstatně vyšší.

Kampaň a cena

Kampaň na Kickstarteru měla zajistit prostředky na sériovou výrobu – alespoň 250.000 dolarů, což se podařilo ještě před jejím ukončením. Kampaň skončila 15. listopadu 2015 s výsledkem překročení požadované částky o 200 %. V současné době probíhá výběr firmy, která zajistí výrobu přesně podle zadání.

Na trhu by se Angee měla objevit v říjnu 2016. Nyní ji můžete předobjednat na Indiegogo. Zaváděcí zvýhodněná cena za kameru a jeden senzor je 312 US dolarů.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.