Automatické stínění oken zabrání nechtěným pohledům i vedru

S blížícím se létem je na pořadu dne mnohých domácností vyřešení stínění oken na jižní a západní fasádě domu. U nových žaluzií určitě připlaťte za elektropohon, u starších je možnost motor dodatečně nainstalovat. A pak už je jen krůček k automatickému řízení.

Přemýšleli jste někdy, jaký vliv má na člověka denní světlo? Způsobuje pohodu, dokážeme se lépe soustředit, naše produktivita stoupá. Stínění v letním období je však nutností pro zabránění přehřívání interiéru – zatažené venkovní žaluzie nechají sluneční paprsky za sklem a nemusíme přebytky tepla v noci odvádět ven, případně zapínat klimatizací. Příliš slunečního záření může bránit i naší činnosti – na displeji počítače ozářeném sluníčkem nic neuvidím nebo z příliš jasného světla mne bolí oči.

Je tedy nutné najít kompromis – sluneční svit potřebujeme, ale zároveň jej musíme omezit. Ideální je, abychom se nemuseli o regulaci stínění starat.

Somfy TaHoma

O stínících prvcích jsem psala v článku Nechte v létě sluníčko za okny. Všechny zde uvedené prvky lze elektricky ovládat. Jedním z výrobců ovládání a pohonů pro okenní stínění, dveře, vrata, brány nebo například pro projekční plátna, je francouzská společnost Somfy. A co je na elektřinu, to lze automatizovat – stínící prvky pak reagují na senzory (vítr, slunce, teplota, kouř) a nabízejí větší komfort i úsporu energie. Pokud propojíte stínění s dalšími prvky – zabezpečení (kamerový systém) a osvětlení – máte kompletní systém pro nejčastěji používané technologie v domě.

Ovládání domácnosti z jednoho místa - Somfy TaHoma (Zdroj: www.somfy.cz)

Ovládání domácnosti z jednoho místa – Somfy TaHoma (Zdroj: www.somfy.cz)

Systém Somfy TaHoma si mě získal jednoduchostí ovládání a tím, co vše umí. Před rokem jsem si říkala – proč nezapojit stínění a garážová vrata do systému centrální elektroinstalace? iNELS, Loxone a další podobné systémy domácí automatizace přece dokážou ovládat jakákoli zařízení na elektřinu. Somfy TaHoma však nabízí daleko širší možnosti, které “univerzální ovladač” nedokáže. Propojí produkty značky Somfy – žaluzie, rolety, projekční plátno, senzory otevření okna, elektrické kliky, sluneční a teplotní senzory, termostaty, interkom, atd. Můžete připojit i produkty třetích stran. To pokrývá opravdu širokou škálu zařízení a Somfy svůj systém stále vyvíjí.

Sluneční senzor, který se umístí na sklo okna a snímá intenzitu slunečního záření, které proniká do interiéru (Zdroj: www.somfy.cz)

Sluneční senzor, který se umístí na sklo okna a snímá intenzitu slunečního záření, které proniká do interiéru (Zdroj: www.somfy.cz)

TaHoma je navržená tak, aby si ji zákazník dokázal zprovoznit svépomocí. Je však na místě oslovit odborníky, abyste systém využili na maximum a získali záruky, že vše bude správně a bezpečně fungovat. Aplikace pro mobilní telefon a tablet je rozsáhlá, ale uživatelsky přívětivá, až jednoduchá. Můžete využít i chytré hodinky Apple Watch.

Řídící jednotka - TaHoma Box (Zdroj: www.somfy.cz)

Řídící jednotka – TaHoma Box (Zdroj: www.somfy.cz)

Budete-li chtít ovládat stínění a další prvky jednou aplikací, stačí řídící jednotku TaHoma Box připojit do elektřiny a internetu (například k domácímu routeru). Následně k aplikaci připojíte všechna zařízení, která chcete ovládat (elektromotory, ovládače, tlačítka). Vhodným nastavením můžete vytvořit scény jak časově závislé (v pracovní den v 7:30 odcházím do práce – vypni světla, stáhni žaluzie; nebo: v zimě za soumraku stáhni rolety, abych ušetřila za vytápění), tak podmíněné (pokud jsem v létě v práci a svítí slunce do okna v ložnici – zatáhni zde žaluzie). Navíc vše ovládáte na dálku v reálném čase – vidíte tedy, jak jsou například žaluzie nakloněné a které jsou vytažené. Systém samozřejmě nepodmiňuje, že budete muset technologie ovládat jen mobilem, tlačítka na stěně nebo vaše současné ovládače zůstanou stále k dispozici.

Somfy Connexoon

Novinkou u Somfy je Connexoon. Tři aplikace pro mobilní telefon dokážou ovládat stínění oken (kompatibilní například s produkty značky Velux, žárovkami Philips Hue a s teplotními a slunečními čidly), bránu a garážová vrata (osvětlení, alarm, vlastní vrata a brána, vstupní dveře) a třetí aplikace je určená pro terasu (osvětlení, stínění, hudba, sluneční a teplotní čidla). Kromě vlastních koncových prvků budete potřebovat řídící box a aplikaci. Cena je 5.599 Kč včetně DPH.

Který systém je vhodný pro váš dům?

Značka Somfy už dnes nepředstavuje jen elektropohony. Je to další ucelený systém domácí automatizace na českém trhu. Kterou značku však zvolit pro svůj dům? S tímto těžkým rozhodnutím vám mohu pomoci.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.