Dálkově ovládaná zásuvka

Alias: bezdrátová zásuvka

Dálkově ovládaná zásuvka umožní ovládání osvětlení, ventilátorů, elektrických přímotopů, spotřebičů ve stand-by režimu (televize, počítače, atd.) a dalších elektrických zažízení na dálku – bezdrátově.

Na českém trhu je k dostání mnoho typů dálkově ovládaných zásuvek v cenách jíž od 200 Kč. Do běžné zásuvky se vloží adaptér, který komunikuje s ovládačem, a do kterého se připojí zástrčka spotřebiče. Ovládač komunikuje s několika adaptéry (obvykle 4 a více) a je možné zapínat každý spotřebič zvlášť nebo všechny zároveň.

Pro domácnosti, které chtějí omezit počty ovládačů, jsou určené zásuvky, kdy ovládačem je chytrý mobilní telefon. Takové zařízení vyrábí např. americká společnost Belkin a začíná se prosazovat i na českém trhu s dálkově ovládanými zásuvkami a pohybovými senzory – řada Belkin WeMo je vyvinutá pro snadnou automatizaci domácnosti. Je určená pro mobilní telefony s operačním systémem iOS nebo Android. Komunikace zásuvky s aplikací v telefonu je přes domácí Wi-Fi. Odkudkoli, kde máte přístup k internetu, můžete kontrolovat stav zásuvky, případně ji vypnout / zapnout.


Mohlo by vás také zajímat: