Digitální asistentka

Aliasy: Amazon Echo, Google Home, hlasový asistent

Informace z července 2017

Digitální asistentka je zařízení s mikrofonem a reproduktorem připojené k internetu. Ovládá se hlasovými povely. Asistentky vyvíjí a prodávají společnosti Google (Google Home) a Amazon (Echo).

Asistentka je vybavená umělou inteligencí a stále se učí. Neustále monitoruje zvuky a po zaznění aktivačního příkazu (“Ok, Google”, “Hey, Google” / “Alexa”, “Echo”, “Amazon”) odpovídá na dotazy nebo plní příkazy. Mikrofon lze vypnout stiskem tlačítkem. Asistentky získávají informace z různých zdrojů, odpovědi nemusí být vždy přesné.

Asistentky komunikují v angličtině (nutnost znalosti na takové úrovni, abyste se dorozuměli s rodilým mluvčím). Čeština není oficiálně podporovaná.

Obrovským nedostatkem je v obou případech zajištění bezpečnosti (neexistuje ověření identity osoby, která zadává příkaz) nebo využívání svých osobních údajů více osobami (např. přepínání Google účtů pro více členů domácnosti).

Příklady použití (liší se dle zařízení):

  • přehrávání hudby z internetové služby, např. Spotitfy nebo Google Play
  • poslech audioknih
  • zasílání emailů, kontrola kalendáře
  • vyhledávání informací (počasí, doprava, překlad do cizích jazyků, zprávy, atd.)
  • ovládání chytrých domácích spotřebičů – žárovky, termostaty a některými elektrospotřebiči – kompatibilní s produkty značek Nest, Samsung SmartThings, Philips Hue, Belkin WeMo, Honeywell, službou IFTTT.