LED pásek

LED pásek je tvořený LED diodami vsazenými do ohebného pásu. Díky malým rozměrům LED diod a ohebnosti pásu je tento typ osvětlení vhodný i na taková místa, kde by jiné zdroje osvětlení nebylo možné umístit kvůli svým rozměrům. Liniový zdroj světla je vhodný pro osvětlování kuchyňských linek, zrcadel nebo zvýraznění křivek. Při návrhu osvětlení prostoru nejsme omezení délkou pásku, jednoduše jej nastřiháme podle potřeby (ale jen v místech k tomu určených, abychom nepoškodili elektrický obvod). Podle délky pásku je pak navržený napájecí zdroj.

Pásy bývají opatřené samolepicí vrstvou pro snadnou montáž – ideální je hladký povrch, např. nábytek, kovy nebo plasty. Na omítku a jiné hrubé povrchy je vhodnější použít hliníkové lišty, které zároveň slouží pro odvod tepla (LED diody pak mají vyšší životnost), tvoří designový prvek v interiéru a nebo umožní směrování osvětlení (pásek pak svítí jen požadovaným směrem). Na lišty je možné osadit plastový difuzér, který světlo rozptyluje (nevnímáme jej pak jako řadu bodových světel, ale jako linii).

LED pásky lze rozsvěcet běžným vypínačem. Další možností jsou manuální, dálkové nebo speciálních LED ovladače (např. reagující na mávnutí nebo tlesknutí, ovládání dotykem na hliníkovou lištu atd.). Oblíbené jsou skříňové spínače, které po otevření dveří zapnou LED pásek umístěný ve skříňce.

Mohlo by vás také zajímat: