Radiofrekvenční signál

Alias: RF signál

S radiofrekvenčním signálem (zkratka RF signál) se můžeme běžně setkat při centrálním zamykání automobilu. Další uplatnění získává při ovládání elektrických zařízení v domácnostech (spínání svítidel, ovládání žaluzií nebo rolet, zapínání a vypínání dalších elektrospotřebičů).

Bezdrátový systém je vhodný pro stávající stavby, kde provedení nové elektroinslalace je finančně nebo technicky velmi náročné, nebo v místech, kde kabely není možné umístit (např. skleněné příčky, umístění na sklo, nábytek, obklady ap.).

Systém je založen na vysílání a přijímání kódovaného vysokofrekvenčního signálu. Mezi vysílačem a přijímačem nutně nemusí být optická viditelnost – signál se šíří všesměrově a s menším či větším útlumem proniká i překážkami. Aby byla zaručena jednoznačnost při ovládání, je každému tlačítku vysílače při výrobě přidělen unikátní kód. Tento kód je součástí vysílaného signálu a při úvodním naprogramování se uloží do paměti přijímače. Jestliže kdykoliv v budoucnu přijímač v signálu rozpozná zaznamenaný kód, provede naprogramovanou funkci. Signály obsahující odlišné kódy budou ignorovány. Tím je zajištěno individuální ovládání i při současném použití několika přijímačů nebo vysílačů v jednom místě.

Bezdrátové řešení nabízí např. systém chytré elektroinstalace xComfort.