Relativní vlhkost vzduchu

Relativní vlhkost vzduchu je poměr mezi množstvím vodních par ve vzduchu a maximálním možným množstvím par, které je vzduch schopen pojmout. Uvádí se v procentech (%). Je to jeden z parametrů pro zajištění kvalitního vnitřního prostředí.

Ideální relativní vlhkost vzduchu v uzavřeném prostoru stavby je 50 % (±10 %).

Relativní vlhkost vzduchu je závislá na teplotě vzduchu a množství vodní páry v něm obsaženém. Čím vyšší teplota, tím vyšší množství vodní páry je vzduch schopen pojmout. A naopak – čím nižší teplota, tím méně vodní páry může být ve vzduchu obsaženo. Při 100% nasycení dochází ke kondenzaci vodních par – vodní pára se mění v kapalné skupenství (vznikají kapky).

Nízká relativní vlhkost vzduchu (suchý vzduch) může způsobovat dráždění sliznic a potíže s tím související (kašel, škrábání v krku, záněty dutin, vyrážky, pálení očí, rýma a ucpaný nos), vysušenou pokožku, až celkový pocit únavy. Vlivem nízké vlhkosti sesychá nábytek, dřevěné podlahy, rostliny špatně prospívají (obvykle máme doma tropické rostliny, které vyžadují vlhkost 55-60 %).

Naopak vlhký vzduch (vlhkost nad 60 %) má za následek kondenzaci vodní páry, růst plísní a množení roztočů, kteří negativně působí na naše zdraví.

Přílišným větráním (například ve staré stavbě s netěsnými okny) dochází k vysušování vzduchu, naopak při nedostatečném větrání (okna vyměněná za moderní těsné) je vzduch příliš vlhký.


Mohlo by vás také zajímat: