Syndrom nemocných budov

Alias: SBS

Syndrom nemocných budov (zkratka SBS z anglického Sick Building Syndrom) je kombinace onemocnění spojená s dlouhodobým pobytem v uzavřeném prostoru (kancelář, domácnost ap.).

Světová zdravotnická organizace v roce 1984 zveřejnila studii, že až 30% lidí na celém světě trpí nemocí SBS, v roce 2002 postižených bylo až 60%.

Většina syndromů nemocných budov souvisí se špatnou kvalitou vnitřního prostředí. Příčiny nemocných budov spočívají často ve vytápění, větrání (oxid uhličitý, oxid uhelnatý, nedostatek kyslíku) a chlazení. Jiné příčiny jsou přisuzovány uvolňování stavebních materiálů do ovzduší, těkavým organickým látkám (VOC), plísním, nesprávné ventilaci ozonu (vedlejší produkt některých kancelářských strojů) nebo průmyslovým chemikáliím.

“Vyléčení”, nebo alespoň omezení příznaků, syndromu je možné tak, že se vyhneme většině zdrojů problémů SBS. To znamená změnit způsob větrání (řádná výměna venkovního čerstvého vzduchu za vnitřní znehodnocený), omezit používání VOC a odstranit podmínky pro vznik alergenů a růst plísní (vlhkost, teplota).

Obyvatelé budov si stěžují na příznaky jako je podráždění očí, nosu a krku, neurotoxické nebo celkové zdravotní problémy, kožní onemocnění, nespecifické reakce z přecitlivělosti, špatné vnímání vůní a chutí. Několik lidí si může stěžovat na různé příznaky, které nejsou zdánlivě nijak propojené. Ve většině případů se na příznaky SBS přijde brzy poté, co nemocní změní místo pobytu, přestěhují se. Zejména u citlivých jedinců může přetrvávat dlouhodobý vliv na zdraví.


Mohlo by vás také zajímat: