Domácí meteostanice – od měření teploty po předpověď počasí

Počasí člověka ovlivňuje celý život. Člověk však počasí ovlivnit nemůže, ale může sledovat předpověď a tím se přírodě přizpůsobit.

Předpověď počasí je založená na sledování změn atmosférického tlaku v závislosti na čase. Na měření tlaku potřebujeme barometr, venkovní teplotu změříme obyčejným teploměrem, umístěným na okno z venkovní strany. Pokud nás zajímají i jiné veličiny, potřebujeme další zařízení a čidla – teploměr umístěný ve vnitřním prostředí, vlhkoměr (venkovní, vnitřní), senzor CO2 atd. Všechny tyto parametry i s výpočtem předpovědi počasí změří a zpracuje jedno zařízení – domácí meteorologická stanice (zkráceně meteostanice).

Předpověď samozřejmě zjistíme v rozhlase, televizi nebo na internetu (např. oficiální stránky Českého hydrometeorologického úřadu). Dozvíme se ale jen obecnou informaci o počasí v dané oblasti, která nemusí zcela odpovídat místu našeho bydliště. Data v mobilním telefonu jsou vztažena k poloze zařízení (např. aplikace Aladin pro Android nebo iOS, předpověď by tedy měla být přesnější.

Některé chytré mobilní telefony, hodinky nebo sporttestery mají v sobě zabudovaný barometr. Dokáží proto také předpovídat počasí.

Domácí meteostanice nás však informuje o aktuálním počasí v místě pobytu a díky sledování hodnot atmosférického tlaku dokáže předpovědět počasí na nejbližší dobu. Přístroje obvykle zobrazují datum a čas, vnitřní a venkovní teplotu a relativní vlhkost vzduchu a mají budík. Některé modely jsou zároveň fotorámečkem, měří koncentraci CO2 apod. Dodávají se s bezdrátovým senzorem, který se umístí do venkovního prostředí. Mezi nejznámější výrobce patří Hyundai, Sencor, ECG, Garni, IROX, TFA nebo Oregon Scientific.

Podle svých požadavků si můžeme vybrat ze dvou základních modelů – mechanické nebo elektronické meteostanice.

Mechanické (analogové) meteostanice

mají ciferníky na měření atmosférického tlaku (barometr), teploty a vlhkosti. Předpověď počasí si však musíme odvodit z naměřených hodnot sami.

Mechanická meteostanice TFA 20.2019

Mechanická meteostanice TFA 20.2019 (Zdroj: www.meteoshop.cz)

Elektronické meteostanice

jsou vybavené mnoha funkcemi, a i když dva modely vypadají na pohled stejně, mohou se zásadně lišit svými funkcemi. Před nákupem si proto musíme zodpovědět otázky a podle svých potřeb vybrat vhodný model:

  • Chci sledovat jen venkovní teplotu? (další funkce jako předpověď počasí, vlhkost atd. nejsou pro mě důležité)
  • Chci znát hodnotu vlhkosti uvnitř i vně domu? (přístroje měřící vlhkost mnohdy sledují pouze jednu hodnotu)
  • Chci znát předpověď počasí? (pokud mi stačí pouze předpověď počasí, bude pro mne vhodný model, který má na displeji jen ikony předpovědi počasí, případně zobrazení vnitřní a vnější teploty. Zobrazení hodnot atmosférického tlaku, graf vývoje tlaku, paměti na hodnoty tlaku v uplynulých hodinách jsou funkce, které nevyužiji)
  • Zajímá mne vývoj atmosférického tlaku a jeho zobrazení na displeji? (zde jsou další dvě možnosti – pouze zobrazení grafu změny tlaku nebo chci vědět konkrétní hodnoty tlaku přepočtené na hladinu moře, s uložením měření za 12 nebo 24 hodin. Předpověď počasí bude v obou případech stejná, protože přístroj sleduje vývoj tlaku v závislosti na čase bez ohledu na zobrazené hodnoty)
  • Jak daleko budou bezdrátová čidla od centrální jednotky? (běžný dosah je 30 metrů ve volném prostoru, některé stanice jsou schopné přenášet signál až do vzdálenosti 150 m)
  • Kolik čidel budu potřebovat? (některé modely mají možnost použití více bezdrátových čidel pro měření teploty, popř. vlhkosti, na několika místech, běžná jsou tři)
  • Chci podsvícený displej? (u stanic s větším displejem je složitější displej nasvítit. Používá se technologie LED, EL backlite (rovnoměrné osvětlení zelenou nebo modrou barvou). Stále svítící displej vyžaduje adaptér)
  • Z jaké vzdálenosti se obvykle budu dívat na displej? (velký displej může být nevhodný v případě, že stanici používám jako budík a umístím ji na noční stolek)
  • Vyžaduji hodiny řízené rádiovým signálem?
  • Budu využívat budík?
  • Chci vědět, kdy vychází a zapadá Slunce nebo v jaké fázi se nachází Měsíc? (u funkce zobrazení času východu a západu Slunce je ovšem nutno zjistit, zda stanici lze nastavit pro Českou republiku – v paměti stanice musí být alespoň nastavení pro Prahu (kód PRG), pokud nastavíme jiné evropské město, dojde k časovému posunu údajů)
  • Chceme naměřené hodnoty přenést do počítače a dále s nimi pracovat? (pro nejnáročnější zákazníky jsou na trhu poloprofesionální stanice, které kromě teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku měří směr a rychlost větru, dešťové srážky, mají paměti na naměřené hodnoty, možnost propojení s počítačem, nastavení alarmu při překročení nastavených hodnot atd.)

Když běžná meteostanice nestačí

Více náročný uživatel může požadovat také hodnoty UV záření, solární radiace, srážky nebo rychlosti větru. Tyto požadavky může splnit např. meteostanice Davis Vantage Pro 2. Cena se pohybuje v řádech tisíců Korun (Heureka.cz)

Pokud patříte k uživatelům, kterým vyhovuje více displej mobilního telefonu než krabička na stěně, můžete uvažovat o internetové meteostanici Netatmo Urban Weather Station. Uživatelskou recenzi po dlouhodobějším používání si můžete přečíst zde.

Jakou meteostanici používám?

Řadu let používáme v našem bytě v paneláku meteostanici Hyundai WS 1815. Máme ji umístěnou v obýváku na stěně a používáme ji s třemi externími senzory – jeden pro venkovní teplotu (krabička umístěná na parapetu severního okna spojená s drátovým čidlem vyvedeným ven), druhý pro měření teploty v dětském pokoji a třetí pro měření vody v akváriu (obdoba venkovního čidla). Výhoda je v tom, že aktuální teplotu v daném místě vidím přímo na senzoru, nemusím jít až k hlavní jednotce.
Nevýhoda může být drátové čidlo. Senzor není voděodolný, musí být umístěný v interiéru. Pokud drát vyvedu přes okno, které se pravidelně otevírá, brzy dojde k jeho zlomení (v našem případě máme dvoukřídlové okno, a to se sondou otevírám jen výjimečně, proto i po letech je vše v pořádku). Uživatelé mohou jako zápornou vlastnost považovat zobrazení minimální a maximální teploty, kdy chci zobrazit např. hodnoty za poslední den – je třeba vždy vymazat záznam měření teplot (na zadní straně hlavní jednotky).

Naše meteostanice má tyto funkce:

  • čas řízený rádiovým signálem DCF 77
  • funkce: čas, kalendář, předpověď počasí, barometrický tlak, historie tlaku, vlhkost vzduchu, vnitřní/venkovní teplota
  • předpověď počasí – slunečno, zataženo, oblačno, deštivo, bouřka
  • zobrazení absolutního a relativního barometrického tlaku, zobrazení trendu a vývoje barometrického tlaku za posledních 12 hodin
  • rozsah měření relativní vlhkosti vzduchu 20-99 %
  • rozsah měření teploty: vnitřní 0°C~+50°C, venkovní -50°C~+70°C
  • možnost bezdrátového příjmu venkovní teploty až ze tří čidel
  • paměť max/min naměřených hodnot vnitřní/venkovní teploty a relativní vlhkosti vzduchu
  • indikátor slabých baterií venkovního čidla
  • budík s funkcí opakovaného buzení
  • možnost upevnění na zeď nebo stolní podstavec
  • podsvícení displeje

Tento model se však již neprodává. Vhodným nástupcem, který má všechny funkce, které požaduji, je meteostanice Hyundai WS 1806 Boy za 1000 Kč. Kromě výše uvedených funkcí má navíc zobrazení času východu a západu Slunce (hodnoty pro Prahu), východu a západu Měsíce, fáze Měsíce a také funkci Weather Boy. To je postavička chlapce zobrazená na displeji oblečená v závislosti na venkovní teplotě a aktuální předpovědi.

Elektronická meteostanice Hyundai WS 1806 Boy

Elektronická meteostanice Hyundai WS 1806 Boy

Potřebujete poradit s výběrem?

Před nákupem je dobré se zamyslet, jaké hodnoty požadujete měřit a zobrazit na displeji. Meteostanic je na trhu velké množství a každý si může vybrat zařízení, které bude designově ladit s jeho bytem a bude vybavené funkcemi, které uživatel využije. Budete-li potřebovat pomoc s výběrem, kontaktujte mě, prosím.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.