Dostatečný pohyb je základem života
Až půjdete v létě po ulici, všímejte si rukou lidí kolem vás. Je hodně těch, kteří nosí podivné náramky bez ciferníku. K čemu to je, když to neukazuje čas? Nositelná elektronika monitoruje pohyb, zdravotní stav nebo upozorní na zvonící mobil v batohu.
V dobách ne tak dávných nosili lidé na ruce hodinky. Ty postupem času vytlačily mobilní telefony. Proč se někteří lidé k náramkům vracejí?
Jsou to speciální zařízení, která sledují pohyb – kolik kroků / kilometrů ujdete, jestli jdete, běžíte nebo jedete na kole, měří spálené kalorie a vaši tepovou frekvenci, jestli dobře spíte. A mnohé další funkce podle jednotlivých produktů.
Rozvoj náramků má na svědomí sport, proto se můžete setkat s názvem fitness náramky. Nejen profíci, ale i amatérští sportovci – tedy kdokoliv z nás – chtějí vědět, jak dlouho běželi, kolik kilometrů ujeli na kole nebo kolik kroků za den nachodili. Tato zařízení pronikla i do běžného života a patří do kategorie nositelná elektronika.
Jaký přínos má fitness náramek pro obyčejného člověka?
Já jsem člověk soutěživý. Chci vědět, kolik kilometrů ujedu na kole, za jak dlouho uběhnu oblíbenou trasu v lese. Výsledky si nechávám pro sebe, nicméně mám radost, že se sem tam zlepším. Před rokem jsem na Vánoce dostala náramek Fitbit Charge HR. Nahradil ručičkové hodinky, nutí mě chodit (neboť se chci dostat z „červených čísel“), sleduje, kolik za den vypiji tekutin. Jako bonus vnímám skutečnost, že nemusím odemykat mobilní telefon, neboť v blízkosti náramku je automaticky odblokován. Nepotřebuji hlasitý budík, jemné vibrace na zápěstí mě bezpečně probudí.
Tento náramek považuji za hodinky. Má však přidanou funkci – díky němu také vím, jestli dostatečně spím nebo se hýbu. Je zajímavé sledovat naměřené hodnoty, neboť přesně odpovídají, jak se cítím. Válím se o prodlouženém víkendu doma? Výsledkem je špatná nálada, není mi dobře. Bolí mě delší dobu hlava? Stačí se podívat, kolik vody jsem za poslední dobu vypila. Můžete argumentovat, že na to nepotřebujete žádné technologie. Pokud se však nějaké zdravotní problémy objeví, málokdo si uvědomí, že mohou souviset se základními potřebami – spánek, pohyb a zdravý jídelníček. Pojďme se na tyto lidské potřeby podívat více do podrobností.
Pohyb – chůze je nejpřirozenější a nejlevnější sport. Pokud ujdete denně 10.000 kroků, vaše tělo bude spalovat dostatek energie, která se nebude ukládat v podobě tuků. Vy se budete cítit daleko lépe, i když není vaším cílem shodit nějaké to nadbytečné kilo. Proč zrovna 10.000? Je to hodnota stanovená mezinárodními organizacemi a je v dnešní době považována za součást zdravého životního stylu (článek v angličtině, článek v češtině).
Spánek – může se to v dnešní uspěchané době někomu zdát podivné, ale člověk potřebuje spát. Dlouhodobý spánkový deficit vede k únavě, lidé jsou nervózní, nesoustředí se. Někdo je agresivní, jiný zimomřivý. Časté jsou zdravotní problémy jako je bolest hlavy nebo nemoci související s imunitou. Tělo se během krátkého spánku nestačí zregenerovat jak tělesně, tak duševně. Tělesnému stavu pak odpovídají pracovní výsledky – efektivita práce je velmi nízká. Každý má potřebu spánku jinou, přesto spát dlouhodobě méně než 6 hodit již přináší výše uvedené komplikace.
Tekutiny – máte představu, kolik denně vypijete tekutin? Kávu a pivo nepočítám. Pro správný chod těla je třeba vypít cca 300-400 ml neslazených nápojů na 10 kg váhy. Vypité množství přímo náramek neměří, je třeba je zadat do aplikace ručně. Stejně tak, pokud měříte spotřebované kalorie. Nevýhodou Fitbitu je přednastavený jídelníček, který nezná česká jídla. Pokud se však stravujete zdravě, není potřeba kalorie sledovat.
Přínos náramku
Náramek monitoruje, jak se člověk pohybuje. Budu-li se řídit nastavením aplikace (10.000 kroků, dostatek spánku, zdravá strava), je velmi pravděpodobné, že se budu cítit dobře a shodím nějaké to kilo navíc. A v tom je význam těchto zařízení.
Jaké zařízení koupit?
Na trhu je mnoho podobných produktů. Každý má nějaká specifika, je pak na zvážení, které funkce využiji, nebo jsou naopak zbytečné.
Pokud nemáte zvláštní potřeby, jako je vrcholový nebo specifický (například plavání) sport, pak bych se při výběru řídila těmito parametry:
- Design … některé náramky jsou navrženy jako módní doplňky
- Potřebuji hodinky? … vyrábí se produkty bez displeje, ty nezobrazují čas
- Jak často chci zařízení nabíjet? … Fitbit nabíjím jednou za 3 dny (nosím jen neustále), jiné vydrží bez nabíječky měsíc
- Co potřebuji měřit? … kroky, jízdu na kole, kilometry, atd.
- Chci, aby se sport automaticky rozpoznal?
- Potřebuji stopky?
- Mobilní aplikace … samostatná aplikace výrobce nebo “univerzální” řešení (např. Google Fit)
- Pomocník při hubnutí … sledování kalorií, záznam váhy, atd.
- Propojení s dalšími zařízeními (hrudní pás, GPS, atd.)
- Notifikace z mobilního telefonu (jméno nebo číslo volajícího, SMS atd.)
I když je můj Fitbit Charge HR starší zařízení a výrobce jej již prodává (stále je však možné nakoupit u obchodníků), svou funkci plní.
Máte i vy své zařízení, které vám pomáhá zdravě žít? Napište mi do komentářů pod článkem, jaké výhody pro vás náramek nebo jiná nositelná elektronika představuje. Jaké funkce požadujete?