Elektronický zámek Mul-t-lock Entr

Měsíc jsme doma testovali elektronický zámek Mul-t-lock Entr. Je to zařízení, které na dveřích necháme natrvalo?

Odemykání domovního zámku na dálku může někoho děsit, jinému se naopak líbí. Já patřím k té druhé skupině. Důvodem je možnost z míst mimo domov otevřít například dceři, která zapomněla klíče, nebo sousedce pečující o květiny během naší dovolené. Další možností je povolit přístup pravidelně v určitou hodinu paní na úklid.

Montáž zámku Mul-T-Lock Entr na naše dveře zajistila brněnská firma Pospíšil. Nabízí zámečnický servis, prodává a montuje bezpečnostní dveře. Je certifikovaným partnerem systémů Mul-T-Lock.

Co je to Mul-t-lock Entr?

Mul-T-Lock Entr je elektronický zámek se 4. bezpečnostní třídou, což je nejvyšší možná ochrana. Je možné jej namontovat na běžné dveře – domovní i bytové.

Jedná se vlastně o cilindrickou vložku, která z venkovní strany vypadá jako jakákoliv jiná, z vnitřní strany je elektronická jednotka Entr. Ta je sice plastová, ale při běžném zacházení bych se nebála poškození. Je na ní displej pro nastavení a zobrazení stavu a knoflík pro manuální odemčení / zamčení. Odemykat / zamykat můžete také přejetím prstů po těle jednotky. Potenciální zloděj se k jednotce nedostane, musel by nejdříve otevřít dveře. Klika / koule a štítek pak zůstávají původní. Z venkovní strany nikdo nepozná, že máte jiný zámek než sousedi. Toto jedinečné řešení nabízí na českém trhu pouze firma Mul-t-lock.

Budete-li mít několik dveří se zámkem Mul-T-Lock Entr, každý zvlášť musíte nastavit. Zde je pak výhoda mobilního ovládání – nemusíte nosit několik klíčů nebo klíčenek. V mobilní aplikaci uvidíte všechny zámky pod svým názvem, ale otevřete vždy jen ten, u kterého stojíte.

Montáž

Před samotnou montáží zámku je třeba stávající dveře proměřit a zkontrolovat, zda je vložku možné namontovat. Zkušený zámečník to zvládne během pěti minut. V našem případě bylo třeba objednat prodlouženou vložku, neboť máme dveře z vnitřní strany opatřené dodatečnou izolací.

Samotná montáž pak probíhala bez větších potíží. Vyměníte pouze cylindrickou vložku, ostatní součásti kování zůstanou. Doporučuji zámek nechat namontovat zámečníkem, aby byla vložka přesně osazená, jinak by se mohla poškodit jednotka Entr. Součástí montáže bude i kalibrace, aby správně fungovalo automatické zamykání. Navíc se nemusíte zabývat složením všech komponent v krabici, neboť to za vás udělá zkušený zámečník. Na zárubeň se nalepí magnet, aby zámek rozpoznal, že jsou dveře zavřené. A pak již na řadu přijde nastavení elektroniky.

Klíče od našeho domu - klíč pro mechanické otevření Mul-t-lock a klíčenka od Entru.

Klíče od našeho domu – klíč pro mechanické otevření Mul-t-lock a klíčenka od Entru.

Sestavený Mul-t-lock Entr - cilindrická vložka se nahradí touto sestavou.

Sestavený Mul-t-lock Entr – cilindrická vložka se nahradí touto sestavou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Programování

Spolu se zámkem je dodáván manuál v češtině pro nastavení zámku. Při nastavení stačí jít podle návodu krok za krokem:

  • Změna PIN – zámek je dodávaný s továrním PINem, který je třeba změnit. Jedná se o čtyřmístný číselný kód. Tento kód použijete jen při nastavování jednotky, nemá vliv na samotné používání.
  • Směr zamykání – pro pravé nebo levé dveře.
  • Citlivost senzoru.
  • Spárování s dálkovým ovládáním (klíčenka).
  • Spárování s klávesnicí pro zadání číselného kódu nebo čtečkou otisků prstů – k jednotce lze připojit čtečka otisků prstů s klávesnicí nebo jen samotná klávesnice. Jsou bezdrátové, napájené bateriemi, určené pro model Entr. Čtečku jsme však doma neměli.
  • Spárování s mobilním telefonem – komunikace probíhá přes Bluetooth 4.0. Aplikace na Android (verze 4.3 a vyšší) nebo iOS (7.0 a vyšší) je nyní i v češtině. Během nastavení nejdříve zadáte své jméno, poté jméno zámku a heslo. Heslo budete potřebovat vždy, když budete přidávat nového uživatele.
  • Odstranění spárovaných zařízení – tato funkce neodstraní spárované mobilní telefony a čtečky.
  • Nastavení zvukového signálu.
  • Režim zamykání – automatický nebo manuální.
Nastavení zámku

Displej pro nastavení zámku

Pohled na jednotku Mul-t-lock Entr nainstalovanou na vnitřní straně dveří

Pohled na jednotku Mul-t-lock Entr nainstalovanou na vnitřní straně dveří

Pohled na dveře z venkovní strany - před instalací Entru i poté vypadají shodně.

Pohled na dveře z venkovní strany – před instalací Entru i poté vypadají shodně.

Ovládání zámku

Mul-t-lock Entr používá cylindrickou vložku, je tedy možné ji kdykoliv odemykat nebo zamykat klíčem. Stejně tak, pokud jste zamčení doma a potřebujete rychle odejít (například v případě požáru nebo jiného nebezpečí), otočíte knoflíkem na Entru. Nemusíte se bát, že by se elektronika pokazila a vy se nedostali domů nebo neodešli. Mechanické ovládání je nadřazené elektronice. Klíčem a knoflíkem také odemknete, poduk by byla vybitá baterie v jednotce.

Odemykat / zamykat zvenčí tedy můžete klasicky klíčem nebo telefonem / klíčenkou / klávesnicí / čtečnou otisků prstů. Zevnitř knoflíkem na jednotce, přejetím prstů po jednotce nebo dálkově telefonem / klíčenkou. Jednotlivé způsoby ovládání můžete libovolně kombinovat. Pokud zamknete klíčem, odemknout můžete například telefonem.

Při manipulaci s knoflíkem na Entru zámek pípá, a to i například při nechtěném opření o jednotku.

Samotné odemykání / zamykání je poměrně hlučné, když motor otáčí vložkou.

Používání

Během testovacího měsíce jsme přišli na několik případů, proč si zámek pořídit nebo naopak nepořídit.

Máme 15 let staré dveře v panelovém domě. Zárubeň je původní, sem tam je nutné opravit kování, protože spolu s pohybem domu samotné kování sedá pod tíhou dveří. Pokud bych pořizovala elektronický zámek, vyměnila bych i dveře včetně zárubně. Musela bych tedy investovat daleko více peněz, než jen do zámku.

Na dveřích máme přídavný bezpečnostní zámek, který naše dveře posunuje do vyšší bezpečnostní třídy. Při používání Entru jsme tento zámek nezamykali, neboť bychom již museli odemykat klíčem (klíč + dálkové ovládání, to přeci postrádá smysl). Vracím se tedy k předchozímu bodu – musím koupit nové dveře, které budou celé splňovat požadovanou bezpečnostní třídu, nejen supermoderní způsob ovládání s kvalitní vložkou.

Jste zapomětliví a necháváte klíče po odemčení z venkovní strany? Budete-li odemykat klíčenkou, telefonem nebo jiným způsobem (klávesnice ap.), toto se vám už nestane.

Zapomínáte otevřené dveře? Nastavte automatické zamykání. Po zavření dveří se zámek sám zamkne. Necháte-li otevřeno, po nějaké době se zámek sám připomene hlasitým pípáním. Přišla vám návštěva, se kterou se bavíte ve dveřích? To bohužel zámek neví a bude vás v pravidelných intervalech upozorňovat, že jste nezavřeli.

Máte malé děti, které do všeho strkají nos? Mul-t-lock Entr nebude vhodné řešení. Dá se snadno otevřít přejetím prstů po jednotce nebo otočením knoflíku. Sice se ozve pípání a zvuk samotného motoru, ale ne vždy to uslyšíte. Pokud by dítě odešlo bez vašeho vědomí, jednotka sice v automatickém režimu bude pípat, ale pokud dveře dítě za sebou zavře, nezaznamenáte jeho odchod.

Pokud bych chtěla někoho pustit domů, musím mu jako doposud otevřít osobně. Má-li návštěvník kompatibilní telefon, můžu mu poslat emailem kód pro nastavení jeho aplikace, aby si sám otevřel. Bohužel není možné nastavení udělat na dálku, musím stát u dveří. Není také možné omezit přístup na určitou domu, například že paní na úklid přijde každé pondělí mezi 9 a 11 hodinou. Během příštího roku by však měla být nová verze Entr online, která by měla umožnit i dálkový přístup. Možností, jak jak toto vyřešit již nyní, je pořízení klávesnice se čtečkou otisků (nezkoušela jsem). Nastavíte kódy pro členy rodiny a nějaké navíc, které byste využili právě pro tento účel. Kód pak můžete poslat návštěvě, aniž byste byli u zámku nebo návštěva musela mít kompatibilní telefon. Jsou to však peníze navíc.

Entr není určený k evidenci příchozích osob. Jestli je to funkce, kterou vyžadujete, podívejte se například na systém na evidenci docházky.

Mul-t-lock Entr nepodporuje odemykání NFC čipem z důvodů nízké bezpečnostní úrovně.

Odemykání mobilním telefonem mě zprvu zklamalo. Aplikaci dlouho trvalo, než se vůbec probudila a zjistila, že stojím u dveří. Kdybych si mohla aplikaci otevřít například cestou výtahem a pak jen prstem přejet po displeji, bylo by to řešení, které od takového systému očekávám. Po aktualizaci aplikace došlo k výraznému zrychlení a tedy i odemykání bez nepříjemné prodlevy. Jde tedy vidět, že se na aplikaci stále pracuje a výrobce ji vylepšuje. Navíc je aplikace již také v češtině. Vyznačuje se jednoduchostí – umí odemknout a zamknout zámek. Ukáže stav baterie. Můžete ji chránit heslem, předat práva jinému uživateli. Podle vyjádření zástupce českého Mul-t-locku se reakční doba liší dle jednotlivých výrobců mobilních telefonů.

Mobilní aplikace - obrazovka pro otevření zámku

Mobilní aplikace – obrazovka pro otevření zámku

Mobilní aplikace - telefon je mimo dosah zámku

Mobilní aplikace – telefon je mimo dosah zámku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Telefon musí být v dosahu jednotky ENTR (musíte stát u dveří), ale klíčenka dokáže odemknout i na 5 metrů (z větší vzdálenosti jsem z prostorových důvodů nezkoušela).

Přenos práv na jinou osobu můžete zaslat emailem. Čeština je sice trochu krkolomná a potřebovala by doladit, ale funguje to:

Ivana Minarova vytvořil osobní digitální klíč, který Vám umožní odemknout Ivana Minarova’s BytE.

Použijte svůj klíč, postačí pouze 3 kroky!

1 krok – Stáhněte si aplikaci.

2 krok – Aktivujte si Váš nový klíč, který jste získali prostřednictvím zaslaného kódu. Váš kód je kECYu2. Než si klíč vyzdivhnete, jděte ke dveřím, které chcete otevřít. Jakmile budete u dveří, budete vyzváni k zadání kódu. Z bezpečnostních důvodů vyprší platnost kódu za 3 hodin, tedy vyzdivhnete jej nebo bude potřeba vygenerovat nový kód.

3 krok – ENTR! Nyní jste připraveni použít Váš nový klíč! Aktivujte svůj klíč odemčením dveří.

Vítejte

Pokud vím, že přijde návštěva, kterou chci pustit do bytu v době mé nepřítomnosti, vygeneruji kód s potřebnou dobou platnosti (přednastaveny jsou 3 hodiny), který zašlu emailem. Návštěva však musí mít podporovaný mobilní telefon.

Aplikace ukáže moje zámky a zámky, ke kterým mám přístup. Vlastník zámku má přehled o sdílení přístupu v aplikaci a může přístup odstranit. Všechny tyto úkony je však možné provádět pouze v dosahu jednotky Entr.

Péče o zámek

Sem tam je nutné jednotku nabít v balení přiloženou nabíječkou. Výrobce udává potřebu nabíjet po 1-2 měsíce podle četnosti používání. Nabíječka se připojí zespodu do jednotky – doba dobíjení cca 3 hodiny. Signalizace upozorní na nutnost nabití, stejně tak je ikona baterie v mobilní aplikaci. Nemáte-li možnost natáhnout elektřinu ke dveřím, můžete dokoupit bezdrátovou nabíjecí jednotku.

Software v jednotce se automaticky aktualizuje při připojení mobilního telefonu, u kterého je nainstalovaná nová verze aplikace.

Cena

Pořízení Mul-t-lock Entru vás vyjde na 12.500 Kč bez DPH v základní verzi, což je jednotka, nabíječka a vložka. Konečná cena závisí na počtu a typu ovladačů. Společnost Mul-t-lock prodává své produkty přes certifikované partnery.

Je co vylepšovat

Zcela chybí aplikace pro chytré hodinky. Majitelé těchto zařízení by tuto možnost jistě s radostí využili.

Zámek je dost drahá záležitost, proto nastavení na dálku je vhodnou funkcí. Jistě by se našlo mnoho příznivců, například v ubytovací službě airbnb.

Během roku 2016 bude na trh uvedena další verze Entru, který budete moci ovládat na dálku, například přes webový prohlížeč. Je tedy možné, že některé z mnou uvedených „nedostatků“ budou odstraněny. Ale nechci spekulovat, výrobce bližší informace neuvedl.

Shrnutí

Mul-t-lock Entr je na trhu krátkou dobu a je co vylepšovat. Myšlenka kombinace běžné cilindrické vložky s vnitřní jednotkou je vynikající, není nutné nijak upravovat dveře nebo zárubeň a z venkovní strany nikdo nepozná, co se skrývá uvnitř. 4. bezpečnostní třída se dnes již stává standardem pro bytové dveře, nutností je však mít dveře řešené jako celek, nejen zámek (prokopnuté dveřní křídlo pojišťovna neuzná jako kvalitní ochranu majetku).

Automatické zamykání s upozorněním na otevřené dveře je fajn funkce pro zapomělivé. Dálkové ovládání pak vyloučí ponechání klíčů z venkovní strany.

Dálkové ovládání mobilem je dobrá myšlenka, aplikace je jednoduchá a odemykání přejetím prstu po displeji velmi snadné.

Bezdrátové napájení jednotky umožňuje montáž na dveře i mimo dosah zásuvky. Může však být obtěžující natahovat kabel pro nabíjení.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.