Fotovoltaická elektrárna levně díky dotacím
Společnost E.ON vydala v polovině března tiskovou zprávu o podpoře při vybudování fotovoltaické elektrárny na rodinné domy. Znamená to, že budeme mít levnou elektřinu?
Mít na vlastní stavbě fotovoltaickou elektrárnu přináší kromě vlastní ekologické elektřiny z nezávislého zdroje také potíže. Hlavně v podobě dohody s distribuční sítí, do které budete předávat své přebytky. O cenách za nákup / prodej ani nemluvím (levně prodáte, ale draze nakoupíte).
Společnost E.ON již na podzim spustila službu Provozování FVE, která zajistí veškeré starosti s fotovoltaickou elektrárnou (údržba, povinné reporty atd.).
Nyní spouští další službu, která by mohla rozšířit zájemce o obnovitelné zdroje energie. E.ON pomůže se získáním dotací v operačním programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Cílí na majitele rodinných domů, ať již novostaveb, tak těch, kteří chtějí fotovoltaickou elektrárnu pořídit do svého stávajícího domu.
Hlavním cílem programu je zlepšení stavu životního prostředí snížením produkce emisí znečišťujících látek a skleníkových plynů (především emisí CO2), dále pak úspora energie v konečné spotřebě a stimulace ekonomiky ČR s dalšími sociálními přínosy, kterými jsou například zvýšení kvality bydlení občanů, zlepšení vzhledu měst a obcí, nastartování dlouhodobých progresivních trendů.
Více se dozvíte na oficiálním webu programu NZÚ.
Společností E.ON nabízený dotační program NZÚ – podoblast C.3.3. Je určený pro přímý ohřev vody a fotovoltaická elektrárna nesmí být napojená do distribuční soustavy. I když se o tom na webu E.ONu nedočtete, pomůže vám i s podoblastmi C 3.3, C 3.4, C 3.5 a C 3.6, nemusíte se tedy vázat jen na jeden typ FV elektrárny. Pracovníci E.ONu připraví veškeré podklady pro získání dotace a po jejím odsouhlasení zajistí montáž fotovoltaické elektrárny na vašem domě. Po zaplacení plné ceny (pro zaslání dotace je nutný doklad o zaplacení) dostanete ze Státního fondu životního prostředí peníze na svůj účet.
Cena elektřiny vyrobená vlastní elektrárnou je nulová. Platíte pár jednotek wattů za napájení elektroniky. Pořizovací cena fotovoltaické elektrárny je díky státním dotacím příznivá. Návratnost systému se udává 10-15 let (životnost je až 30 let s garancí 25 let).
Na kolik vás vyjde fotovoltaika od E.ONu?
Podle velikosti vaší domácnosti jsou připravené dva balíčky v hodnotě 59.900 Kč a 74.900 Kč. Tato cena již zahrnuje státní podporu 35.000 Kč (podoblast C.3.3).
Systém bude navržený přímo na vaši stavbu, nemusíte se obávat, že společnost nabízí paušálně stejný produkt po celé republice. Je možné také nahradit technologie v balíčku jinými (například FV panely Sharp za panely jiného výrobce).
Na trhu je podobných služeb více
Společnost E.ON není jediný velký hráč s energiemi, který nabízí pomoc s pořízením fotovoltaické elektrárny na váš dům. Obdobné služby má i ČEZ nebo RWE.
Jak je to s dotacemi?
Já sama nejsem státními dotacemi příliš nadšená. Samozřejmě, pokud potřebuji postavit nebo renovovat dům, je každá koruna “navíc” dobrá. Nicméně dotační programy jsou mnohdy nastavené tak, aby lidé pořizovali technologie, které ve skutečnosti jejich stavby nepotřebují.
Jaký máte názor na tuto problematiku vy? Využili jste dotační programy nebo se k tomu chystáte? Napište prosím svůj názor do komentáře.
Díky za přínosný článek! Mě tohle téma zajímá hodně, ale nenšel jsem zatím článek, který by se tím podrobněji zabýval.
Mé dotazy cirkulují běžně okolo návratnosti 10-15 let, která není úplně ideální ve světě, který se mění tak rychle. A navíc nevím jestli za 25-30 let budu systém muset „pořítit celý znovu“ nebo jen nějak aktualizovat.
Taky mě hodně zajímá legálnost a technické řešení ostrovního systému napájení. Tedy panelů, které vůbec do sítě nic nevracejí, ale jen obsluhují domácí spotřebu.
Ostrovní systém vybavený záložními bateriemi v dnešní době nepředstavuje technický problém. Potíž vidím spíš v úřadech – stavba musí získat povolení, že nebude napojená na distribuční síť. Pokud nestojí někde na samotě, kde se nevyplatí dovést veřejnou síť, tam se úředníci cukají (stavba není připojená = nemáme z ní peníze).
V době dožití nynějších panelů jistě budou na trhu modernější, technicky dokonalejší, předpokládám i levnější a výkonnější články. Podle mě dostupných informací se po skončení životnosti budou muset vyměnit celé panely kvůli jejich nízké účinnosti. V průběhu životnosti panelů je však třeba počítat s případnou výměnou některých komponent sítě a povinnými revizemi.
Pokud by jsi chtěl kontakt na člověka, který toto řeší již delší dobu, propojím vás.