Hledání ztracených předmětů
Určitě se vám již někdy stalo, že jste hledali klíče, peněženku, dálkové ovládání k televizi, auto na parkovišti hypermarketu nebo zatoulaného psa. Někteří lidé jsou stálými hledači drobností, které často potřebují (a podle statistik jsme schopní prohledat jeden rok života). Existuje velmi jednoduchý způsob, jak své ztracené předměty vyhledat. Označte je malým přívěskem a pomocí aplikace v chytrém telefonu je najděte.
Lokátory jsou na trhu již dlouho. Fungují na zapískání nebo stisk tlačítka a stojí od 100 Kč za kus. Ty sofistikovanější, bezdrátově spojené s vysílačem, který máte například umístěný stále na očích na ledničce, můžete koupit od 400 Kč.
Silver Finder – lokátor předmětů, který reaguje na zapískání zvukovým signálem a zablikáním.
Smart Finder Key finder – bezdrátové spojení vysílače s přijímačem umístěným na ztraceném předmětu. Po stisknutí tlačítka na vysílači lokátor spustí alarm.
Výrobci moderních lokátorů využívají jako přijímač chytrý mobilní telefon (iOS a některé typy telefonů Android). Spárování lokátoru s aplikací v mobilu je přes Bluetooth 4.0 s dosahem většinou do 30 m (100 stop), ostatní uživatelé dané služby však mohou předmět lokalizovat, a tím usnadnit jeho nalezení i na větší vzdálenosti. Cena lokátoru se pohybuje od $20 za kus (kolem 450 Kč), výrobci poskytují množstevní slevy.
Ve světě se vývoji a výrobou lokátorů věnuje několik firem. Můžete tak koupit přívěsky se specifickými vlastnostmi, jako ukázku uvádím některé z nich:
Tile (USA)… bez výměnné baterie, po roce užívání je nutné koupit nový
StickNFind (USA) … v ČR lze koupit v prodejnách iSTYLE nebo Alza, mají výměnnou baterii a s jedním telefonem spárujete až 20 lokátorů.
Tintag (Rumunsko)… jediný lokátor s dobíjecí stanicí
TrackR (USA)… možnost vygravírování vlastního označení, např. loga firmy. Stisknutím tlačítka na lokátoru vyhledáte spárovaný mobilní telefon.
Ztracený mobilní telefon
Ztracený mobilní telefon lze lokalizovat přes internet a na dálku jej ovládat (prozvonění, uzamčení, obnovení továrního nastavení). Telefony s operačním systémem Android můžete najít pomocí služby Device Manager, Apple telefony pak s Find My Phone.
Naprosto nevěřitelný příběh o nalezení ukradeného telefonu se stal v Třinci. Přečíst si jej můžete na tomto odkazu.
Co doporučuji?
Ztratit drobnost může každý, i když si dává na své věci velký pozor. Přívěsky s propojením na mobilní telefon jsou sice drahé, ale vyvarujeme se nepříjemným situacím, jako je třeba odchod na důležitou schůzku a my nervózně přehrabeme všechny věci v místech, kde by mohly být klíče od domu. Nebo naopak někde odložíme mobilní telefon. Toto zařízení proto určitě doporučuji všem.
Na trhu je větší množství lokátorů. Máte je již doma? Podělte se prosím se mnou o vlastní zkušenosti, ať již dobré nebo špatné (např. nedostatečný dosah signálu, špatný způsob, jak lokátor připevnit na ztracený předmět, výdrž baterií atd.).
Aktualizace článku 14.10.2015:
Na trhu se objevil další lokátor – Lapa 2. Funkcemi i dosahem odpovídá výše uvedeným. Má výměnnou baterii a lze zakoupit s dalším příslušenstvím (náramek na lokátor, obojek pro psa). Aplikace je pro Android i iOS.