Jak snadno umýt okna? Robotem!
K jarnímu úklidu patří i mytí oken. Pokud nejste příznivcem těchto domácích prací nebo je u vás z důvodu velké prašnosti potřeba umývat okna častěji, oceníte následujícího robota.
Pro letošní jarní úklid jsem si vzala pomocníka – robotický umývač oken Ecovacs Winbot W710. Je určený k mytí skel o rozměru minimálně 45 x 60 cm a tloušťce skla alespoň 3 mm. Na několika oknech se zasklením šířky od 142 do 52 cm a výšky 1,25 m jsem ověřila jeho schopnosti.
Výsledek – i skla znečištěná prachem z ulice umyje stejně dobře, jako bych myla ručně. Ale daleko rychleji, bez práce a ušetřím nemalé množství čisticích prostředků. Robot však nemyje rámy oken, ty zůstávají nadále na mně.

Robotický umývač oken Ecovacs Winbot W710
Součástí balení je kromě samotného umývače dálkový ovládač, lahvička s čisticím prostředkem, tři čisticí textilie a látka k dočištění. Dále pak napájecí adaptér, prodlužovací kabel, bezpečnostní úchyt se šňůrou a manuál.
Tvar přístroje je téměř čtvercový (21,5 x 22,6 cm), což mu umožní dostat se do rohu. Je trochu těžší – 1,85 kg, avšak to není problém – na hladkou tabuli skla se bez potíží přisaje a snadno pohybuje.

Příslušenství robotického umývače oken Winbot W710
Jak na úklid
Čisticí roztok nanesete na přední textilii. Nestříká se na sklo – robot by klouzal. Winbot přiložíte na sklo a zapnete jej. Sací motory přístroj ke sklu přisají a můžete jej pustit. Úklid začíná. Ke spuštění slouží tlačítko na těle přístroje nebo dálkový ovládač s doporučeným dosahem 2 m. Robot má senzor dálkového ovládání i barevnou signalizaci nejen z horní strany, ale i zespodu, abyste mohli ovládat umývač na venkovní straně okna zevnitř místnosti.
Robot se pohybuje automaticky pomocí silikonových pásů. Po skončení mytí se vrátí do původního místa. Po stisku tlačítka na vypuštění vzduchu ze sací komory snadno přístroj z okna sejmete.

Spodní část umývače oken Ecovacs Winbot W710. Nahoře přední textilie, která se navlhčí čisticím prostředkem, pod ní stěrka, sací komory a silikonové pásy pro pohyb a dole utěrka na dočištění.
Provozní stav je signalizovaný LED diodou, která mění barvy podle situace, ve které se robot nachází. Navíc zazní výstražný tón.
Bezpečnost pohybu je zajištěná v prvé řadě konstrukčně – sací mechanismus je dvojitý. Při výpadku elektřiny se robot udrží na místě díky záložnímu akumulátoru. Navíc výrobce doporučuje přístroj jistit lanem s přísavkou. Ta se mi však neosvědčila, protože se po chvíli odlepila. Není však problém místo ní zavěsit bezpečnostní lano například na kliku od okna.
Mytí skla probíhá ve třech fázích. Nejdříve se látkou navlhčenou čisticím prostředkem odstraní největší nečistoty, pak silikonová stěrka setře zbylé nečistoty a malé kapičky a nakonec suchá mikrovláknová textilie okno doleští. Po sejmutí robota – v místě jeho přisátí – je však nutné sklo ještě ručně doleštit. Máte-li hodně špinavá skla, je třeba je předmýt nebo robota spustit vícekrát. Stejně tak neumyjete stopy od lepidel nebo barev – to musíte ručně.
Po dokončení úklidu vyperete čisticí textilie, setřete stěrku, umyjete přístroj vlhkým hadříkem. Po vyschnutí všech částí je přístroj nachystaný k uskladnění a následnému použití.
V zimě na úklid zapomeňte
Okna nemůžete mýt celoročně. Provozní teplota je 4-45 °C, nesmí sněžit nebo pršet – mokré sklo narušuje sací výkon a přístroj se může vlhkostí poškodit. Sklo nesmí být mastné – robot se neudrží a po skle klouže. Není určený na strukturované nebo jinak nerovné sklo. Stejně tak špínu, která by narušila sací výkon, je nejprve třeba odstranit (žvýkačky, skvrny od barev, mastnotu, nálepky ap.).
Winbot umývá jen svislá skla tvaru obdélníku nebo čtverce. Máte-li sklo prasklé – sání by způsobilo jeho větší poškození a robot by se mohl poškodit.
Praktické zkušenosti
Zapojení a manipulace s přístrojem byla zcela bez problému. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem odhadla, jak musí být navlhčená přední textilie, aby dobře umývala a nezanechávala stopy.
Výrobce doporučuje nenechávat přístroj při mytí bez dozoru s tím, že je okno velmi rychle umyté. Sací motor je hodně hlučný (55 dB), proto být v jedné místnosti je docela nepříjemné.
Během mytí je přístroj neustále zapojený do elektřiny. Délka kabelu musí mít dostatečnou rezervu, protože se díky rotaci robota namotává na rukojeť a spojky prodlužovačky se zasekávají o nábytek a radiátor. Díky napájení ze sítě je však velkou výhodou neomezená doba mytí, takže umyjete i velké skleněné plochy.
Na skle sem tam zůstávají šmouhy, stejně tak v místě, kde robot ukončil úklid. Lze je však snadno setřít suchou utěrkou. Jinak je sklo dobře umyté. Robotovi nevadí ani lanka od žaluzií.
U úzkého okna se sklem šířky 51 cm zůstalo ve spodní střední části neumyté místo. Ani po druhém cyklu se do tohoto prostoru robot nedostal. Pohlídejte si proto, jak široké skla doma máte. U širších skel se robot dostal do všech míst.
Máte-li více znečištěných oken, které chcete umýt naráz, budou se vám hodit i náhradní čisticí textilie. S jednou sadou jsem umyla poměrně špinavé okno o velikosti 2,1 x 1,5 m. Pak už bylo potřeba textilie vyprat. Robot koupíte se třemi a určitě je budete využívat, nejen jako rezervu při dosloužení té předchozí.
Stojí za to si umývač koupit?
Je třeba si uvědomit, že Winbot umývá pouze skla. Rámy, vnitřní žaluzie a případné další prvky budete muset umývat nadále jako doposud. Stejně tak pár šmouh je třeba dočistit ručně. Každopádně robot udělá dobrou práci. V době, kdy vy myjete rámy, parapety a žaluzie, robot umyje skla. A to je dobře investovaný čas.
Robot je relativně drahý – cena se pohybuje od 6.970 Kč. Pokud jej pořídíte v širším okruhu přátel nebo rodiny, pak se jeho koupě jistě vyplatí a vaše jediná starost bude se domluvit, kdy která domácnost okna bude mýt.
Náhradní spotřební materiál můžete objednat u autorizovaných prodejců společnosti ETA a.s., která je dovozcem produktů Ecovacs do ČR. Čisticí textilie (sada 3 horních a 3 dolních) stojí 199 Kč, silikonová stěrka 99 Kč a čisticí roztok 199 Kč.
Další roboti na trhu
Bezrámová okna, prosklené stěny nebo zrcadla dokáže čistit robot vyšší třídy – Winbot 2 W730. Je vybavený senzory proti pádu, proto dokáže umývat i skleněné stoly nebo skleněná zábradlí. Stojí o něco více než výše testovaný model – 8.990 Kč.
V obchodech můžete koupit také umývač značky Hobot za cenu od 5.990 Kč.
Shrnutí
Výhody
- kvalitní umytí skel oken s rámem
- menší spotřeba čisticího prostředku ve srovnání s ručním mytím
- okno je během jednoho cyklu umyté (odpadá prvotní mytí a následné leštění)
Nevýhody
- stálé připojení do elektřiny během čištění
- hlučnost