Jak zabránit otravě oxidem uhelnatým

Oxid uhelnatý (chemický vzorec CO) je toxický plyn bez zbarvení a bez zápachu, který může způsobit smrtelnou otravu. Vzniká při nedokonalém spalování zemního plynu, uhlí, dřeva, topného oleje a je také složkou výfukových plynů automobilu.

Nedávno 39 států v USA schválilo zákon, který nařizuje povinnost umístit detektor oxidu uhelnatého do každé obytné stavby. U nás se zatím o podobném nařízení neuvažuje, i když se obecně ví, že otrava oxidem uhelnatým může přijít znenadání a bez varování. Jsou sice nařízené kontroly komínů a spotřebičů, které spalují kyslík, ale ty nám nezaručí, že k otravě nedojde (kouřovod se může znenadání ucpat, například když v něm uvízne pták).

K otravě může dojít při nedokonalém spalováním (málo kyslíku, nízké teploty, špatný tah komína) nebo při změně směru toku spalin. Tato situace nastane, pokud zapneme digestoř nebo ventilátor. Místo toho, aby šly spaliny obsahující vysoké procento oxidu uhelnatého do komína, jsou nasávány do místnosti. Spotřebiče musí mít vždy zajištěný dostatečný přívod čerstvého vzduchu. To může v těsných budovách znamenat problém – fasády domů se balí do tepelné izolace a větrací mřížky se utěsňují, případně zastavují nábytkem. Poznat otravu oxidem uhelnatým je těžké i pro profesionály, proto začíná být běžným pomocníkem hasičů a záchranářů přenosný skener CO.

Základní pravidla pro zabránění otravy oxidem uhelnatým jsou uvedené v tomto odkazu.

Pokud máme v domácnosti kotel nebo jiný spotřebič s otevřeným ohněm, měli bychom se naučit základní pravidlo – spustím digestoř nebo ventilátor, musím otevřít okno, aby nevznikal podtlak nasávající spaliny z komína do místnosti. Stejné pravidlo platí při vaření na plynovém sporáku – oheň spotřebovává kyslík, kterého může být v malé uzavřené místnosti brzy nedostatek.

Do každé místnosti, kde dochází ke spalování zemního plynu, uhlí, biomasy, topného oleje (karmy, plynové sporáky, kotle, kamna, krby a krbová kamna) doporučuji umístit skener oxidu uhelnatého. Ideální situace je, když umístíme skener i do obytných prostor (kuchyně, obývací pokoj, ložnice), protože se sem plyn může dostat z jiného zdroje, např. od sousedů. Investice do senzoru se nedá přepočítávat na peníze. Nedoporučuji však kupovat levné produkty neznámých značek.

Mezi ty ověřené patří Honeywell H450 EN. Senzor je opatřený zabudovanou (nevýměnnou) baterií s životností až 7 let. Stejnou životnost má samotný senzor, proto je po této době nutné zakoupit nové zařízení. Přístroj nevyžaduje žádnou údržbu, výměnu baterií nebo napájení z elektrické sítě. Je vybavený signalizací poruchy, vybitých baterií a testovacím tlačítkem.
Při výskytu oxidu uhelnatého ve vzduchu se aktivuje zvukový (intenzita 85 dB) a světelný (LED) alarm. Je poměrně malý – 110 x 76 x 34 mm a stojí kolem 1100 Kč.

Skener oxidu uhelnatého Honeywell H450 EN

Skener oxidu uhelnatého Honeywell H450 EN

Při výskytu oxidu uhelnatého v domácnosti se doporučuje otevřít okna dokořán, ihned dům opustit a volat hasičský záchranný sbor (tel. 150), v případě otravy také rychlou záchrannou službu (tel. 155).

V následující tabulce jsou uvedené koncentrace oxidu uhelnatého a jeho vliv na lidský organizmus:

CO (ppm) Příznaky
100 Žádné příznaky – bez nebezpečí
200 Mírné bolesti hlavy
400 Silné bolesti hlavy po 1-2 hodinách
800 Silné bolesti hlavy po 45 minutách; nevolnost, mdloby a bezvědomí po 2 hodinách
1.000 Nebezpečná koncentrace – bezvědomí po 1 hodině
1.600 Nevolnost, silné bolesti hlavy a závratě po 20 minutách
3.200 Nevolnost, silné bolesti hlavy a závratě po 5-10 minutách; bezvědomí po 30 minutách
6.400 Silné bolesti hlavy a závratě po 1-2 minutách; bezvědomí po 10-15 minutách
12.800 Okamžité bezvědomí, nebezpečí smrti po 1-2 minutách

Laická rada na závěr

Částečně se dá i laicky poznat zvýšený obsah oxidu uhelnatého ve vzduchu:

  • žlutý plamen jako znak nedokonalého spalování
  • stopy znečištění v důsledku úniku spalin
  • orosení zrcadel a jiných studených předmětů krátce po zapnutí spotřebiče

Nicméně jediný způsob, jak se účinně chránit, je vybavit domácnost dostatečně citlivým detektorem. Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje výše uvedený model od Honeywellu, obraťte se na mne, vyberu zařízení na míru pro vaši domácnost.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

2 komentáře: “Jak zabránit otravě oxidem uhelnatým”

  1. Daniel napsal:

    Dobrý den, mam detektor na CO znacky Honeywell xc100d. Nejsem si uplne jisty zda-li je funkcni, protoze po stisknuti tlacitka sviti chyba nebo napajeni. Da se to nejak opravit? Dekuji.

  2. Ivana Minářová napsal:

    Dobrý den Danieli,
    pokud je přístroj v záruce, reklamujte ho. V opačném případě bych koupila nový. Životnost CO senzorů je cca 10 let z důvodu dožití baterie. Pak je nutné přístroj nahradit novým.