Je váš dům chytrý?
Chytrý dům – co si pod tímto pojmem představit? Co musím v domě mít, abych o něm mohla říci, že je “chytrý”? Někomu bude stačit dálkově ovládaná barevná žárovka, druhý bude požadovat automatizaci celé domácnosti.
Co je to chytrá domácnost?
Výrobci domácí automatizace řeknou, že je nutný “mozek domu” – řídící jednotka, která přijímá povely a plní příkazy a v každém okamžiku můžete zjistit, jak je dům nastavený. Pak jsou nutné nějaké kabelové rozvody, případně krabička, která zajistí přenos informací vzduchem – bezdrátově. Do tohoto řešení patří systémy iNELS, Loxone, Control4, inHome a další.
V obchodech se však můžete setkat čím dál častěji s jednotlivými zařízeními, které mohou zajistit velmi podobný výsledek jako komplexní domácí automatizace. Tyto produkty mají jedno společné – řídíte je přes internet. Může to být například Philips Hue – chytrá žárovka, kterou ovládáte klasicky vypínačem nebo mobilním telefonem nebo tabletem – na displeji nastavíte barevný odstín nebo vyberete uloženou scénu. Další chytré zařízení je termostat Nest. Prostory v domě a kolem domu pohlídá kamerový systém a o nezvaném návštěvníkovi pošle zprávu majitelům stavby. Na dveřích můžete mít chytrý zámek, který odemknete na dálku. O mnohých jste si na Geniálním domě již mohli přečíst.
Zajímavé je, že někteří výrobci chytrých produktů zajišťují kompatibilitu s dalšími prvky, ať již je to službou IFTTT nebo připojením do jedné aplikace. Z pohledu uživatele – obyvatele domu, je to jistě obrovská výhoda. Propojením produktů se velmi přiblížíme k principu domácí automatizace.
Uzavřené systémy, tedy ty, do kterých zapojíte pouze zařízení jednoho výrobce, z mého pohledu až tak ideální nejsou. Pokud byste chtěli do domu připojit například kameru, která zajistí vašemu domu lepší službu než ta původní “systémová”, budete ji mít jako další systém s osobitým ovládáním a vlastní inteligencí.
Který systém je lepší?
Systém řízený jedním počítačem má nepochybně výhody v tom, že jednotlivé technologie o sobě ví. Nebudete na podzim vytápět a chladit dům současně. Vypínače (tlačítka) na stěně v sobě mají teplotní čidla, topný systém pak už nemusí mít pokojový termostat. Do jednoho vypínače (tlačítka) se dá zkombinovat osvětlení s ovládáním žaluzií. Vše je řešené v jednom designu. Správně nastavený dům znamená, že se o technické zařízení nemusíte starat (automatizace = automaticky pracující zařízení, tedy bez zásahu člověka).
Budete-li mít dům vybavený více systémy, pak bude mít každý svůj ovládač, svou mobilní aplikaci. Každý systém bude chytrý jen ve své oblasti, nebudou o sobě navzájem vědět.
Který systém mám mít ve svém chytrém domě?
Mohlo by se zdát, že integrovaný systém pro ovládání celého domu je jediná správná volba. Ale to je omyl. Ne vždy je to vhodné. Každý člověk má své potřeby, stejně jako je jedinečná každá domácnost. O tom se můžete přesvědčit pouhou návštěvou několika domácností v jednom panelovém domě. Pro jednu domácnost je důležité snížit výdaje za vytápění, druhá dá přednost zabezpečení. Třetí požaduje jeden ovládač na všechno. Čtvrtá chce mít přehled, co se děje doma, zatímco členové domácnosti cestují po světě. A každá z těchto situací má jiné řešení. O tom více v některém z mých dalších článků.
Pokud se nyní nacházíte v situaci, kdy potřebujete poradit a pomoci s výběrem vhodného řešení, můžete se mi ozvat. Pomáhám klientům jak s projektováním chytrých domů, tak s výběrem dílčích technologických vychytávek do běžné domácnosti či kanceláře. Každý projekt posuzuji nezávisle a nedoporučuji paušálně jednoho výrobce, naopak. Z výběru článků na mém blogu můžete jasně vidět, že se snažím klienty seznámit se všemi možnostmi a doporučovat ty nejlepší.