Kolik stojí provoz elektrického spotřebiče?

Během loňského horkého léta jsem si všimla, že moje patnáct let stará chladnička neustále chladí. Zajímalo mě, kolik její provoz stojí a zda se vyplatí oprava nebo koupě nové.

K měření aktuální spotřeby elektrické energie jsem použila wattmetr Emos FHT 9999. Toto zařízení se připojí mezi zásuvku a spotřebič, jehož spotřeba vás zajímá.

Nastavení přístroje je jednoduché – stačí zadat datum a cenu elektřiny. Cenu lze bohužel nastavit pouze celých korunách, takže naměřené údaje nemusí přesně odpovídat skutečnosti. Tento nedostatek je ale v poměru k ceně od 300 Kč zanedbatelný, spotřeba elektřiny je pro potřeby běžné domácnosti dostačující.

Displej zobrazuje činný výkon a cenu. Okamžitě tak vidíte, kolik aktuální provoz stojí. Tento pohled mi však nic neřekl, protože při ceně 5 Kč/kWh je aktuální cena 0.

Zapojený wattmetr Emos FHT 9999.

Zapojený wattmetr Emos FHT 9999.

Po delší době používání jsou ale zajímavější další módy zobrazení:

celkový čas provozu (h) / spotřeba el. energie (kWh) / náklady za spotřebovanou energii (Kč)

celkový čas provozu (436 h) / spotřeba el. energie (19,7 kWh) / náklady za spotřebovanou energii (0,9)

celkový čas provozu (h) / doba spotřeby el. energie (h) / poměr odběr/provoz (%)

celkový čas provozu (436 h) / doba spotřeby el. energie (168 h) / poměr odběr/provoz (38 %)

K čemu měření použijete?

V úvodu jsem se zmínila o mé staré chladničce. 18 dní jsem měřila její spotřebu a jednoduchým výpočtem spočítala, že provoz chladničky vyjde na cca 1.920 Kč ročně. Toto číslo mě dost překvapilo. Ihned jsem si chtěla koupit chladničku novou, v lepší energetické třídě, ale počítala jsem dál.

Zjistila jsem, že parametry staré chladničky odpovídají údajům výrobce. Během letní sezóny však spotřeba naroste díky špatnému kompresoru. Odhaduji navýšení ceny o cca 20 %. Výsledná spotřeba tedy činí 450 kWh/rok, tj. 2.000 Kč.

Pokud bych si koupila nové zařízení, kupovala bych nyní nejvyšší energetickou třídu A++ nebo A+++. Pro srovnání – chladnička se stejnými parametry jako ta moje (kombinovaná dvoudveřová, objem chladničky/mrazničky 217/50 l, mrazící výkon 3 kg/24 h), ale v energetické třídě A++ má výrobcem udanou spotřebu 242 kWh/rok (zdroj: www.aeg.cz), což odpovídá cca 970 Kč.

Kombinovaná chladnička srovnatelných parametrů, jako je ta moje, jen s lepší energetickou třídou (zdroj: www.aeg.cz)

Kombinovaná chladnička srovnatelných parametrů, jako je ta moje, jen s lepší energetickou třídou (zdroj: www.aeg.cz)

Za jak dlouho se investice vrátí?

Pro výpočet návratnosti použiji zjednodušený výpočet prosté doby návratnosti (bez vlivu inflace, růstu cen elektřiny ap.): Ts = IN / CF
kde
IN = investice (nákup nové chladničky) …… 9.200 Kč
CF = roční výnos (úspora nákladů) …… CF = 2.000-970 = 1.030 Kč
Ts = 9.200 / 1.030 = téměř 9 let. Toto číslo mě odradilo od koupě nového zařízení.

Pokud však máte doma spotřebič s energetickou třídou C a nižší, úspory se projeví ve větší míře. Nehledě na to, že tyto spotřebiče bývají již technicky zastaralé a jsou hlučné. Po 15 a více letech máte obvykle i jiné požadavky na spotřebič, jako je velikost nebo vnitřní uspořádání.

Chcete se problematikou měření energií zabývat na pokročilé úrovni? Mohl by vás zajímat Energomonitor. Toto zařízení je vhodné pro větší byty a rodinné domy, které používají elektřinu (případně i plyn) a mají účet za energie přes 20.000 Kč ročně. Hlavním přínosem je pochopení spotřeby a účinný tlak na její snížení.

Energomonitor pomáhá domácnostem vyhledat zbytečně spotřebovanou elektřinu i s přesunem spotřeby do levnějšího pásma. Umožní vyhledávat zbytečné odběry i připravit podklady pro větší investiční rozhodnutí, jako jsou výměny úsporných světel, zateplení, změna způsobu ohřevu vody atd.

Moje rada na závěr

Máte-li doma spotřebiče starší než 10 let, pouvažujte, kolik vás stojí jejich provoz. V tomto článku uvedený měřič vám s tím pomůže. Na základě konkrétních čísel se pak rozhodnete, jestli se vyplatí koupit nový elektrospotřebič. Chcete-li s výběrem pomoci, kontaktujte mě, prosím.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

4 komentáře: “Kolik stojí provoz elektrického spotřebiče?”

  1. Vítek napsal:

    Pěkný článek pro seznámení s problematikou.
    Moje příklady úspory z praxe:
    – staré sporadicky používané rádio v dílně spotřebovalo za rok elektřinu za 500 Kč – za ty roky provozu ztráta 7-10 tis. (vyřešil vypínač na přívodní šňůře, návratnost 1 měsíc)
    – staré stolní digitální hodiny měly roční spotřebu za 400 Kč
    (vyhodit, koupit nové, návratnost 2 roky)
    A milá zajímavost: moje lednice má mít spotřebu 222 kWh/rok, za celý květen 2014 naměřeny hodnoty odpovídající 156kWh/rok (Whirlpool. Anebo fridge door alarm? :)

  2. Martin napsal:

    Bál jsem se koupě sušičky, že se nedoplatím. Ale nakonec jsem se nechal ukecat. Docela mě překvapilo, že se její spotřeba lehce započte s žehličkou, která prakticky odpadla. Takže se to doma nepozná – 7kg prádla usuší za 0.96kWh.

    Jinak podobně jako Vítek – našel jsem nenápadný zdroj od elektronického piana, který má ve „vypnutém“ stavu odběr 63W, což je o něco více než TV :-)

    K měření používám Voltcraft 4000f, loguje údaje až půl roku – to je spíš pro hračičky, na grafu pak vidím spotřebu detailněji, např. kolikrát měsíčně se spotřebič zapne (kolikrát pereme, sušíme, myjeme…) a podobně…

  3. Radim napsal:

    Dobrý den,
    nejspíš už píšu s křížkem po funuse, ale mám tento měřák doma a na netu hledám jak ho správně nastavit. přiložený návod je naprosto nedostačující a na netu taky nic není. Až jsem narazil na tuto stránku, tak mé srdce pookřálo. Bohužel jen na chvíli. Hned jsem zase tomu přestal rozumět. Hlavně co se týče zadání ceny za 1 kWh. dokážu pochopit že to neumí pracovat s desetinnou čárkou a že musím zadat celé číslo, tudíž místo mých 3,50Kč za kWh zadám 4Kč. Ale na tom vašem druhém obrázku to zase nechápu. píšete že máte 5Kč za kWh, ale na té vaší fotce při spotřebě 19,7kWh máte cenu 0,9. Podle mé kolkulačky by tam mělo ale být 98,5Kč. Tak jak to tedy je a kde je chyba? Díky moc za odpověď, Radim.

  4. Ivana Minářová napsal:

    Dobrý den Radime,
    pokud vycházím z měření kWh, tak ta cena by opravdu měla být Vámi uváděných 98 Kč. Z nějakého záhadného důvodu se na zařízení zobrazují peníze s posunem desetinné čárky.