Kouzlo pro rozsvícení vánočního stromečku
První rozsvícení stromečku bývá každoročně velká událost, která k Vánocům patří jako nadělování dárků. Tento okamžik může být o to zajímavější, pokud se váš stromeček rozsvítí sám v předem stanovený čas.
Moderní LED osvětlení pomalu vytlačuje malé žárovky, sněhuláčky a další tvary. Vybrat si můžeme z velké řady různých barev a tvarů, délek řetězů, efektů (blikání, pohyb světla, změny barev) atd. Sortiment je opravdu široký a každý si najde světýlka podle svého vkusu. Ať již vybereme jakýkoli druh osvětlení, musíme počítat s připojením do elektrické sítě. Určitě chceme, aby tato nutnost nenarušila slavnostní atmosféru a pokud možno nešla vidět, ale jak na to, když stromeček musíme zapínat a vypínat? Nejen můj tatínek tento problém řešíval tím, že odšrouboval jednu žárovku a světelný okruh byl přerušený. LED žárovky však takto “odpojit” nemůžeme.
Máme tedy následující možnosti:
- Prodlužovací kabel (není vhodné kupovat levné prodlužovačky, bývají nekvalitní, až životu nebezpečné. Ideální je, když mají dětskou pojistku – vypadají jako by měly “záslepky”)
- Časovaná spínací zásuvka
- Dálkově ovládaná zásuvka
Časovaná spínací zásuvka (spínací hodiny)
Místo, kde se osvětlení připojuje do elektřiny může být po celou dobu Vánočních svátků schované a nenarušuje slavnostní výzdobu. Spínací zásuvku připojíme do běžné zásuvky a do ní osvětlení stromečku. Zařízení určitě ve vaší domácnosti najde své uplatnění i po zbytek roku – odpojí elektrospotřebiče pro úsporu energie a vaši bezpečnost.
Levnějším řešením je mechanická spínací zásuvka, na které nastavíme aktuální čas, požadovaný spínací program znázorňují zamáčknuté dílky po obvodu hodin. My používáme již několik let pro osvětlení akvária zásuvku Emos TF-16. Stojí něco přes 100 Kč. Má však drobnou nevýhodu – citliví lidé mohou slyšet její vrčení.
Technicky dokonalejší je digitální časovaná spínací zásuvka. Lze ji programovat s přesností až na 1 minutu a oproti mechanické lze nastavit na každý den v týdnu zvlášť a sama se přepne na letní čas a zpět. Zásuvka Emos TS-EF1 má 8 nastavitelných programů a funkci náhodného spínání. Můžete ji koupit za cenu od 230 Kč.
Dálkově ovládaná zásuvka
Na českém trhu je k dostání mnoho typů bezdrátově ovládaných zásuvek. Do běžné zásuvky se vloží adaptér, který komunikuje s ovládačem, a do kterého se připojí zástrčka spotřebiče. Cena se pohybuje od 200 Kč.
Za top řešení považuji dálkově ovládanou zásuvku, kdy ovládačem je chytrý mobilní telefon. Americká společnost Belkin se začíná prosazovat i na českém trhu s dálkově ovládanými zásuvkami a pohybovými senzory. Řada Belkin WeMo je vyvinutá pro snadnou automatizaci domácnosti. Dálkově řízená zásuvka funguje na stejném principu jako předchozí dálkově ovládané modely, ale vysílačem je mobilní telefon s operačním systémem iOS nebo Android. Komunikace s aplikací v telefonu je přes domácí Wi-Fi. Odkudkoli, kde máte přístup k internetu, můžete kontrolovat stav zásuvky, případně ji vypnout / zapnout. Přístroje ovládané mobilním telefonem jsou prozatím dražší, zásuvku koupíte od 1500 Kč
Vánoce přicházejí…
Ať již budete řídit vánoční osvětlení jakkoliv, přeji vám klidné svátky a pohodu v rodinném kruhu.
Jaké máte zvyky a zkušenosti s osvětlením vánočního stromečku?
- Čím svítíte – žárovky, LED nebo jiné?
- Jak rozsvěcujete – máte hned vedle stromečku zásuvku, prodlužovačku nebo chytřejším způsobem – dálkově, automaticky?
- Měnili byste něco na vašem osvětlení?