Mobilní telefon s velkým sluchátkem
V článku Telefony pro seniory jsem se zmínila o sadě Help Me! kit od společnosti Jablocom. Tento telefon jsem měla možnost otestovat a zaujal mě svou jednoduchostí.
Telefonní přístroj JabloPhone GDP-04i s tísňovým tlačítkem je určený hlavně pro seniory, kteří jsou soběstační, ale chtějí mít „otevřená zadní vrátka“, kdyby se něco přihodilo – pád, náhlá nevolnost a podobně. K jeho přednostem patří velikost tlačítek a čistý zvuk i při hlasitém odposlechu. Přednastavení telefonních čísel usnadňuje volání na nejčastější čísla, stačí stisk jednoho tlačítka.
Na první pohled vás překvapí velikost telefonu. Je to z velké části dáno tím, že nejsme již zvyklí na klasické telefony se sluchátkem. Ale právě proto šel výrobce touto cestou – mnozí senioři stále telefonují přes pevnou linku a nechtějí se vzdát pohodlí, které jim velký přístroj přináší, i když by rádi využívali levnější volání s rodinou přes mobilní operátory (někteří operátoři mají “rodinné” tarify, kdy členové rodiny mohou volat levněji, případně hovory v rámci jedné sítě zdarma).
Kromě velikosti je třeba brát v potaz váhu přístroje – 970 g včetně záložní baterie a sluchátka. Telefon je ale “stolní”, nepředpokládá se jeho přenášení, dobře sedí na stole a neklouže. Nutnost stálého připojení do elektrické zásuvky se šňůrou délky 180 cm velký rozsah pohybu ani neumožňuje. Na záložní baterii nelze spoléhat, má kapacitu pouze na zálohování přístroje při výpadku proudu.
Ovládání telefonu je velmi intuitivní. Velká tlačítka s číslicemi jsou použitelná i pro osoby s horším zrakem, vzdálenost tlačítek zabraňuje nechtěnému stisku sousedního čísla. Lidé zvyklí na klasický analogový telefon uvítají navíc možnost uložení kontaktů, velká tlačítka, displej s velkými údaji. Jedná se však o GSM telefon, tzn. využívající služeb mobilních operátorů. Místo kabelu analogové linky „do zdi“ se do přístroje vkládá SIM karta.
V nastavení telefonu zvolíte jazyk, kontrast a podsvícení displeje, aby byl dobře čitelný. Po připojení telefonu k počítači je možné telefon nastavit, vytvořit a synchronizovat telefonní seznam (podporovaný poštovní klient Microsoft Outlook a Outlook Express), vytáčet telefonní číslo, psát a číst SMS, používat přístroj jako fax a procházet historii hovorů.
Textové zprávy
Tlačítka pro psaní zpráv jsou malá, pro osoby se slabším zrakem hůře viditelná. Jejich vzdálenost je však dostatečná, při stisknutí nehrozí stisknutí sousedního písmene. Rozložení klávesnice je QWERTY, včetně speciálních znaků, diakritiky a psaní velkých i malých písmen.
Funkce telefonu
Přístroj umožňuje uložení kontaktů do paměti bez nutnosti vždy číslo zadávat. U každého jména lze uložit až 3 čísla (např. domů, na mobil, do zaměstnání) a individuální vyzváněcí tón. Pokud máte uložené kontakty na SIM kartě, je možné je do telefonu zkopírovat. Kapacita telefonního seznamu je 500 jmen a 1000 čísel.
Pro 12 nejčastěji používaných čísel jsou určena tlačítka rychlé volby, vedle nichž je dostatek prostoru pro napsání jména volaného.
Snadné je zobrazení seznamu volaných, přijatých a zmeškaných hovorů, stejně tak zaslaných a přijatých SMS zpráv.
V době, kdy nechcete být rušení, přepnete telefon do tichého režimu. Ten vypne všechny zvuky – na přístroji se zprávy a hovory zobrazí jako nepřijaté. Pokud přístroj vypnete funkcí „Vypnutí“, hovory ani zprávy přijímat nelze.
Právě probíhající hovor lze přesměrovat na jiné číslo. Můžete také přesměrovat všechny hovory, nebo jen když je obsazeno, neodpovídáte nebo jste nedostupní. Tato funkce je užitečná v případě, že odcházíte z domova a máte s sebou mobilní telefon s jiným telefonním číslem. Přesměrování hovorů však musí podporovat váš operátor a vy zaplatíte cenu přesměrovaného hovoru.
Právě probíhající hovor můžete dočasně přerušit a přijmout jiný, aniž by byl první ukončený. Podporován je také konferenční hovor, kdy společně hovoří až 6 osob.
Často požadovanou funkcí na telefony pro seniory je možnost omezení hovorů. Telefon sám o sobě toto nedokáže, je třeba podpora ze strany operátora mobilních služeb. Pak lze zakázat přijímat a vytáčet všechna telefonní čísla, mezinárodní čísla a mezinárodní čísla v roamingu, kromě čísel povolených.
Tísňové tlačítko
Testovaný produkt obsahoval bezdrátové aktivační tlačítko RC-87 pro nošení na ruce jako běžné hodinky. Dle návodu jej lze nosit také na krku, závěs na krk však chyběl.
Tlačítko je nutné nejdříve spárovat s telefonním přístrojem. V přiloženém manuálu toto není podrobně popsané, technicky méně zdatným uživatelům by se spárování podle manuálu nemuselo podařit (postup spárování chybí i na webu výrobce). Pro každé tlačítko (lze jich připojit až 20) lze vybrat kontakt, telefonní číslo a způsob komunikace – hovor, SMS, email.
Po nastavení tísňového kontaktu nahrajete vzkaz, který telefon volanému pošle. Volaný poté vytočí číslo, ze kterého mu přišla zpráva a telefon se automaticky přepne na hlasitý odposlech. Výrobce uvádí dosah 50 m, je otázkou, jak bude kvalitní hovor na tuto vzdálenost, např. pokud postižený bude na zahraně nebo na druhém konci bytu. V tomto případě bych tlačítko spíše považovala za alarm pro příbuzné nebo ošetřovatele.
Tlačítko je dost velké. Je však jen otázkou času si na něj zvyknout. Tlačítko nemusíte sundávat ani ve sprše, je voděodolné.
K telefonu je možné připojit až 20 tlačítek. Můžete tak mít tlačítko na ruce, druhé na WC, třetí na nočním stolku atd. Každé tlačítko může volat nebo psát SMS nebo obojí až na 5 čísel. Proto jej kromě domácností používají také v domech s pečovatelskou službou nebo na ohrožených pracovištích (například benzínky nebo noční provozovny).
Mobilní operátor
Před volbou operátora a nákupem SIM karty zjistěte pokrytí sítě v místě, kde budete přístroj používát a ceny volání. Voláte často? Pak najděte výhodný tarif v závislosti na často volaná čísla – operátoři nabízejí výhodná volání v rámci své sitě. Bude telefon sloužit víceméně jen pro případ nouze? Pak může být výhodnější předplacená karta, která se v případě potřeby dobije kreditem, musíte ale sledovat zbývající kredit. Zde však dejte pozor na dobu, po které bude telefonní číslo zrušeno, pokud nebudete kredit dobíjet.
Telefon umožňuje volání a posílání SMS, není třeba hledat operátora, který nabízí balíčky s internetem. Zvažte také blokaci volání na určitá čísla již u operátora, aby nedocházelo ke zbytečnému zneužití telefonu ze strany uživatele, jako jsou například placené infolinky.
Kde telefon koupíte?
V České republice je distributorem produktů Jablocom firma blue.point Solutions spol. s r.o. Můžete je koupit na stránkách Mobil na stůl. Help Me! kit stojí 5.990 Kč vč. DPH.
Zakoupit lze samostatný telefon (bez tísňového tlačítka) nebo telefon s dalším příslušenstvím: sensorem kouře a ohně – Save My Home! kit a zásuvkou ovládanou bezdrátově pomocí SMS – Turn Me On! kit.
Bude telefon vyhovovat každému?
Přístroj není určený lidi zvyklé na chytrý telefon s připojením na internet. Tito uživatelé nedocení jeho jednoduchost. Doporučila bych pak volit „klasický“ mobilní telefon s tísňovým tlačítkem. V případě nevolnosti nebo pádu ve sprše však nebudete mít tísňové tlačítko po ruce.
Některým uživatelům může vadit velký náramek na ruce. Je však třeba je motivovat k jeho stálému nošení a vysvětlovat, jaké jsou jeho výhody.
Pokud chcete být neustále v dosahu telefonu, je třeba koupit další přístroj a telefon Jablocom pak používat doma.
Plusy a mínusy zařízení
Plus:
- velké, do ruky dobře padnoucí sluchátko
- telefon dobře drží na stole
- tísňové tlačítko na ruku
- velká tlačítka pro volbu telefonního čísla
- dostatek rychlých předvoleb
- kvalitní zvuk
- dobře čitelný displej
Mínus:
- synchronizace kontaktů jen s Microsoft Outlook a Outlook Express
- veliké tísňové tlačítko
- v manuálu není jasně popsán způsob spárování tlačítka s telefonem
- malá tlačítka pro psaní textových zpráv
Máte-li v rodině seniora nebo jinou osobu, která žije samostatně, je tento telefon s tísňovým tlačítkem vhodnou volbou. Telefon ochrání doma, případně na zahradě, není ale možné jej vzít s sebou ven, např. na nákup.