Na co je třeba myslet, než začnete stavět chytrý dům
Dnešní článek přiblíží, jak vzniká chytrý dům. Zrovna jeden takový navrhuji. Rodinný domek bude kompletně řízený systémem Loxone.
Rodinný domek bude stát v menším městečku za velkoměstem. Pro novou zástavbu samostatně stojícími rodinnými domy, které mají kolem sebe i nějaký ten prostor na zahradu a soukromí, jsou připravené přípojky vody, splaškové kanalizace, plynu a elektřiny. Vzdálenost stavby od chodníku je předepsaná šest metrů. V tomto prostoru bude plocha na parkování pro dva automobily.
Mladá rodina se rozhodla postavit vlastní bydlení, a protože jsou fandové do počítačů a technologií vůbec, rozhodli se pro automatizaci Loxone. Jedním systémem jsou řízeny veškeré technologie v domě – osvětlení, vytápění, větrání, stínění (venkovní žaluzie, markýza, interiérové japonské stěny), zabezpečení (alarm Jablotron), časem se vestaví infrasauna. Po pár letech provozu majitelé domu zváží, jestli je nutné stavbu aktivně chladit. V tom případě by k rekuperační jednotce Jablotron Futura přidali modul CoolBreeze. Stavba na to již bude nachystaná. Kolegové – projektanti elektroinstalace, vody, kanalizace, vytápění a vzduchotechniky vzájemně spolupracují, aby byla stavba zhotovena efektivně po stránce technologické. Díky domácí automatizaci je třeba dohodnout, které části která profese dodává (například senzory oxidu uhličitého, které jsou u staveb bez automatizace součástí vzduchotechniky, jsou v našem případě součástí systému Loxone, obdobné je to u čerpadel nebo elektronických ventilů na vodu). Tvorba projektové dokumentace je ideální doba na doladění dodávek, aby se předešlo problémům na stavbě a nákupem nevhodných zařízení.
Menší komplikací tohoto projektu byla nutnost likvidace / vsakování dešťových vod na vlastním pozemku (podmínka úřadů pro povolení stavby). K základním podkladům pro projektanty je geologický, hydrogeologický a radonový průzkum. Díky druhému uvedenému víme, že půda pozemku není vhodná k zasakování. Proto jsou dešťové vody svedeny do podzemní retenční nádrže, odkud bude voda po nezbytné úpravě čerpána do domu a využitá pro splachování záchodů a praní. Část dešťových vod bude též použitá pro zalévání zahrady. Kolik vody je v retenční nádrži a zda je třeba ji v období sucha doplňovat pitnou vodou, o to se postará také Loxone.
Zadáním stavebníka bylo navrhnout fotovoltaickou elektrárnu s dostatečným bateriovým úložištěm na pokrytí základní potřeby elektřiny v domě (osvětlení, elektronika, ohřev teplé vody, případně vytápění). Pozemek je sice napojený na plynovod, nicméně jsme v tomto případě usoudili, že kombinace energií je neekonomická a komplikovaná. Stavba bude spotřebovávat prvotně vlastní elektřinu ze střechy. Ta pokryje období 10 měsíců v roce. Plyn by tedy byl potřeba jen omezenou část roku, zatímco revize spotřebičů a spalinových cest by se musely provádět bez ohledu na jejich využití. To jsou důvody, proč bude elektřina jediný zdroj energie v domě. Vytápění bude elektrickým kotlem Jablotron Volta a teplovodním podlahovým vytápěním. Toto rozhodnutí však přináší velký problém ze strany úřadů, neboť elektřina jako jediný zdroj energie je v našich krajích penalizovaná. Součástí projektové dokumentace je Průkaz energetické náročnosti budovy, ale ten elektřinu nemá rád. Jednoduše řečeno – nevyjde to. V domě budou i krbová kamna, ale ty nám při výpočtech moc nepomohou. Střešní elektrárna jako obnovitelný zdroj energie bude v době přebytků nabíjet baterie a co se nevejde do baterií, bude prodáváno do sítě. K tomuto kroku je nutný souhlas distributora v místě stavby.
Dům je navržený jako pasivní a stavebník chce využít dotaze z programu Nová zelená úsporám. Řešíme, do které kategorie máme nárok se dostat. Na řadu přišla optimalizace – kde přidat kolik tepelné izolace, jakým sklem zasklít okna, kde a čím okna stínit, abychom snížili potřebu elektřiny a tedy splnili i Průkaz. A samozřejmě se vlezli do kolonky na dotaci. Optimalizace dopadla dobře a my máme dobře zateplený dům, který je i energeticky v pořádku.
K dotacím si neodpustím jednu poznámku. V případě této konkrétní stavby jsme před rozhodnutím, zda bude stačit dotace v hodnotě 300.000 Kč nebo máme usilovat o 450.000 Kč. Říkáte si “dobrých 150.000 Kč, tak ten dům více zateplíme.” Jenže – přidat izolace na dvoupodlažní stavbu se zastavěnou plochou 120 m2 znamená navíc zaplatit 90.000 Kč jen za materiál, k tomu si připlatíte za podrobné výpočty, abyste si ověřili, že se opravu na vyšší částku dostanete a hop, rázem v součtu zaplatíte 140 tisíc. Má to pak cenu?
Abychom správně navrhli energeticky pasivní dům, je třeba jej správně umístit na pozemku. Na sever se umisťují technické provozy (koupelny, technické místnosti, schodiště ap.), ideálně bez oken. Na jih a západ pak obytné místnosti – obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje, s velkými prosklenými plochami. Toto členění je proto, že v zimě sluníčko stavbu vytápí, a tím po velkou část sezóny nemáte potřebu topit. Jednou jsem slyšela krásnou větu majitele pasivního domu: “Abychom nemuseli zapínat kotel, manželka upekla na nedělní oběd kuře.” Trouba dům dostatečně a zadarmo vytopila. No jo, ale co v létě? Vezměme si posledních několik letních sezón – vedro až k zalknutí, noční teploty nad 20 °C, sucho. Dříve se počítalo s tím, že se během noci stavba ochladí a další den odolává slunečnímu záření, než znovu nastane noc. To přestává platit. Nezbývá nic jiného, než do stavby navrhnout pasivní chlazení – tedy stínění. A samozřejmě takové, které je samostatné, v našem případě napojené na domovní systém Loxone. V takové stavbě se mohou teploty v parném a suchém létě pohybovat kolem 24°C (v panelákovém bytě s okny na jih mám denně až 30°C).
Další pokračování povídání o chytrém domě bude právě o stínění. Zmíním se také o oplocení pozemku a automatická bráně.
Váš dům
Stojíte před rozhodnutí, že byste chtěli také postavit dům? Možná máte představu, jak by měl vypadat, nebo již před vámi na stole leží hotové stavební plány. Chtěli byste však něco víc – abyste se nemuseli starat o provoz domu, možná chcete mít přehled, co se děje, zatímco vy si užíváte na dovolené. Spolu s kolegy vám takový dům navrhnu. Samozřejmostí bude individuální přístup a návrh jen takového řešení, které využijete a nebudete platit nic navíc (pokud se vrátím k výše uvedené stavbě – stavebník odmítl vyhřívání parkovacího stání a automatické zavlažování, i když dodavatel systému automatizace toto velmi doporučoval).
Chytrý dům nemusí být jen novostavba. Mám bohaté zkušenosti s rekonstrukcemi staveb, i ty mohou být moderní a “chytré”.
Zavolejte mi, napište. Pomohu vám na cestě k vysněnému domovu.
Jen poznámka k dotaci: Však těch 150 tis. dostanete právě na to zateplení, ne na to, aby Vám díky zateplení zůstaly v kapse, ne?
To sice ano, ale vyšší třída dotací v sobě nese další požadavky, není to jenom o tloušťce izolace. Nejsem si jistá, jestli je nutné vždy jít po nejvyšší částce jen proto, že mi ji zaplatí stát a mne to nestojí ani korunu.