Nechte v létě sluníčko za okny

Slunce všichni potřebujeme, ale čeho je mnoho, je na obtíž. Ve stavbách to platí dvojnásob a v létě budovy musíme chladit. Instalace klimatizace je řešením, ale je vhodné ji, pokud možno, nahradit stínící technikou.

S přicházejícím létem se setkáváme s nárůstem reklam na žaluzie, rolety a další stínící prvky. Které ale vybrat pro svůj dům?

Ideální je umístit stínící prvek na vnější straně okna. V případě vnitřního stínění se totiž teplo dostane za sklo, a tím se interiér přehřívá. Rolety, žaluzie nebo markýzy patří k prvkům stavby, které zvyšují komfort. Bez nich by byl pobyt v domě poněkud nepříjemný. Zajistí soukromí nebo přítmí pro sledování televize, zabraňují přehřívání v letních měsících. Základním požadavkem je ochrana před sluncem, ale plní funkci i doplňkové izolace, ochrany před deštěm a větrem, zvyšují zabezpečení stavby.

Firma Sun System s.r.o. z Veselí nad Moravou prodává prověřené stínící prvky do exteriéru i interiéru. Všechny mohou mít jak ruční ovládání (klika, lanko), tak elektrické. A co lze ovládat elektřinou, to lze zapojit do systému chytré elektroinstalace v domě. Můžete mít tedy stínění zahrnuté do centrálního řízení nebo jako samostatný systém. I v tomto případě je již moderní ovládání rolet nebo žaluzií na takové úrovni, že se o ně nemusíte starat. Technika se postará o zatažení a natočení lamel podle potřeby.

Měla jsem možnost firmu Sun System navštívit a prohlédnout si celý sortiment jejich výrobků. Níže naleznete mé postřehy.

Venkovní stínění

Základním venkovním prvkem jsou rolety a žaluzie. Pokud se na jejich instalaci myslí již při stavbě domu, může se box pro motor a vytažené zařízení umístit tak, aby nešel vidět.

Rolety umožňují pohyb pouze nahoru a dolů, lamely se nenaklánějí. Kromě ochrany před sluncem v letním období zvyšují tepelnou izolaci oken v zimě a chrání před hlukem. Bohužel české pojišťovny neberou ohled na fakt, že roleta plní také funkci zabezpečení. Ovládat je můžete centrálním vypínačem v každé místnosti nebo dálkovým ovládačem, kdy lze řídit každou roletu zvlášť nebo ve skupinách a mají možnost i časového nastavení, kdy budou rolety zatažené / vytažené.

Dálkové ovládání rolet Becker

Dálkové ovládání rolet Becker.

Žaluzie mají naklápěcí lamely. Jejich nevýhoda je, že se musí vytáhnout, pokud fouká silný vítr, aby se lamely nepoškodily. Rolety mohou zatemnit interiér do max. 85 %, takže v interiéru není úplná tma.

Screenové rolety jsou látkové rolety, které zastíní interiér na 0-90% podle typu textilie. Plní funkci rolety a zároveň sítě proti hmyzu. S výhodou se používají jako stěny, např. u pergoly nebo zimní zahrady. Přes screen lze vidět ze strany, kde je tma – ve dne tedy vidíte z okna ven, ale kolemjdoucí nevidí dovnitř. Bohužel večer, kdy svítíte, se situace otočí a z venčí lze vidět do interiéru. Přesto jsou screenové rolety velmi vhodný nejen funkční, ale i dekorační prvek každého domu díky široké škále barev a vzorů látek.

Screenová roleta ve vzorkovně společnosti Sun System

Screenová roleta ve vzorkovně společnosti Sun System.

Markýzy jsou stříšky vhodné pro stínění posezení na terase nebo balkóně. Jejich ovládání může být ruční – u větších ploch ale nedoporučuji, protože konstrukce je poměrně těžká a obsluha je fyzicky namáhavá – nebo s elektrickým pohonem (tlačítka, dálkové ovládání, stejně jako u rolet a žaluzií).

Senzory

Pro zvýšení komfortu a pokud možno bezobslužný provoz stínící techniky je vhodné výše uvedené prvky doplnit senzory:

  • dešťový – uplatnění najde u markýz
  • sluneční – lze navolit čas, kdy bude prvek zatažený, v případně zamračeného dne se může stínění zcela vysunout
  • větrný – nutnost u žaluzií a markýz, kdy hrozí jejich poškození

Vnitřní stínění

Vnitřní stínící prvky jsou vhodnější spíše jako interiérový doplněk, pro oddělení soukromí od ruchu ulice. Přesto se v mnohých stavbách využijí i jako ochrana před sluncem. A to hlavně u bytových domů, kdy dodatečná instalace vnějšího stínění přináší komplikace.

Ve vzorkovně firmě Sun System mě zaujalo hned několik typů vnitřního stínění. V prvé řadě jsem se zajímala o údržbu. U plisé je to hračka – snadno jej sundáte (odcvaknete z rámu okna) a omyjete pod tekoucí vodou. Stojí sice asi o 100 % více než běžné hliníkové žaluzie, ale jejich pořízení stojí za zvážení.

Plisé ve dvojím provedení na jedno okno. Vypadá jako papír, ale můžete je umýt pod tekoucí vodou a jednoduše nasadit zpět na rám okna.

Plisé ve dvojím provedení na jedno okno. Vypadá jako papír, ale můžete je umýt pod tekoucí vodou a jednoduše nasadit zpět na rám okna.

Dřevěné žaluzie bych považovala spíš za interiérový doplněk. Jsou drahé (cca 6x dražší než běžné hliníkové), těžké (lamely musí být široké, aby se nekroutily), špatně se čistí. Své místo si však určitě v mnohých interiérech najdou. Velmi se mi líbily záclonové žaluzie. Je to cenová i designová špička, která ale vyžaduje speciální údržbu. V českých interiérech si našly místo i římské rolety jako obdoba závěsu.

Široká škála vnitřního stínění ve vzorkovně společnosti Sun System.

Široká škála vnitřního stínění ve vzorkovně společnosti Sun System.

Novinkou pro mne bylo elektrické ovládání rolet s bateriovým pohonem Qmotion. Jedná se o patentovaný systém, který pochází z USA. Ovládání zajišťují vysílače ve dvou provedeních – 1 kanálové a 6 kanálové. Další možností je řízení přes Qsync – technologii ovládanou přes mobilní zařízení (iOS nebo Android). Baterie, které jsou umístěné ve spodní liště rolety, nevyžadují přívod elektrické energie. Toto řešení je proto vhodné do každého interiéru.

Pro těžké žaluzie, jako jsou dřevěné, je pak nutností elektrický pohon, neboť váha může být značná.

Dálkové ovládání rolety na baterie - Qmotion.

Dálkové ovládání rolety na baterie – Qmotion.

Speciální řešení

Moderní doba s sebou přináší zvýšené požadavky na komfort bydlení. Můžeme se setkat s požadavkem, kdy jsou žaluzie řízené inteligentní elektroinstalací tak, že jakmile ráno vstanete, žaluzie se naklopí do otevřené polohy. Jakmile vejdete do koupelny, uzavřou se, aby na vás nebylo vidět. Ale když otevřete okno v koupelně, žaluzie se otevřou, aby odcházel horký a vlhký vzduch z místnosti.

Poraďte se s odborníky

Veškeré stínící prvky jsou charakteristickým prvkem stavby. Jejich výběr doporučuji konzultovat s odborníky. Ať už se jedná o typ stínění a jeho barevné řešení, tak jeho zabudování do stavby.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.