Nevíte, kde ušetřit za energie? Energomonitor vám pomůže

Máte vysokou spotřebu energií a rádi byste s tím něco udělali? Energomonitor je perfektní nástroj na uvědomění si, kolik (a za co) aktuálně platíte.

Jednou ročně vám přijde výpis se spotřebou elektřiny, vody a plynu. Mnozí z vás vztekle tento doklad odloží na hromadu k ostatním a s těžkým srdcem účet zaplatí. To se každý rok opakuje…

Díky Energomonitoru si uvědomíte, kolik aktuálně platíte za elektrickou energii, případně vodu a plyn. Při pohledu na displej začnete přemýšlet, kde energie spotřebováváte, i když jste přesvědčení, že máte všechny spotřebiče vypnuté.

Toto zažízení je vhodné pro větší byty a rodinné domy se spotřebou elektrické energie vyšší než 20.000 Kč ročně. U nižších spotřeb je návratnost příliš dlouhá. Lze také monitorovat několik bytových jednotek společně (například byty v panelovém domě). Větší úspory energií lze dosáhnout snáze u větších staveb, jako jsou kancelářské a výrobní budovy.

Zařízení samotné však spotřebu nesnižuje. Pouze ukáže, kolik a kdy platíte za energie. To vede k tomu, že v prvé řadě najdete spotřebiče, které běží neustále (např. čerpadlo bazénu nebo zahradního jezírka). Jako druhý krok přesunete odběr elektřiny do nižšího tarifu – např. ohřev vody, mytí nádobí nebo praní. Moderní spotřebiče umožňují odložený start, proč toho tedy nevyužít. Při změření přesné spotřeby v konkrétním čase máte podklady pro další rozhodování – např. nákup úsporných světelných zdrojů, zateplení stavby, koupě nového kotle nebo ohřívače vody, atd.

Srovnání spotřeby elektřiny za poslední dva dny - hlavní odběr (Demo program)

Srovnání spotřeby elektřiny za poslední dva dny – hlavní odběr (Demo program)

Hlavním přínosem je pochopení spotřeby a účinný tlak na její snížení. Energomonitor pomůže domácnostem vyhledat zbytečně spotřebovanou elektřinu (dle našich zkušeností velmi časté) i s přesunem spotřeby do levnějšího pásma. Získáte podklady pro větší investiční rozhodnutí, jako jsou výměny úsporných světel, zateplení, změna způsobu ohřevu vody atd. (Zdroj: www.energomonitor.cz).

Hlavní součástí Energomonitoru je malá krabička, kterou připojíte k elektroměru. Na displeji vidíte aktuální spotřebu. Bezdrátově pak připojíte senzory napojené k vodoměru a plynoměru. Měřiče však musí mít impulsní výstup nebo možnost dálkového odečtu naměřených hodnot (pokud ne, požádejte distributory energií o bezplatnou výměnu). Do instalací nijak nezasahujete, nepotřebujete tedy povolení. Další senzory můžete doplnit (např. další měřiče spotřeb energií a teplotní senzory).

Naměřená data se odesílají do cloudu (datové úložiště na serverech provozovatele služby), kde jsou dále zpracována (analýza, grafy, optimalizace). K těmto datům máte přístup odkudkoli (webový prohlížeč na PC, aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu).

Srovnání spotřeby elektřiny za dva dny soustavou TV a audio (Demo program)

Srovnání spotřeby elektřiny za dva dny soustavou TV a audio (Demo program)

Můžete sami srovnávat, jestli, a k jak velké změně dojde, pokud například vyměníte obyčejnou žárovku za LED, spustíte myčku v jiném cenovém pásmu nebo vypnete čerpadlo bazénu, když není potřeba jej mít zapnuté. Toto porovnání povede ke snížení plateb za energie. Tvůrci Energomonitoru vsázejí na soutěživost většiny lidí. V grafech si můžete srovnat, jakou mají spotřebu obyvatelé srovnatelného domu s tím vašim nebo lidé stejného stáří. Vidíte-li, že lze ještě více ušetřit, budete se o to snažit také.

Pro měření spotřeby konkrétního spotřebiče lze použít zásuvkovou průchodku (obdoba měřiče spotřeby).

Výsledek energetického auditu - graf spotřeby elektřiny dle spotřebičů.

Výsledek energetického auditu – graf spotřeby elektřiny dle spotřebičů.

Jak zařízení vypadá?

Na veletrhu Amper v Brně jsem se setkala s Patrikem Zandlem, jedním z tvůrců zařízení na sledování spotřeby elektřiny, vody a plynu ve stavbách – Energomonitor. Na výstavní tabuli si mohli návštěvníci prohlédnout, jak zařízení vypadá a funguje. Například rozsvícení lampičky se projevilo v počítači během 5 sekund. Zájemci si mohou prohlédnout zařízení v sídle společnosti v Praze nebo Valašském Meziříčí.

Výstavní tabule na veletrhu Amper.

Výstavní tabule na veletrhu Amper.

Kolik stojí měření?

Uvažujete o způsobech, jak ušetřit energie? Energomonitor vám pomůže, pokud máte velkou spotřebu (platíte alespoň 20.000 Kč ročně). Základní sada pro měření jedné fáze elektřiny stojí od 3.500 Kč.

V ceně je kromě samotného zařízení i poplatek za dvouletý přístup do internetové aplikace. Poté zaplatíte 500 Kč ročně za její využívání.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.