Ovládejte domácnost na dálku pomocí SMS

Rádi byste měli domácí spotřebiče pod kontrolou, i když nejste doma? Nabízí se dvě možnosti – internet nebo GSM síť. Tento článek vás seznámí s ovládáním domácnosti SMS zprávami.

Připojení zařízení k GSM síti (síť mobilních telefonů) a následné zasílání SMS zpráv je snadný způsob, jak mít přehled o dění v domácnosti. Do GSM sítě můžete připojit např. alarmy (zabezpečení domu nebo bytu), termostaty (vytápění), brány a vstupní dveře, zásuvky (odpojení a připojení spotřebiče do sítě – zde je široké uplatnění, např. pro spínání elektrického topení, čerpadla, filtrace bazénu atd.).

Příklad bezdrátového alarmu - Evolveo sonix

Příklad bezdrátového alarmu – Evolveo sonix

Zařízení musí být již od výrobce uzpůsobené pro připojení GSM modulu (případně je GSM modul již jeho součástí). Do modulu se vloží SIM karta a zařízení je připraveno k ovládání SMS zprávami. Komunikace bývá obousměrná – zařízení vám zašle zprávu o stavu a vy zadáte povel k nastavení. Některé zařízení můžete ovládat pouhým prozvoněním a tím ušetříte peníze za SMS.

GSM modul (nebo také GSM komunikátor) je zařízení, které umožňuje ovládat zařízení na dálku textovými povely z mobilního telefonu (zasílání SMS nebo prozvonění). Těmito zařízeními mohou být alarmy (zabezpečení domu nebo bytu), termostaty (vytápění), brány a vstupní dveře, zásuvky (odpojení a připojení spotřebiče do sítě – zde je široké uplatnění, např. pro spínání elektrického topení, čerpadla, filtrace bazénu atd.).

Příklad zásuvky ovládané přes telefon - GSM zásuvka Flajzar

Příklad zásuvky ovládané přes telefon – GSM zásuvka Flajzar

U termostatu může komunikace vypadat tak, že termostat zašle na vyžádání údaje o aktuální teplotě v místnosti a jaký program je nastavený, jak moc kotel topí a podobně. Vy pošlete zprávu, že se má nastavení změnit, abyste měli chatu v době vašeho příjezdu vytopenou.

Zabezpečovací zařízení kromě aktivace alarmu zašle výstražnou SMS na zadaná čísla, že do objektu vnikl někdo nepovolaný. Některé systémy umí také spustit odposlech a vy tak můžete sledovat, co se v hlídaném prostoru děje.

Jakou SIM kartu koupit?

Mobilní operátor O2 od července 2014 nabízí speciální tarify pro ovládání chytré domácnosti. Podmínkou pro využívání těchto tarifů je O2 předplacená karta a následná aktivace tarifu (99 Kč). Podle počtu přenesených dat platíte měsíční paušál od 20 do 71 Kč, ke kterému je zpoplatněná každá SMS a hovor. Není divu, že uživatelé tyto tarify dost odsoudili, protože je provoz zařízení s GSM komunikací příliš drahý. Řešení je jednoduché – virtuální operátoři s jejich předplacenými SIM kartami vyjdou levněji, jen nesmíte zapomenout na občasné dobití karty (obvykle je předplacená doba 180 dní).

V jakých případech má GSM ovládání smysl?

Ovládání přes SMS vyžaduje psaní zpráv v předepsaném tvaru, ale výrobci zařízení také vyvíjejí aplikace pro mobilní telefony, kde vyberete z nabídky povelů a SMS se pošle automaticky.

Podmínkou pro použití zařízení s GSM modulem je pokrytí mobilní sítí. Pokud máte stavbu v místech, kde nechytíte signál žádného operátora, tato služba pro vás není vhodná.

Zařízeních ovládaných přes GSM síť je mnoho typů, zde uvádím několik příkladů pro inspiraci:

  • Termostat k plynovému kotli nebo dálkově řízená zásuvka pro elektrické vytápění (využití najdou na chalupě, kde obvykle není připojení k internetu)
  • Alarm, který vám stavbu pohlídá a informuje vás o nežádoucí návštěvě

Máte-li zájem o dálkově ovládáná zařízení ve vaší domácnosti, na chalupě nebo ve firmě, můžete se na mě obrátit a já vám doporučím konkrétní výrobek.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.