Jste při práci nesoustředění a unavení? Zkuste více větrat
Vydýchaný vzduch je lidové označení pro zvýšenou hladinu oxidu uhličitého v místnosti. CO2 je plyn, který vylučujeme dýcháním, a protože jej nelze přímo cítit, vnímáme jej spíše prostřednictvím jeho nežádoucích účinků. V praxi je ovšem někdy složité je zachytit.
Jsem na volné noze jako podnikatelský poradce, dělám primárně na počítači a poměrně často a rád střídám pracoviště. Doma máme home-office, dvě stě metrů od domu klidnou kancelář, v okolí tři čtyři kavárny, kde se dá v klidu pár hodin pracovat, a jsem také členem nedalekého coworkingu. Do toho jezdím různě po Česku po jednáních a schůzkách, autem i vlakem.
A právě časté cesty vlakem, kterým dávám přednost, protože během nich mohu pár hodin nerušeně pracovat, mě přiměly podstoupit malý experiment. Všiml jsem si totiž, že občas bývám po takové cestě unavený jako po celodenní práci, přestože jsem do vlaku nastupoval čerstvý, odpočatý a vyspaný. Stane-li se taková věc jednou dvakrát, může jít o náhodu, ale mě to potkává tak často, že jsem se rozhodl hledat příčinu. A hlavním podezřelým bylo CO2.
Měřák ZG106 je docela jednoduchý a přenosný, doma či v kanceláři může jet na trafo, na cestách jsem používal výhradně baterky. Stručně řečeno, naměřené hodnoty do 1000 ppm jsou ještě relativně v pohodě, u vyšších se pak může dostavovat nesoustředěnost, únava, nepříjemné pocity hlavy, malátnost a nepřirozená ospalost, asi jako když se vám chce spát dvě hodiny po probuzení a nechápete proč.
V domácí kanceláři v centru Ostravy jsem s oknem otevřeným dokořán do přilehlého parku naměřil hodnoty kolem 700 ppm, s ventilačkou 900 i více, bez průvanu evidentně není cirkulace vzduchu dostatečná. Podobné hodnoty jsem naměřil v nedaleké kanceláři.
Kavárny musím pochválit, protože hodnoty nad 1000 ppm jsem dlouhodobě nenaměřil nikde. Připisuji to však z části letnímu počasí, otevřeným oknům a dveřím, v zimě by byly koncentrace CO2 pravděpodobně vyšší. Chodíte-li často pracovat do kavárny či coworku, radím sledovat, jestli provozovatel větrá přiměřeně počtu hostů a pokud ne, pozorovat, jak se pak cítíte.
Dobře dopadl také coworking Impact Hub Ostrava, kde jsem při nízkém provozu naměřil 700 ppm při zavřených oknech a dveřích, s větráním pouze přes vzduchotechniku.
S přibývajícími návštěvníky koncentrace CO2 stoupala až nad 1300 ppm a je zajímavé, že jejich vlastní pokusný měřák umístěný vedle toho mého reportoval ve stejném čase hodnoty kolem 900 ppm. Se třemi měřáky bychom byli moudřejší, které měření je přesnější.
Cesty vlakem dopadly podle očekávání hůře, ale ne zas až tak špatně. Jezdím nejčastěji třiapůlhodinovou trať Praha-Ostrava v RegioJetu třídy Relax, která má nejlepší stolky na práci. Ráno v prázdném a vyvětraném vagónu se dá naměřit i pod 700 ppm, ale i když je při příjezdu do Prahy poloprázdný, hodnoty stoupnou nad 1300 ppm (1500 je pro mne únosné maximum).
Pokud se ovšem vagón zcela zaplní, není výjimkou naměřit hodnoty v rozmezí 1500 až 2000 ppm, což už je skutečně pocitově nepříjemné a výsledkem je velmi nepříjemný pocit únavy, ospalosti, hlava třeští a odmítá soustředěně myslet. Ostatně podobný pocit můžete zažít při dlouhé cestě autem, pokud nedostatečně větráte. Oproti vlaku jde o relativně malý prostor a měřením jsem si ověřil, že při malé cirkulaci vzduchu hodnota CO2 prudce stoupá, zejména s více spolujezdci. Ospalost a nepozornost za volantem je přitom velmi nebezpečná.
Z celého experimentu jsem si odnesl dva zásadní poznatky:
- Hladinu CO2 skutečně nelze posuzovat intuitivně bez měření. Běžně se mi stávalo, že jsem přišel do místnosti a vzduch mi přišel vydýchaný či nevyvětraný, ale pak jsem zapnul měřák a ukázalo se, že mě ošálil nějaký odér nebo teplota vzduchu.
- Většina míst, kde jsem měřil, nemá větrání dimenzované na více osob. A to je problém, pokud občas pracujete v plném vlaku, autě, kavárně či coworkingu a máte se soustředit na náročnou mentální práci. Jednorázově je to asi fuk, ale pokud byste měli v takových podmínkách pracovat běžně, podkopáváte tím svou produktivitu i zdraví.
Autorem článku je Robert Vlach – podnikatel a podnikatelský poradce se zkušenostmi z desítek projektů a více než tří set poradenských případů. Od roku 2005 se v Česku jako vůbec první publicista, konzultant a lektor věnuje systematické podpoře a popularizaci osobního podnikání (tzv. freelancing) prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz. Je autorem knihy Na volné noze: Podnikejte jako profesionálové (Jan Melvil Publishing, 2017), držitelem ocenění Živnostník roku v Moravskoslezském kraji a zakladatelem prvního evropského think-tanku pro nezávislé profesionály.
Za zapůjčení přenosného monitorovacího zařízení EDF-CO2-D detektor koncentrace CO2 děkujeme firmě Elektrodesign ventilátory s.r.o., která vyvíjí, vyrábí a prodává vzduchotechnická zařízení.
Těším se, až ty měřáky v budoucnu zmenší, zlevní a integrují do chytrých hodinek, které pak budou vibrovat, když bude potřeba vyvětrat ;-)
Ivano, neměřila jsi jak je na tom brněnský Hub?
Neměřila. Na podobných místech věřím vzduchotechnice, u které pravidelně mění filtry a její výkon je (snad) regulován právě senzory CO2 :-D Open space bude určitě v pohodě, je to obrovský prostor. V kancelářích a zasedačkách by problém být mohl. Zkusím zjistit, jak to tam mají řízené.