Při větrání lze šetřit peníze za vytápění i váš čas

Často se setkávám s dotazem: “Musím mít v domě rekuperaci? Domy se bez ní obešly, proč to tam nyní nově dávat?” Čeho se lidí nejvíce bojí? Jaké výhody má stavba, která větrá moderně?

Rekuperace, neboli rekuperační výměník, je zařízení na předávání tepla. Osazuje se do větracích jednotek (tzv. rekuperační jednotka), abychom ušetřili peníze za vytápění. K čemu je to dobré? Pojďme se na tuto problematiku větrání podívat ze dvou různých úhlů.

  1. Legislativa
    V českých právních předpisech je napsáno, že se musí ve stavbě vyměnit za hodinu určité množství vzduchu. V dobách nedávných se tento vzduch do místností dostal z velké části netěsnými okny. Nová okna mají spáry utěsněné a nepropustí žádný vzduch. Musíme tedy větrat jiným způsobem. Potíž nastane, když se vymění okna ve starších domech. Lidé nejsou zvyklí větrat. Začnou mít zdravotní problémy jak lidé, tak stavba.

    Kromě množství vzduchu, které musíme vyměnit, abychom žili ve zdravém prostředí, je v legislativě právě kvůli výše uvedenému napsáno, že větrání musí být nezávislé na člověku.

  2. Komfort a zdraví
    Setkala jsem se s názorem, že kdo jednou pobýval v domě s rekuperací, již nechce jinak. Proč?
    V prvé řadě se nemusí starat o to, jaký vzduch dýchá – stále má čerstvý a přiměřeně teplý vzduch. Nežádoucí látky se dostávají z domu automaticky ven, nemusíte přemýšlet, jestli je již čas otevřít okno. Ráno vás nebolí hlava a vysoká vlhkost, která může způsobit mimo jiné růst plísní, je pravidelně odváděná ven.

    Člověk dobře rozliší, zda je mu zima nebo teplo. Proto, pokud větrá oknem a venku mrzne, raději okno brzy zavře. Za krátkou dobu se všechny škodlivé látky ven nedostanou. Není lepší, kdyby se větralo předehřátým vzduchem?

    Pokud jste alergici nebo žijete v prostředí se znečištěným venkovním vzduchem, je rekuperace pro vás ideální – filtry v jednotce zachytí nežádoucí látky.

Jaký vzduch dýcháte v noci? “Bezpečná” hygienická hladina CO2 je 1500 ppm. Takto to může vypadat v ložnici během jedné noci. Ráno nás bolí hlava a jsme nevyspalí.

V legislativě se nemluví o rekuperaci, ale o nutnosti větrat. Jenže pokud budu do místnosti přivádět studený vzduch, pak budu mít čerstvý vzduch, ale budu muset hodně topit. Proto se do větracího systému dávají rekuperátory, aby se čerstvý vzduch zadarmo ohřál vzduchem, který odvádíme ze stavby ven.

Obavy lidí

Rekuperace je mezi lidmi opředená předsudky. Mezi nejčastější patří:

Pořizovací cena

Pořízení stojí hodně peněz, to se nevyplatí. Ale…

  • Víte, kolik tepla vyvětráte (a tedy zaplatíte navíc), pokud otevíráte okna?
  • Víte, kolik peněz zaplatíte za lékaře a léky související s životem v nezdravém prostředí?

Stále se vám zdají vynaložené prostředky vysoké?

Moderní protiproudé rekuperátory mají účinnost až 97 %, tzn. 97 % tepla se předá studenému vzduchu a není třeba již vzduch dále ohřívat. Vytápění pak pokryje jen tepelné ztráty stavby – tedy teplo, které projde stavebními konstrukcemi ven.

Nemohu otevřít okna

Stavba je zcela funkční i po instalaci rekuperace. To znamená, že okno otevřete jako doposud. Zkušenosti lidí jsou takové, že okno zprvu otevírají jak jsou zvyklí, ale časem zjistí, že nemají potřebu větrat oknem. Má to své výhody: neproniká do domu hluk z venčí, není průvan a zima. Na parapet můžete dát květiny.

Okna však otevírat můžete i nadále, jen dojde k mírnému snížení účinnosti nuceného větrání.

Budu mít v domě suchý vzduch

Špatně navržená nebo provozovaná vzduchotechnika má opravdu za následek vysušení vzduchu. Je to zejména v případech, kdy se vzduch zároveň ohřívá (teplovzdušné vytápění). V rodinném domku nebo bytě vzduchotechnika řeší obvykle jen větrání, vzduch se v jednotce pouze předehřeje v rekuperátoru a dále se neohřívá).

Kupte moderní přístroje, nechejte je zprovoznit odborníkem a větrací vzduch bude v pořádku. Pokud by však s vlhkostí byly problémy, lze používat rekuperátor, který kromě tepla předává i vlhkost, a tím se vzduch zvlhčuje.

Potrubí přenáší hluk

V prvé řadě je třeba systém správně navrhnout – důležitá je poloha jednotky, která je hlučná díky ventilátorům, a osazení tlumičů hluku na potrubí u jednotky. Hluk vzniká i prouděním vzduchu v potrubí. Proto je důležité správným návrhem a seřízením omezit rychlost proudění do 2 m/s.

Přenosu hluku mezi místnostmi se zabrání použitým materiálem a vhodnou polohou potrubí.
Pokud bude jednotka v obytném interiéru (například v bytě v kuchyni), vybírejte modely k tomu určené.

V rekuperátoru se čerstvý vzduch promíchá se špinavým

Vzduch se nemíchá. Představte si včelí úl – je sestavený z jednotlivých komůrek. Některé komůrky jsou naplněné čerstvým studeným vzduchem, jiné teplým znehodnoceným vzduchem. Vzduch v komůrkách proudí proto sobě, ale komůrky se neotevírají. Stěnami si pouze mezi sebou předají teplo.

Rekuperátor (zdroj: Atrea)

Rekuperace a vzduchotechnika je prostor pro hromadění bakterií a plísní

Správně udržovaný systém je bezpečný. Musíte občas vyměnit filtry (udává se po 2 až 6 měsících podle znečištění venkovního vzduchu). Je dobré nechávat jednotku zapnutou, aby vzduch stále cirkuloval, i když odjíždíte na nějaký čas pryč. Takový provoz u moderních zařízení mnoho nestojí a budete mít jistotu, že nevzniknou problémy. V potrubí se nežádoucí látky a organismy neusadí, neboť nemají rádi průvan. A navíc – nejvíc špíny se do potrubí dostane v době provádění.

Budu mít dům prošpikovaný potrubím

Dnes se navrhuje systém tak, že se přivede čerstvý vzduch například do ložnice. Proudí přes obývací pokoj netěsnostmi ve dveřích nebo větracími mřížkami a v kuchyni nebo v koupelně je odsáván.

Proč tento systém? Jsem buď v ložnici, tedy spím a nepotřebuji čerstvý vzduch v obýváku. Pokud nespím, čerstvý vzduch projde do obýváku, kde nabere nežádoucí látky a v místě, kde obvykle vznikají pachy nebo vysoká vlhkost (kuchyně, WC, koupelna) jej odvedu pryč.

Tímto způsobem návrhu se omezí množství potrubí a tedy se i ušetří peníze.

Příklad vedení potrubí v domě – červeně je rozvod čerstvého vzduchu, hnědě odvod znehodnoceného vzduchu. (Zdroj: www.stavebnictvi3000.cz)

Musím se starat o další zařízení

Správně navržené technologie jako je kotel, vzduchotechnika, chlazení, nemusí kromě pravidelné údržby potřebovat žádný váš čas. Lze vše nastavit tak, aby fungovalo automaticky. Právě pohodlí je předností moderní domácnosti. Zapojte tyto domovní “nutnosti” do domácí automatizace (nebudete potřebovat další krabičku na ovládání) nebo je vybavte prvky, které řízení zajistí samy. V případě větrání je to zejména senzor oxidu uhličitého. Další může být vlhkoměr. Na základě měření parametrů vzduchu se vzduchotechnická jednotka spíná a mění svůj výkon.

A jako i u jiných zařízení – před koupí je třeba zjistit, zda “ovládač” komunikuje s vlastním zařízením.

Proč mít v domě rekuperaci?

Z výše uvedeného je tedy jasné, že pokud chci zdravě a levně žít, investuji do větrání, které zajistí zdravý vzduch.

Do rodinných domů je vhodnější centrální jednotka. U bytů je možné s výhodou použít stěnovou jednotku, která větrá jen jednu místnost (do otvoru ve stěně se vloží malá rekuperační jednotka – odpadá tedy potřeba někde umístit vlastní jednotku a vedení potrubí).


Rekuperační stěnová jednotka (zdroj: Korado)


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.