Recenze: Chytrý termostat Netatmo

Netatmo Thermostat je na trhu už nějaký ten pátek, společnost Netatmo jej začala prodávat koncem roku 2013. Když jsem někdy před dvěma lety uvažoval o koupi chytrého termostatu, Netatmo byl jeden z favoritů. Po pročtení recenzí pak volba padla právě na něj.

Před Netatmem jsme doma používali klasický drátový termostat s displejem připojený k běžnému plynovému kotli Thermona. Chyběla mi ale možnost větší automatizace a hlavně ovládání a kontrola na dálku.

Vzhled

Pokud máte rádi jednoduchý design, termostat vám padne do oka. Má minimalistický vzhled bez tlačítek, který si můžete přizpůsobit přidáním barevného rámečku (v barvách modrá, zelená, žlutá, oranžová). Přední e-ink displej s nastavenou a aktuální teplotou je hezky čitelný a nemám, co bych mu vytknul. Nastavení teploty se provádí jednoduše stisknutím horní nebo spodní části termostatu.

Termostat Netatmo

Zapojení

Součástí balení je i bezdrátový spínač, který funguje jako řídicí jednotka celého systému. S termostatem tento spínač komunikuje pomocí bezdrátového přenosu vlastním protokolem a přes Wi-Fi se pak připojuje na internet. Nastavení Wi-Fi připojení jde jednoduše provést přímo z aplikace.

Výrobce umožňuje dva typy zapojení. První variantou je připojení spínaného kontaktu z termostatu na svorkovnici kotle (plynového, na tuhá paliva nebo dřevo). Nevýhodou je nutnost dovedení kabeláže až k termostatu. Pokud už toto máte vyřešeno díky vašemu původnímu termostatu, je to nejjednodušší řešení.

Druhým způsobem je pak připojení spínaného kontaktu přímo z bezdrátového spínače. Výhodou je, že termostat pak můžete volně nosit po bytě (je napájen baterií) a dát si ho třeba na polici.

Samotný termostat se přes Wi-Fi nikam nepřipojuje, vše obstarává bezdrátový spínač. S tím souvisí i nutnost mít dobrý Wi-Fi signál v místnosti, kde je spínač umístěn. Protože kotle bývají často v technických místnostech nebo v suterénech domů, je dobré na to pamatovat. Také vzdálenost mezi spínačem a termostatem by neměla být příliš velká.

U nás doma máme termostat v obývacím pokoji, odkud komunikuje s bezdrátovým spínačem, který je v koupelně na zdi blízko kotle. Bezdrátový spínač je připojen na napájení 220 V a propojen na svorkovnici plynového kotle, kde zajišťuje spínání. V obývacím pokoji tedy teplotu řídí termostat, v ostatních pokojích máme termostatické hlavice.

Zapojení jsem zvládnul sám, není to nic složitého. Pokud máte pochybnosti, co a jak propojit, můžete využít technické podpory Netatma, poslat jim fotku svorkovnic spolu s krátkým popisem a měli by vám poradit.

Ovládání

Kromě ručního nastavení teploty přímo na termostatu můžete využít i přístup přes webový prohlížeč nebo aplikaci (k dispozici na iOS, Android a Windows Phone), přes kterou termostat asi budete ovládat nejčastěji. Aplikace je intuitivní a nemusíte se obávat, že byste se ztratili někde v nastavení. Přístup přes web se zase hodí, když se chcete podívat na statistiky a zhodnocení úspory energie v jednotlivých měsících.

Aplikace Netatmo Energy.

Aplikace Netatmo Energy.

Aplikace Netatmo Energy.

Netatmo Energy v internetovém prohlížeči.

Zajímavá je možnost automatizace přes Apple HomeKit, Google Home nebo Amazon Alexa. Doma používáme HomeKit a Amazon Alexu a vše funguje jak má. K nastavení teploty tak můžete použít i hlasového asistenta. A pokud si v HomeKitu přejmenujete termostat třeba na anglické „Temperature“, můžete Siri jednoduše zahlásit: „Set temperature to 20“ (vhodné pro ohromení návštěv).

Další možnost je propojení se službou IFTTT, kde jde vytvořit i provázané akce jako: „Když odejdu z domu, nastav nižší teplotu, vypni světla v domě a zapiš odchod do tabulky“.

Šetření energie

Už při nastavování teplot pro jednotlivé denní a noční doby vám aplikace ukazuje doporučené teploty pro optimální spotřebu. Na konci každého měsíce vám také přijde e-mailem odkaz na zhodnocení uplynulého období. Ve webové aplikaci se můžete podívat, kolik jste ušetřili ve srovnání s uživateli s podobným bytem nebo domem (bere v úvahu typ topení, vytápěnou plochu a také teplotní charakteristiku bytu).

V souhrnu můžete vidět i krátké zhodnocení, proč zrovna tento měsíc byla spotřeba tak vysoká nebo nízká (např. venku byly nižší průměrné teploty, byli jste delší dobu pryč a podobně). A najdete zde i doporučení a tipy pro další úsporu energie.

Statistiky na webu Netatmo Energy.

Praktické zkušenosti

Zapnout si na dálku přes mobilní telefon vytápění není vůbec špatné. Hodit se vám to může třeba tehdy, kdy nevíte, kdy přesně přijedete domů ze zimní dovolené a nechcete přijet do studeného bytu. Dvě tři hodiny před tím než dorazíte, si zapnete na dálku vytápění a doma vás už čeká vyhřátý byt.

Nutno říct, že za dva roky používání se nám jednou stalo, že jsme teplotu na dálku nastavit nemohli (termostat neodpovídal) a nezbylo než po návratu z dovolené zapnout vytápění ručně. Je to ale opravdu výjimka, v ostatních případech vše fungovalo.

Je dobré také počítat s tím, že pokud si nastavíte např. na 7:00 teplotu 22 °C, termostat zapne vytápění v době, o které si myslí, že do sedmé ráno stihne byt na tuto teplotu vytopit. Nefunguje to tedy tak, že by se v sedm nastavila teplota na 22 °C a topení se spustilo. V úvahu bere i okolní teplotu, takže pokud venku mrzne a v bytě je třeba 17 stupňů, topení se může zapnout třeba už v 5.30 ráno. Což, pokud máte kotel někde blízko ložnice, pravděpodobně neoceníte.

Celková spokojenost

Když jsem přemýšlel, co mi vyloženě chybí nebo bych změnil, na nic kloudného jsem nepřišel. Výrobce také pravidelně aktualizuje mobilní i webovou aplikaci. Nedávno došlo k povedenému redesignu a vše se ještě lépe a jednodušeji ovládá. S bezdrátovým termostatem jsem tedy spokojen a mohu ho s klidným svědomím doporučit.


O autorovi

Autorem článku vč. obrázků je Petr Selinger. Petr se zajímá o chytré technologie v domácnosti a rád s nimi experimentuje. Mimo manželku to oceňují především jeho dvě děti, které pak mají o zábavu postaráno. Živí se jako grafický designér na volné noze a nedávno začal pro radost programovat mobilní aplikace.


Poznámka na závěr

Více se o termostatu můžete dozvědět na stránkách výrobce. Produkt můžete koupit na českých e-shopech od 3.800 Kč, případně přímo u výrobce (4.999 Kč včetně poštovného).


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “Recenze: Chytrý termostat Netatmo”

  1. Václav Hašek napsal:

    Mám pozitivní zkušenost s obdobným českým řešením Forseti.

  2. uspora napsal:

    Dobry den, jak dlouho jste termostat a hlavice testovali ? Zajima mne, zda byla nejaka konkretni realna uspora. Dekuji za odpoved

  3. Ivana Minářová napsal:

    Dobrý den, článek byl napsaný po dvou letech užívání.