Recenze: Chytrý ventil uzavře potrubí dříve, než voda napáchá škody

Už jste si někdy říkali, že by bylo fajn uzavřít vodovodní potrubí na dálku? Nebo ještě lépe – když se stane havárie (třeba dožitá hadička u splachovací nádržky), svou nepozorností vytopíte sousedy nebo z nové dřevěné podlahy uděláte bazén – že by se voda sama zastavila?

Česká firma Peveko vyvinula Chytrý ventil, který toto umí. Na samotném kulovém ventilu je osazený servopohon, který ovládáte tlačítky (zavřít / otevřít), klíčenkou nebo přes internet z mobilní aplikace nebo webového prohlížeče. V balení jsou dva bezdrátové záplavové senzory (baterie by měla vydržet zhruba rok), které automaticky uzavřou ventil, když přijdou do styku s vodou. Servopohon je nutné napájet, ideálně ze sítě (nabíječka je součástí balení, nejbližší zásuvka by měla být ve vzdálenosti do 3 m). Při výpadku el. energie by záložní baterie měla podle výrobce vydržet až 12 hodin. Případně, pokud je ventil na místě, kde není elektřina, můžete používat power banku či případně v kombinací se solárním dobíjením.

Chytrý ventil s příslušenstvím

Ventil namontujete na potrubí, zapojíte do elektřiny a rozmístíte záplavové senzory. Vaše domácnost je nyní chráněná před vytopením. Pokud chcete mít přehled o dění doma na dálku, můžete používat aplikaci Supla – součástí zařízení je Wi-Fi pro připojení k domácí síti (spárování je hotové během pár minut). Je však možné dokoupit i GSM modul pro ovládání pomocí SMS.

Kdy je také výhodné mít toto zařízení:

 • Potřebujete vodu uzavřít / otevřít, ventil je na nesnadno přístupném místě a mobil není po ruce? Použijte dálkové ovládání (klíčenku). S nedostatkem místa se můžete setkat v instalačních šachtách v bytových domech, špatně přístupné bývají vodoměrné šachty v rodinných domech, které bývají pod podlahou.
 • Nejde proud a záložní baterie se vybila? Snadno sejmete servopohon a ventil otočíte montážním klíčem. Na to všechno výrobce pamatoval, tyto prvky najdete v balení.

Hodnocení

Zařízení mě zaujalo svými malými rozměry a kvalitním zpracováním. Na trhu není obdobný produkt, který lze používat bez řídící jednotky nějakého systému chytré domácnosti. Montáž a užívání je velmi snadné.

Výhody:

 • kvalitní český výrobek, konstruovaný na tlak vody až 8 barů
 • určený pro pitnou vodu i horkou vodu do 90°C
 • záložní baterie (při výpadku el. proudu zůstanou dle výrobce zachovány funkce po dobu až 12 hodin, pak se ventil automaticky uzavře)
 • relativně malé zařízení, které se vejde i do panelákové instalační šachty
 • automatické uzavření vody při zatopení
 • při napojení na internet přes domácí Wi-fi můžete vodovod uzavřít odkudkoli a kdykoliv (není nutné pro zajištění funkce ventilu)

Nevýhody:

 • záplavové senzory se při styku s větším množství vody zničí – je třeba na to pamatovat při umístění senzorů. Kontakty jsou na spodní straně a stačí velmi málo vody, aby se sepnuly, tedy typicky rozlitá voda na podlaze (pravidelná sprcha shora není dobrý nápad).

Domácí automatizace

Ventil se ovládá přes internet pomocí aplikace Supla. Do tohoto systému lze připojit další prvky – měření spotřeby vody, elektřiny nebo plynu, osvětlení, garážová vrata, rolety, topení, atd. Následně můžete nastavit automatický režim pro vaše zařízení.

Máte už chytrou domácnost a chcete do ní přidat Chytrý Ventil? Chytrý ventil je možné připojit k dalším systémům – například Jablotron, Paradox, iNELS, Fibaro a další.

Aplikace Supla ve webovém prohlížeči. Všechna svá zařízení vidíte přehledně na jedné obrazovce (v mém případě pouze Chytrý ventil Peveko).

Aplikace Supla ve webovém prohlížeči. Pro každý prvek můžete nastavit časový plán, automatizaci s dalšími zařízeními v systému nebo jen změnit stav (v případě ventilu otevřít / zavřít).

Aplikace Supla ve webovém prohlížeči. Pokud chcete ventil uzavřený ručně (tlačítkem na ventilu nebo dálkovým ovladačem) nebo automaticky záplavovým senzorem, vyskočí na vás upozornění. Je to ochrana před tím, abyste nepustili vodu dříve, než bude odstraněná příčina uzavření.

V aplikaci na telefonu snadno posunem vpravo nebo vlevo ventil otevřete nebo uzavřete.

Shodné upozornění jako u webového prohlížeče – pokud uzavřete ventil ručně (tlačítkem na ventilu nebo dálkovým ovladačem) nebo automaticky záplavovým senzorem, vyskočí na vás upozornění.

Kde koupit?

Chytrý ventil se základním příslušenstvím (dálkový ovladač, dva záplavové senzory, montážní klíč pro ruční ovládání, micro USB kabel a nabíječka) koupíte na eshopu výrobce za 8.990 Kč.

Rozdíly mezi běžným kulovým kohoutem se servopohonem

(Doplnění 21.9.2020)

 • Bezdrátová komunikace s čidly a dálkovými ovladači
 • Zajištění baterii proti výpadku proudu. Nikdo přece nechce, aby hlavní ventil uzavřel ihned při výpadku proudu a byl při každé bouřce bez přívodu vody.
 • Kulové kohouty za 1.000 Kč jsou většinou mosazné, nikoli nerezové. Z pohledu zdravotního hlediska je to významné.
 • Běžné kohouty nenabízí zpětnou vazbu o uzavření. Toto je pro bezpečnostní funkci zcela zásadní.
 • Řešení Peveko umožnuje snadnou demontáž pohonu, jen pomocí závlačky.
 • Systém SUPLA má servery v Evropě – jedná se tedy o bezpečnější úložiště než jiná řešení využívající asijské cloudy.
 • SUPLA nabízí možnost ovládat i mnoho dalších zařízení ze stejné aplikace.
 • Možnost ovládat až 10 různých mobilů a každý vidí stav zařízení.
 • Možnost časového plánu – tedy uzavřít ventil po odchodu z domu

Ventil k testování zapůjčila firma PEVEKO spol. s r.o. – renomovaný český výrobce regulační techniky, měřicí techniky a dodavatel dílů dle výkresové dokumentace zákazníka. Společnost funguje již od roku 1991 a je nositelem světového standardu kvality ISO 9001.
V nejbližší době výrobce připravuje další rozšíření nabídky o nové senzory, které budou odolné před poškozením. V plánu je i nabídka vodoměrů a odečítání vody přes internet.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

2 komentáře: “Recenze: Chytrý ventil uzavře potrubí dříve, než voda napáchá škody”

 1. Richard napsal:

  Pěkný produkt, ale cena mi přijde velmi vysoká, snad se časem dostane níž.

 2. Ivana Minářová napsal:

  Oproti jiným řešením na automatické uzavření vody mi právě i cena pasuje. Samozřejmě – samotný kulový ventil koupíte řádově za stokoruny, ventil se servopohonem stojí něco přes tisícovku. Ale ještě to musí někdo / něco ovládat.
  Ivana