Recenze: Homematic IP – startovací sada pro zabezpečení domácnosti

Testovala jsem startovací sadu Homematic IP, která je určená primárně pro zabezpečení domácnosti. Pokud však tuto sadu rozšíříte o další prvky, můžete mít kompletní bezdrátovou chytrou domácnost.

Chytrá domácnost Homematic IP (Zdroj: eQ-3 AG).

Startovací sada je dobrý způsob, jak si systém vyzkoušet a doplnit o prvky, které doma potřebujete. Již dříve jsem vyzkoušela podobné produkty:

Nedávno jsem vyzkoušela, jaké má možnosti systém Homematic IP od německé společnosti eQ-3 AG, která mimo jiné vyrábí i termostatické hlavice (viz. článek Jaká je termostatická hlavice eQ-3 MAX! plus?).

Homematic IP je startovací sada pro zabezpečení bytu nebo rodinného domu. Běžné potřeby většiny domácností zajistí tři základní režimy:

 • deaktivováno
 • plná aktivace
 • částečná aktivace (například okna v přízemí rodinného domu a garáž jsou sledovány, zatímco se v bytě běžně pohybujete).

Kromě řídící jednotky jsou všechny prvky bezdrátové, napájené bateriemi. Uplatnění proto najde zejména ve stavbách, kde nechcete dělat dodatečné rozvody kabelů pro další zásuvky v již hotové elektroinstalaci.

Startovací sada Homematic IP – spínací zásuvka, pohybový senzor, řídící jednotka, okenní / dveřní senzor a siréna do zásuvky. Součástí balení je i kabeláž pro připojení jednotky a baterie do senzorů.

Základem sady je řídící jednotka – Home Control Access Point – která se připojí do zásuvky a kabelem k domácímu routeru. Díky tomuto propojení ovládáte a kontrolujete zařízení odkudkoli, kde jste připojení k internetu, pomocí aplikace pro mobilní telefon / tablet (operační systémem Android a iOS). Propojení je přes IP Cloud (komplexní šifrování AES, umístění serveru v Německu). Další prvky s řídící jednotkou komunikují přes bezdrátový protokol Homematic IP 868 MHz s dosahem ve volném prostoru 130 m.

Moduly, senzory

Pohybový senzor – toto zařízení může mít dvě funkce – spíná zásuvku nebo vyvolá poplach. Má tamper ochranu a senzor pro rozpoznání okolního jasu. Napájení zajišťují dvě AA baterie a lze jej umístit jak na stěnu, tak položit na nábytek. Senzor zaznamená pohyb ve vzdálenosti až 12 m a úhlu 105° v horizontálním směru a 40° ve vertikálním směru. Životnost baterie podle výrobce je 3 roky.

Bezdrátová spínací zásuvka může být použitá pro jeden ze tří režimů – pro sepnutí sirény, pro sepnutí připojeného spotřebiče (max. 16 A, 3.680 W) nebo v kombinaci s termostatem k řízení elektrického přímotopu. Pokud zásuvku spíná pohybový senzor, pak lze nastavit dobu sepnutí (4 a více minut). Tato funkce může být užitečná pro noční pohyb po bytě. Sada obsahuje zásuvku německého typu (Shuco) – pro použití u nás je třeba redukce. Výrobce však vyrábí i českou verzi, kterou je však nutné koupit samostatně přímo u něj. Společnost Conrad u nás prodává český typ zásuvky ve verzi pro spínání i měření spotřeby.

Bezdrátová spínací zásuvka

Okenní a dveřní kontakt – nejedná se o klasický dvoudílný magnetický kontakt, ale infračervenou závoru – má jen jednu část se senzorem, který snímá v uzavřeném stavu okenní rám. Lze jej využít pro vyvolání poplachu v zastřeženém stavu a ovládání vytápění (ve spojení s termostatem nebo termostatickou hlavicí). K rámu okna nebo dveří ji můžete jednoduše nalepit nebo přišroubovat. Dodává se s kryty ve dvou nejčastějších barvách oken – bílé a hnědé. Napájení je AAA baterií.

Okenní a dveřní kontakt

Siréna do zásuvky – samostatně nelze sirénu použít, je nutné ji zapojit do výše uvedené zásuvky.

Základní sada obsahuje pouze jeden pohybový senzor a jedno okenní čidlo, proto s ní nezabezpečíte ani menší byt. Můžete si však udělat představu, jak systém funguje a postupně jej rozšiřovat o další pohybové a okenní / dveřní senzory. Osvětlení zapojené do zásuvky s občasným rozsvícením může sloužit jako signalizace pro zloděje, že je někdo doma.

Mobilní aplikace

Nezbytnou součástí systému je aplikace Homematic IP v mobilním telefonu / tabletu. Je určená pro operační systémem Android nebo iOS. Zde vše nastavíte, ovládáte a dostanete upozornění na případné narušení domácnosti.

Hlavní obrazovka aplikace

Ovládání zásuvky

Přehled připojených zařízení v jednotlivých místnostech

Nastavení je velmi jednoduché a aplikace vás provede krok za krokem. Nejdříve zapojíte řídící jednotku do elektřiny a k routeru. Jednotlivá zařízení postupně do systému přidáváte v aplikaci – jednotlivé prvky se najdou automaticky a nebyl problém připojit i ty vzdálenější. Pro každý připojovaný prvek musíte zadat kód – unikátní označení, které je součástí každého balení. Přes aplikaci zařízení můžete také aktualizovat.

Připojení zařízení k jednotce

Volba režimu zásuvky

Nastavení pohybového senzoru

Zařízení přiřadíte do místností, zvolíte funkci, kterou má mít – například u okenního kontaktu zda má řídit vytápění (nutné zakoupit termostat nebo radiátorové hlavice) a nebo pro zabezpečení. Některá zařízení mohou plnit více funkcí (například okenní kontakt), některá pouze jednu (například zásuvka).

Lze vytvářet scény – logické operace. Například když senzor za určitých světelných podmínek zaznamená pohyb, sepne se zásuvka. S více prvky v síti pak vytvoříte další scény, třeba nastavení teploty v závislosti na denní době nebo zatažení žaluzií podle informací z meteostanice (další prvky je nutné samostatně dokoupit).

Při vyvolání poplachu se u vás doma rozezní siréna a na mobilním zařízení zobrazí varování / zazní zvukové upozornění.

Nastavení alarmu

Informace o aktivaci alarmu

Informace o narušení prostoru

 

Ovládání hlasem

Raději byste místo ťukání do displeje zadávali příkazy hlasem? Homematic IP si rozumí s asistenty Amazon Alexa a Google Home. Po rozšíření o další prvky můžete ovládat například vytápění nebo osvětlení hlasem:
“Alexa, set bathroom to 22 degrees” nebo “Ok Google, set bathroom to 25 degrees“.
“Alexa, dim the living room light to 50 percent” nebo “OK Google, switch on the reading light“.
Hlasové ovládání jsem však nezkoušela.

Rozšíření systému a kde jej koupit

Základní sada zabezpečení domácnosti stojí přibližně 5.090 Kč. Můžete ji doplnit o další prvky pro kompletní zabezpečení domácnosti:

 • okenní kontakt – 920 Kč
 • pohybový senzor – 1.590 Kč
 • spínací zásuvka – 1.290 (německá – Shuco)
 • spínací zásuvka s měřením – 1.590 Kč (česká)

Další prvky nemusí řešit jen zabezpečení. Můžete řídit i osvětlení, vytápění nebo stínění. Do své chytré domácnosti Homematic můžete, kromě výše uvedených prvků, přidat:

 • klíčenka pro ovládání systému (alarm, osvětlení) – 1.190 Kč
 • bezdrátový ovládač s možností navolení funkcí (8 tlačítek) – 1.290 Kč
 • dálkově ovládaný vypínač – 1.190 Kč
 • bezdrátové detektory kouře s vlastní vestavěnou sirénou – 1.890 Kč
 • venkovní pohybový senzor – 2.190 Kč
 • bezdrátová spínací a měřicí zásuvka – 1.590 Kč
 • bezdrátová termostatická hlavice na radiátor – 1.590 Kč
 • bezdrátový nástěnný termostat pro radiátorové hlavice / podlahové vytápění 2.490 Kč
 • bezdrátový vlhkoměr a teploměr s displejem nebo bez displeje – 1.290 / 920 Kč
 • meteostanice http://www.eq-3.com/products/homematic-ip/weather-and-environment.html
 • bezdrátový spínač rolet a markýz (automatické ovládání jakéhokoli trubkového motoru) – 2.190 Kč
 • spínač spotřebičů do instalační krabice s měřením spotřeby – 1.590 Kč
 • bezdrátový stmívač – 1.890 Kč
 • bezdrátový kontakt okenní kliky – 1.590 Kč
 • bezdrátová bezpečnostní siréna – 1.490

Shrnutí a hodnocení

Homematic IP je smart home systém se třemi okruhy funkcí – kontrola energií, zabezpečení, monitorování počasí a klimatu v objektu.
Homematic IP je určený pro domácí použití, není to profi zabezpečovací systém, který lze například napojit na pult centralizované ochrany. S tím je třeba počítat při rozhodování, jaké zabezpečení do domu instalovat. Konzultujte se svou pojišťovnou, zda by zabezpečení Homematic IP bylo považováno za dostatečnou ochranu domácnosti v případě pojistné události.

Výhody:

 • rozšiřitelnost o další prvky – osvětlení, stínění, vytápění
 • cena
 • kvalitní zpracování
 • jednoduché ovládání
 • snadná instalace a nastavení
 • funkční sledování z míst mimo domov
 • zásuvka pro spotřebiče s napětím max. 16 A a výkonem do 3.680 W

Nevýhody:

 • zásuvka německého formátu – nutno použít redukci
 • základní sada je v podstatě jen demo verze, nelze ji použít pro zabezpečení celého bytu (málo senzorů)

Za půjčení produktu děkuji společnosti Conrad Electronic Česká republika, s.r.o.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

2 komentáře: “Recenze: Homematic IP – startovací sada pro zabezpečení domácnosti”

 1. Maros napsal:

  Vedeli by ste mi povedat ci je hlucny termostat na radiator ? dakujem

 2. Ivana Minářová napsal:

  Homematic hlavici jsem neměla příležitost vyzkoušet, pouze prvky, které jsou uvedené v recenzi.