Recenze: Panasonic Smart Home – snadné zabezpečení domácnosti

Jeden měsíc hlídala naši domácnost základní sada zabezpečení domácnosti Panasonic Smart Home doplněná o vnitřní kameru a chytrou zásuvku. Hlavní výhoda je v jednoduchosti – jak při nastavení, tak používání.

Zabezpečovací systém Panasonic je nový produkt, který byl uvedený na trh na jaře 2016. Kromě zabezpečení domácnosti zvládne i další funkce – vhodným nastavením scén můžete například rozsvítit světlo při příchodu domů nebo systém využijete jako dětskou chůvičku.

Základní sada Panasonic Smart Home obsahuje Hub, který vytvoří bezdrátovou síť pro připojení všech zařízení. Dále pohybový senzor a senzor otevření okna nebo dveří (magnetický senzor). Pro nastavení a ovládání potřebujete mobilní telefon nebo tablet (operační systém Android nebo iOS) s nainstalovanou aplikací Home Network.

Aplikace Panasonic Home Network

Aplikace Panasonic Home Network

Svůj dům máte pod kontrolou odkudkoli, kde je připojení k internetu. Vzdálený přístup funguje bezproblémově. Pokud chcete nahrávat video z kamery, je nutné do Hubu vložit SD kartu.

Zabezpečení domácnosti Panasonic

Zabezpečení domácnosti Panasonic

Obsah základní sady

Hub vytvoří síť (technologie DECT ULE) pro připojení senzorů a zařízení. Přes domácí Wi-Fi a internet komunikuje s aplikací v mobilním telefonu nebo tabletu. Hub je trvale zapojený do zásuvky a můžete jej umístit jak na stůl nebo skříňku, tak na stěnu.

Pohybový senzor je napájený baterií (výdrž 1 rok). Umístíte jej na vodorovnou nebo svislou plochu (přiložený držák na stěnu umožňuje přichycení v úhlu 45° nebo v rovině stěny). Senzor sleduje oblast ve vodorovném úhlu cca 90° a svislém 20° na vzdálenost 5 m. Snímání pohybující se osoby je na principu rozdílu teplot (vyzařování infračerveného záření).

Senzor otevření okna a dveří (magnet) je napájený baterií (výdrž 2 roky). V aplikaci nastavíte, jestli je senzor umístěný na okně nebo dveřích, aby se správně zobrazovala ikona. Na rám okna / dveří je nalepíte nebo přišroubujete.

Základní sada zabezpečení domácnosti Panasonic Smart Home

Základní sada zabezpečení domácnosti Panasonic Smart Home

Další testované produkty

Chytrá zásuvka je určená pro spotřebiče s maximálním odběrem 10 A / 2.400 W. Není ji tedy možné použít například pro odložení startu spotřebičů typu pračka nebo pro napájení elektrického přímotopu. Při překročení uvedených hodnot se zásuvka odpojí od sítě a zašle výstražné upozornění na mobilní telefon. Zásuvka zaznamenává také spotřebu připojeného spotřebiče.

Chytrá zásuvka Panasonic

Chytrá zásuvka Panasonic

Měření spotřeby

Měření spotřeby

Zapínání zásuvek - skupinově nebo po jedné

Zapínání zásuvek – skupinově nebo po jedné

Vnitřní kamera je napájená ze zásuvky a je vybavená pohybovým, teplotním a zvukovým senzorem. Přes aplikaci ve vašem telefonu přehrajete ukolébavky nebo mluvíte s osobou ve sledované místnosti. Pohyb je zaznamenán na základě změny jasu, funguje tedy na jiném principu než pohybový senzor. Rozsah snímání obrazu je ve svislém směru cca 50° a vodorovném 70° na vzdálenost 5 m. Lze nastavit, které oblasti obrazu budou snímány. Kamera má také noční režim – je vybavená infračervenými LED. Kameru umístíte na vodorovnou plochu nebo našroubujete na stěnu. Na rozdíl od pohybového senzoru je ke stojanu připojená kloubem a nastavíte ji přesně do potřebné polohy.

Vnitřní kamera Panasonic

Vnitřní kamera Panasonic

Nastavení oblasti, kterou kamera bude snímat

Nastavení oblasti, kterou kamera bude snímat

Nastavení rozsahu teploty kamery

Nastavení rozsahu teploty kamery

Zprovoznění systému

Výhodou systému je, že jej dokážete zapojit a nastavit sami. Vše je jednoduše vysvětlené a pokud by nestačil v krabici přiložený leták, webový manuál popisuje veškeré možné situace. Manuál i aplikace jsou dobře přeložené do češtiny, což u zahraničních produktů nebývá samozřejmostí.

Začnete instalací aplikace do mobilního telefonu. Připojíte Hub do zásuvky, případně kabelem do telefonní linky, pokud chcete využívat funkce telefonování (nezkoušela jsem). Spustíte aplikaci a průvodce vás povede krok za krokem, co kdy máte stisknout. Hub vytvoří vlastní Wi-Fi síť, ke které připojíte svůj mobilní telefon. Po dokončení instalace Hub přidáte do své domácí sítě a můžete spárovat další zařízení. To je také velmi snadné – stačí vložit baterie nebo zapojit senzor do elektřiny a stisknout tlačítko ve správnou dobu na výzvu mobilní aplikace.

A je hotovo. Každé zařízení je vhodné ihned pojmenovat a přiřadit do místnosti, aby nedošlo k záměně, když byste do sítě připojili více shodných prvků. Teď už jen stačí nastavit scény a přepínat režim zastřeženo (zajištěno vevnitř) / odstřeženo / částečně zastřeženo (zajištěno venku).

Domácnost lze sledovat a ovládat pouze z mobilního zařízení – telefonu nebo tabletu. U některých systémů jiných značek je snadnější nastavení jednotlivých prvků a scén na webu, tuto možnost však u Panasonicu nenajdete. Mobilní aplikace je však natolik intuitivní, že veškeré nastavení v pohodě zvládnete.

Co umí testované zařízení

Pohybový senzor a magnetický kontakt vyvolá přímo alarm. Pokud některý člen domácnosti nevlastní chytrý telefon, Hub zatelefonuje na nastavené telefonní číslo. U chytrých telefonů s aplikací nejspíš tuto funkci nevyužijete.

Při zastřežení někdo otevřel okno

Při zastřežení někdo otevřel okno

Kamera sleduje kromě pohybu i teplotu a hladinu hluku a při překročení nastavených hodnot zašle upozornění do aplikace. Můžete na dálku sledovat, co se děje před kamerou a mluvit s člověkem, který je u vás doma. Z aplikace v telefonu lze nahrávat obraz (ukládá se na SD kartu v Hubu) nebo uděláte fotografii (uloží se do telefonu).

Kamera naměřila vysokou hladinu hluku

Kamera naměřila vysokou hladinu hluku

Hub a kamera mají vestavěnou sirénu. Hlasitost alarmu jak samotných zařízení, tak aplikace, volíte v mobilním telefonu.

Kromě tohoto základu vytváříte pokročilá nastavení – až pět scén. Může to být například:

 • Sepnout světlo zapojené do chytré zásuvky po příchodu domů (telefon se připojí k domácí Wi-Fi) nebo v určenou dobu.
 • Upozornění na zvýšený zvuk v okolí kamery (dětská chůvička) a zapnutí lampičky.
 • Kamera začne nahrávat, když se otevře okno nebo je zaznamenán pohyb.

Každá scéna se nastavuje pro případ, kdy je domácnost zastřežená, odstřežená nebo částečně zastřežená nebo pro jejich kombinaci. Natavit lze i konkrétní čas, kdy bude scéna aktivní.

Nastavení scény - pohybový senzor v noci zaznamená pohyb => na jednu minutu se rozsvítí světlo.

Nastavení scény – pohybový senzor v noci zaznamená pohyb => na jednu minutu se rozsvítí světlo.

Rozšíření systému

Základní sadu lze rozšířit o další prvky značky Panasonic, jako je mnou testovaná vnitřní kamera a chytrá zásuvka. Dále je k dispozici:

 • vnitřní siréna (některé sady na trhu ji již obsahují) s hlasitostí 100 dB
 • venkovní kamera – zastane funkci teploměru
 • záplavový snímač
 • přístupová klávesnice pro snadné zapnutí střežení s doplňkovým zadáním PIN kódu
 • záložní baterie pro Hub, sirénu nebo kameru – při výpadku proudu vám přijde upozornění na mobilní telefon, že je domácnost bez elektřiny. Napájení je na zajištěné cca 1 hodinu provozu.
 • dálkové ovládání – klíčenka, která usnadní odchod a příchod domů – nemusíte hledat a zapínat mobilní telefon
 • Hub můžete používat i pro telefonování z pevné linky pomocí bezdrátového mikrotelefonu

Kromě produktů značky Panasonic připojíte i další značky, které využívají technologii ULE.

K Hubu se dá připojit až 8 mobilních zařízení (telefon nebo tablet), 4 kamery, 50 senzorů a dalších zařízení a 6 bezdrátových mikrotelefonů.

V blízké budoucnosti by měla přibýt Full HD vnitřní kamera, detektor kouře nebo chytrý termostat.

Mobilní aplikaci je možné používat pro více Hubů (například pro domácnost, kancelář, chalupu), v jednom okamžiku jste však připojeni pouze k jednomu objektu.

Co mi však přijde nedostatečné, je možnost nastavení pouze pěti scén. Pro mnou testovaná zařízení by to stačilo, ale pro běžně vybavenou domácnost mi to přijde málo.

Kde koupit

Přehled všech prvků zabezpečení domácnosti Panasonic je uvedený na českém webu společnosti, koupíte je v několika obchodech. Cena základní sady (Hub, pohybový senzor a okenní senzor) je 3.799 Kč, kamera stojí 2.200 Kč a chytrá zásuvka 1.400 Kč.

Hodnocení

Zabezpečení domácnosti Panasonic je jednoduché na provoz i instalaci. V interiéru neruší. Po dobu testování fungovalo vše bezvadně, a to jak z domova, tak vzdáleně. Myslím, že by mohlo být dobrou konkurencí jiným “krabicovým” řešením, které se u nás prodávají.

PLUS:

 • cena
 • jednoduchost nastavení i používání
 • bezdrátové připojení Hubu k domácí Wi-Fi – je možné jej umístit kdekoliv v domě bez vazby na router
 • funkci sirény mají již některé prvky – Hub a kamera

MÍNUS:

 • technologie ULE – nelze využít například službu IFTTT
 • pouze pět scén
 • držák pohybového senzoru na stěnu umožňuje přichycení pouze v úhlu 45° nebo v rovině stěny
 • chytrá zásuvka blokuje další místo v dvojzásuvce

Za půjčení produktů děkuji Dánieli Vidákovi z pobočky Panasonic pro jihovýchodní Evropu, která sídlí v Budapešti.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.