Recenze: Smarwi – automatické otevírání oken
Měsíc jsme v ložnici testovali zařízení Smarwi, které umí automaticky větrat – samo otevírá okno na ventilaci. Naprogramovali jsme si tak, že během noci se okno samo několikrát na kratší dobu otevřelo, a tím jsme udrželi hladinu oxidu uhličitého na přijatelné úrovni (hladina CO2 má značný vliv na kvalitu spánku).
Kolikrát jste si během bouřky říkali: “Mám doma zavřená okna?” Díky Smarwi to snadno zjistíte a co víc, okno na dálku zavřete. V mrazivé noci nebudete muset vstávat a větrat nebo zavírat okno. Nejen že ušetříte peníze za vytápění, budete moci klidně spát (ráno se okno samo zavře a vy nebudete rušeni hlukem), také se zvýší kvalita spánku, případně práce (manžel má v ložnici pracovnu a Smarwi mu pravidelně větrá).
Společnost Vektiva s.r.o. nedávno zahájila prodej zařízení pro ovládání oken Smarwi. Jedná se o start-upový projekt, který si, dle mého názoru, najde cestu do mnoha domácností. Smarwi je zařízení, které namontujete na okno, které lze otevřít do polohy ventilace. Přes webovou aplikaci na telefonu / tabletu nebo v počítači okno otevíráte nebo zavíráte. Vše lze automatizovat – můžete si nastavit až čtyři programy, podle kterých se okno nastavuje automaticky.
Popis zařízení a jeho funkce
Zařízení se skládá z těla přístroje, které připevníte na rám křídla, tj. otevíravá část okna (nalepením, případně u nerovných ploch šrouby), hřebene který se upevní na rám okna a tlačítka, kterým okno budete ručně otevírat místo kliky. Tlačítko je zároveň bezpečnostní prvek, kterým můžete motor v pohybu okamžitě zastavit. Tlačítko je drátově připojené k motoru a do zásuvky.
Montáž
Zařízení se namontuje na rám okna, které musí splňovat výrobcem předepsané parametry (poloha ventilace, minimální rozměry rámu okna a křídla, minimální šířka okna, minimální výška nadpraží od rámu okna). Na dobře přístupné místo umístíte bezpečnostní tlačítko – na svislý rám okna, případně parapet. Tlačítko připojíte ke Smarwi a do zásuvky.
Nastavení je snadné. Při prvním spuštění se připojíte k Wi-Fi síti, kterou vytváří Smarwi. Takto připojíte zařízení ke svému účtu na webu vektiva.online. Následně připojíte Smarwi ke své domácí Wi-fi síti, a tím můžete zařízení ovládat odkudkoli přes internet.
Poznámka: V manuálu je zmíněno, že je možné zařízení používat i v režimu v lokální sítí vytvořené Smarwi. Toto se mi však neosvědčilo – znovu jsem se k síti nepřipojila. Kouzlo přístroje však vidím v dálkovém ovládání a programování, je proto na místě zřízení účtu a připojení zařízení do domácí sítě.
Používání webového rozhraní je v současnosti zdarma a pro základní ovládání a plánovaní zůstane zdarma i v budoucnu. Výrobce uvažuje o zpoplatnění některých pokročilých funkcí pro notifikace a složitější logiku propojování s jinými prvky.
Po instalaci je třeba zařízení zkalibrovat – nastavit rozsah otevírání okna. Tuto kalibraci jsem po 14 dnech zopakovala, neboť se ochladilo a okno nebylo v zavřené poloze zcela těsné. Výrobce doporučuje pravidelnou kalibraci kvůli teplotním změnám během ročních období, minimálně na letní a zimní režim.
Používání
Smarwi jsme měli namontováno v ložnici o objemu vzduchu cca 31 m3. Nemíváme běžně zavřené dveře, dochází tak k výměně vzduchu mezi sousedními místnostmi. Přesto grafy měření hladiny oxidu uhličitého krásně ukazují, kdy se ventilace otevřela a zavřela.
Z počátku jsme měli obavy, že motor v ložnici bude rušit a pravidelné automatické otevírání okna nás probudí. Nestalo se tak – motorek zařízení a pohyb křídla je opravdu tichý.
Okno míváme na ventilaci otevřené během nocí trvale během teplé části roku, v zimě zavíráme. Smarwi je přesně to zařízení, které za málo peněz zajistí vyvětrání i během noci. Aneb vyřeší otázku, zda spát v mrazech u otevřeného okna – u nás vždy zvítězilo teplo i za cenu vydýchaného vzduchu.
Během testování jsme měli možnost vyzkoušet, jak se Smarwi zachová v případě silného větru. Čekala jsem, že se okno při nárazech větru otevře, ale zařízení okno bezpečně udrží.
Poznámka výrobce: Máme dokončeny testy ohledně síly potřebné pro otevření okna navzdory přídržné síle Smarwi. Pokud je vítr extrémně silný a okno velké, případně podmínky pro průvan jsou ideální, může samovolné otevření nastat. Smarwi je odolné a nedojde k jeho poškození. Doporučujeme v případě očekávaných špatných podmínek okna zajistit. Pracujeme na funkci pro automatické dovírání a dočasné zvýšení výkonu pro tyto případy, kdy je uživatel mimo domov.
Bezpečnostní tlačítko je primárně určené pro zastavení pohybu okna, pokud by mělo dojít k sevření předmětu nebo prstů. Tlačítkem se provádí první nastavení zařízení. Používáme jej však i pro běžnou manipulaci s oknem, když je třeba vyvětrat mimo nastavený program nebo zavřít okno, když začne pršet. Pro otevření / zavření okna je dle návodu delší stisk (2 s), který u nás trvá 5 sekund a je to docela nepříjemné čekání. Tato funkce však bude upravena v novém firmware: Smarwi se otevře/zavře/uvolní na krátký stisk tlačítka, dle aktuální situace.
Ovládání
Smarwi se ovládá jednoduchou webovou aplikací. Webovou stránku jsem si uložila na plochu mobilního telefonu, takže ji mám vždy po ruce. Výrobce jde cestou ovládání pomocí webových stránek – zařízení může ovládat každý bez závislosti na operačním systém telefonu a také jsou snazší aktualizace software. Ovládání je možné i pomocí externího API.
Nastavení plánů je poměrně jednoduché pro základní funkci – otevři okno v určitý čas a v určitý čas jej zavři. Výrobce připravuje návod pro běžné uživatele na zjednodušené programování, které bude obsahovat sadu předpřipravených případů. Například větrání od-do s nastavením intenzity otevření okna (0-100 %), pravidelné větrání po určité době, jednoduché otevření a zavření okna v daném čase.
Pro pokročilé uživatele budou určené Aktivity. Ty budou podrobně výrobcem popsány v době uvedení na trh Vektiva HUBu, senzorů a dalších akčních členů.
Typické scénáře Smarwi
- automatické zavření okna nad ránem, než začne ruch na ulici / ptáci spustí svůj ranní zpěv
- pravidelné vyvětrání, například se každou hodinu na 10 minut otevře okno
Další události se dají realizovat pomocí budoucích senzorů a HUBu. Pomocí API a služby IFTTT lze již nyní reagovat na změny počasí v místně bydliště (vnější teplota, déšť, atd.):
- otevři okno, když hladina CO2 vzroste nad určitou mez (nutné mít senzor CO2 – výrobce připravuje vlastní senzory nebo je již nyní možné využít službu IFTTT – viz. obrázek níž)
- otevři okno, když teplota vzroste nad určitou mez / zavři okno, když teplota klesne určitou mez (nutné mít teplotní senzor – výrobce připravuje vlastní senzory nebo je již nyní možné využít službu IFTTT)
- zavři okno, když v místě bydliště začne pršet (propojení se službou předpovědi počasí přes IFTTT)
- postup propojení se službou IFTTT je zveřejněn na stránkách výrobce
Další možnosti ovládání zařízení
Zařízení bylo výrobcem testováno na ovládání hlasem – přes Amazon Alexa a Google Home. Vlastní API umožní napojení na předpověď počasí, akční tlačítka, plánování událostí v Google kalendáři a řadu dalších kombinací.
Do budoucna Vektiva plánuje doplnění o vlastní teplotní senzory nebo senzory CO2. Pro byty v bytových domech by jistě uživatelé ocenili senzor cigaretového kouře.
Co bych vylepšila, zjištěné problémy
I když jsem byla se Smarwi velmi spokojena (už to, že po recenzi zařízení nebudeme vracet, ale koupíme si jej, mluví za vše), narazila jsem na několik nepříjemných drobností. Velmi mě ale potěšila reakce výrobce – buď je již opraveno nebo se chystá v dohledné době.
- Možnost vlastního pojmenování plánů (bude přidáno v dalším update firmware).
- V okně aplikace přidat jméno aktivního plánu (bude přidáno v dalším update firmware).
- Dlouhá doba reakce, než se okno otevře / zavře při stisku tlačítka. Toto bude řešit update firmware, navíc bude přidána funkce vibrace, aby uživatel měl zpětnou vazbu, že požadovaný pohyb nastane.
- Zařízení se sem tam odpojilo od aplikace a nebylo jej možné ovládat z venku (tato chyba firmware byla již odstraněna. I v případě výpadku domácí sítě se Smarwi automaticky připojí).
- Když se stane nenadálá událost – například vichřice – a potřebuji velmi rychle uzavřít okno na kliku, je zdlouhavá deaktivace zařízení (vzít / najít mobil, otevřít aplikaci / menu / deaktivovat plán), přišlo by mi vhodnější dát tento případ na tlačítko (bude přidáno v dalším update firmware).
- Propojení s bezdrátovým tlačítkem, který dám například na noční stolek (o tomto doplňku výrobce do budoucna uvažuje).
Hodnocení
Větrání ventilací je v rozporu s pravidly pro úsporu energie za vytápění, kdy se doporučuje vyvětrat krátce a intenzivně. Tím se vymění vzduch v místnosti, ale příliš se neochladí. Avšak v domě, kde není možné nainstalovat rekuperační jednotku (například v bytě bytového domu) a větrání je závislé na lidech, je zařízení jako Smarwi k nezaplacení. Každopádně je nutné myslet na pravidelné pořádné vyvětrání, například ráno po probuzení a večer před spaním.
Pokud jsme nastavili, že se má každou hodinu na 15 minut otevřít okno, pak se po celou noc udržovala hladina CO2 na úrovni, jaká byla večer. Je tady opravu nutné večer pořádně vyvětrat. Určitě je dobré nastavit několik plánů podle běžného užívání místnosti. V našem případě, kdy ložnice slouží jako příležitostná pracovna, to může být jeden program na noční vyvětrání v zimě, druhý program na noční i denní vyvětrání v zimě, další dva programy obdobné pro jarní / podzimní měsíce (prodloužené intervaly otevřeného okna). V létě větráme nepřetržitě, Smarwi bude deaktivováno.
Na co je třeba pamatovat a i výrobce o tom informuje: Okno je stále otevřené. Pokud na křídlo zvenčí zatlačím, vyklopí se. Nedoporučila bych tedy toto zařízení na okna v přízemí, ať už rodinných nebo bytových domů. Při vyloupení bytu při otevřeném okně by jistě pojišťovna odmítla uhradit pojistnou událost.
Shrnutí
Výhody
- kvalitní zpracování produktu
- velmi tichý chod
- snadná montáž – zařízení je namontováno během pár minut
- snadné odstranění z okna
- levný způsob, jak zajistit automatické větrání
- s napojením na teplotní senzor a senzor hladiny oxidu uhličitého Smarwi představuje ideální způsob větrání
- propojení se službou IFTTT
Nevýhody
- okno je stále otevřené
- komplikované zavření okna, například při náhlé bouřce (nutnost vypnout program v aplikaci a zafixovat okno klikou)
Kde se dočíst více a zařízení koupit?
Zařízení vyvíjí a prodává společnost Vektiva s.r.o. Na webu se dovíte veškeré informace, na jaká okna je možné Smarwi namontovat, mnoho příkladů použití a také v e-shopu nakoupit. Cena je 2.990 Kč.
Ráda bych touto cestou poděkovala výrobci, firmě Vektiva, za zapůjčení výrobku.
Reakce čtenářů
U nás v rodině se zařízení osvědčilo. Po celou noc máme v ložnici dýchatelný vzduch, ráno nás nebolí hlava. Uvažujete o nákupu také? Chtěli byste se zeptat na něco, co v článku není napsáno? Napište mi do komentáře pod článek.
Zdravím, jak je to s hlukem z okolí. Bydlíme u tratě vlaku a máme protihluková okna. Tak při zavřeném okně „není“ slyšet vlak. Bude to i tak filtrovat hluk, ikdyž není zcela „zavřeno“ okno.
Mirku, udělejte doma malý test: otevřete kliku okna na ventilaci. Zajistěte okno něčím – napadá mě žebřík, skříň, atd., aby bylo okno přivřené. A čekejte na vlak :-) Pokud je Smarwi dobře seřízené, pak je těsné – motor křídlo udrží, a myslím si, že by hluk neměl výrazně pronikat (v porovnání s průvanem – neprofoukne).
Super zarizeni na trhu nic takoveho bohuzel asi neni ale designove katastrofa, ta trcici lista by sla urcite resit jinak, je to jak pest na oko, nebyt toho koupil bych do vsech oken v dome.
Davide, děkuji za komentář. Máte doma záclony? Pokud ano, pak není co řešit – nic neuvidíte (resp. uvidíte, ale přes záclony nebudete vnímat). Pokud záclony nemáte, pak sice „krabičku s tou hroznou trčící lištou“ na okně uvidíte, nicméně nemyslím, že by to byla nějaká ohyzdnost. Viděl jste zařízení na vlastní oči namontované na okně? Nejen na fotkách nebo videu… Myslím, že designově to zvládl výrobce velice pěkně, ale samozřejmě každý člověk má jiné estetické vnímání.
Hezký den Vám přeji
Ivana
A co když potřebuju to okno otevírat i normálně, tj. nikoli jen na ventilaci? To budu muset vždy přenášet židli, abych dosáhl na mechanizmus a rozpojil to? Jak složité je to rozpojit a zase spojit? A musí se pak zase kalibrovat?
Každopádně díky za hezkou recenzi, určitě je to zajímavé zařízení.
Rozpojení je snadné – okno opatrně otevřete. Opětovné spojení může vyžadovat asistenci – navedení hřebene do motoru rukou (pokud se zařízením nemanipulujete, pak se i při zavírání hřeben trefí kam má a není třeba pomáhat). U nás doma je to s větráním otevřeným oknem jednoduché – máme dvoukřídlové okno. Na jednom křídle Smarwi, druhé otevíráme dokořán. Je pravda, že kdybych měla jen jedno křídlo, které bych denně otevírala, bylo by to dost otravné. Snad bych měla i obavy o ozubené části, které bych nešetrnou manipulací „obrušovala“. Kalibraci však dělám jen při změně teploty, tedy na jaře a na podzim, při vysouvání hřebene není potřeba.
Jaký je aktuální stav funkce automatického zavírání oken při detekci kouře a zpětným otevřením když zmizí? Právě kvůli obtěžování kuřáky z okolních bytů o tomto zařízení přemýšlím. Všechny ostatní funkce beru jen jako bonus, tohle mě trápí především. V ranných verzích se o této funkci poměrně mluvilo, teď se nějak vytratila a u kusu který prošel recenzí zřejmě nebyla vůbec k dispozici. Je stále podporována? Pokud ano, co je potřeba k jejímu doplnění? A bylo by možné otestovat jestli reaguje správně? Díky!
Dobrý den Martine,
výrobce na svém webu uvádí: „V současnosti na trhu bohužel není dostatečně citlivý senzor za rozumnou cenu, který by dokázal včas(podobně jako lidský čich) zjistit, že Vám do prostor vniká cigaretový kouř. Existující senzory splňující tyto požadavky jsou velice drahé a velké. Nicméně jsme již objevili společnost, která na tomto pracuje a budeme testovat použitelnost jejich senzoru a řešení.“ Pokud budete mít senzor k dispozici, pak lze přes API nebo IFTTT se Smarwi propojit. Já osobně používám Smarwi s meteostanicí Netatmo a funguje docela spolehlivě (nějaké zpoždění tam je, ale u CO2 to není vůbec problém).
Tuto poznámku jsem na webu nenašel. Bohužel tedy nyní nezbývá než čekat zda se problém podaří vyřešit. Díky moc!
Co spotreba proudu? Podle webu to vypada, ze udrzeni pritlaku obstarava motor pod neustalym zaprahem. Jestli tomu tak opravdu je, potreba proudu bude vysoka.
Dobrý den, Aleši,
oficiální údaje o spotřebě výrobce neudává. Na fórech Vektiva je zveřejněné laické měření:
„Měřák jsem měl po ruce, tak jsem to změřil:
Standby 1,3W
Closed holding power
100 => 6w
75 => 4,3W
25 => 1,8W“
Mám problém se sousedem kuřákem. Nemůžu větrat. Napadlo mě, jestli by se dalo zavírání okna napojit na nějaké citlivé kouřové čidlo, které by v případě, že si soused na balkóně zapálí cigaretu, okno zavřelo a po cca 10 minutách pak opět ovevřelo. Existuje nějaké takové řešení?
Dobrý den, Petře, potřeba zavřít okno, když jde soused na cigaretu, bohužel trápí mnoho lidí v bytovkách (i mne). Bohužel senzor, který by se dal v současné době na Smarwi napojit, nejspíš neexistuje. Detektory cigaretového kouře existují, ale vyvolají poplach, což není úplně v tomto případě žádoucí.