Skříň, která vám posvítí na oblečení

Chcete si brzy ráno vytáhnout oblečení ze skříně a nechcete vzbudit ostrým světlem svůj protějšek? Firma JOT vyvinula systém osvětlení do posuvných dveří šatní skříně.

Mnozí výrobci, kteří nabízejí osvětlení svých šatních skříní, montují světlo na skříň zvenčí. Pokud je již světlo uvnitř, je bodový zdroj namontovaný na horní desku skříně a nejde vidět do spodních polic. Další běžné řešení je LED pásek umístěný na tyči pro zavěšení ramínek, takže oblečení vytváří stín. Ve všech těchto případech je ve skříni nedostatek světla.

Brněnská firma JOT s.r.o. vyvinula vlastní způsob LED osvětlení, jak dostat světlo do šatní skříně tak, aby zde bylo opravdu vidět. To znamená, aby oblečení nebo vnitřní uspořádání (police, výsuvné koše ap.) nestínily.

Horní vodící lišta posuvných dveří, kde je ukryta baterie napájející LED osvětlení.

Horní vodící lišta posuvných dveří (pohled z venku), kde je ukryta baterie napájející LED osvětlení.

Prakticky se jedná o LED pásek namontovaný na vnitřní stranu posuvného křídla, na celou výšku skříně. Tím je zajištěné dokonalé osvětlení do každé police i pod visící kabáty. Baterie je umístěná na křídle v horní drážce. Před montáží je třeba zkontrolovat, jestli je v drážce dostatek prostoru (výrobce udává cca 2 cm), aby baterie nebránila posunu křídel. Pod stropem skříně je umístěna nabíjecí stanice napájená transformátorem (zde je nutné přivést elektřinu). Při otevření křídla dojde k rozpojení kontaktu nabíjecí stanice a baterie, a tím k rozsvícení LED pásku. Pokud skříň necháme otevřenou, po 10 minutách světlo automaticky zhasne. Intenzitu osvětlení je možné také regulovat (tři úrovně jasu).

Pohled z vniřní strany skříně. Pásek je umístěný na celou výšku křídla.

Pohled zevnitř skříně směrem k horní vodící liště dveřního křídla. Pásek je umístěný na celou výšku křídla.

Nevýhodu v tomto systému vidím v tom, že je vhodná jen pro skříně s posuvnými dveřmi, protože LED pásek umístěný na otevíravá nebo skládací křídla by svítil na nás a ne na oblečení. Pokud by byl problém s přivedením elektřiny ke skříni, lze alternativně použít nezávislý zdroj umístěný na stropu skříně.

Pohled z vniřní strany skříně na zhasnutý LED pásek. Pásek je umístěný na celou výšku křídla.

Pohled z vniřní strany skříně na zhasnutý LED pásek. Pásek se montuje hned vedle rámu dveří. Síla pásku je dostatečně malá, aby nepřekážel při otevírání křídel a svítil i při plně otevřených dveřích.

Můj názor

Systém osvětlení LED páskem umístěným na vnitřní straně křídla mě zaujal hned na první pohled. Vstávám dříve než zbytek rodiny a nechci svítit v celé místnosti, abych spáče neprobudila. Možností je nachystat oblečení večer, nebo dostatečně osvítit skříň. Výše uvedený způsob je funkční a cenově velmi příznivý (provozní náklady činí 5 Kč za rok; pořizovací cena včetně montáže se pohybuje v rozmezí 5.000-7.000 Kč podle typu rámu skříně).

Chcete ve své domácnosti svítit inteligentně? Kontaktujte mě, prosím.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.