SMART HOME jako standard moderního bydlení

Ve středu 16. září jsem navštívila konferenci SMART HOME jako standard moderního bydlení. Jaké jsou novinky a trendy v této oblasti?

Konference byla pořádaná Asociací chytrého bydlení, která sdružuje společnosti zabývající se chytrými technologiemi. Zazněly, mimo jiné, i odpovědi na otázky Čeho se obáváme?, Jaký přínos pro mou stavbu bude mít chytrá elektroinstalace?

Konference_ACHB_smart-home_2015_mail

Na vysokých školách se již několik let studenti mohou vzdělávat v oborech souvisejících s domácí automatizací a chytrými technologiemi, nicméně i mezi odborníky je zažito mnoho mýtů a díky nevědomosti se potřebné znalosti nedostanou ke stavebníkům. V České republice je poměr instalované chytré elektroinstalace k počtu klasického řešení 5 %, kdežto v Německu 42 %. Nedá se však říci, že je náš národ technicky pozadu, spíše nemáme dostatek správných informací.

V mých článcích jsem několikrát přirovnala chytrý dům k automobilu. Toto srovnání zaznělo i na konferenci. Automobilový průmysl je průkopníkem v chytrých technologiích. Dnes jsou v automobilu standardem technologie, které automaticky používáme, ale v souvislosti se stavbou je odmítáme. Základem moderního auta je palubní počítač. Jeho podsystémy pak antiblokovací systém ABS, brzdový asistent BAS, elektronický stabilizační systém ESC, posilovač řízení, tempomat s omezovačem rychlosti, klimatizace, nastavení sedadel pro více řidičů, automatické zapínání světel a jejich klopení do zatáček, centrální odemykání na dálkové ovládání s funkcí automatického zamknutí, LED osvětlení, elektrické ovládání oken a zpětných zrcátek, systém řízení stability vozidla VSM atd.

Z toho vyplývá, že s moderními technologiemi většina z nás přichází denně do styku a závisí na nich náš život. Proto nemusíme mít obavy podobnými systémy vybavit i náš domov. Mnozí majitelé chytrých telefonů používají různé aplikace, např. na přivolání TAXI, ovládání domova je tedy jen otázkou další ikony na displeji.

Stále rostoucímu trhu, který se považuje za nejrychleji rostoucí odvětví (do roku 2019 se očekává nárůst v zemích EU o dalších 61 %), se přizpůsobují také mobilní operátoři a distributoři energií. Zařízení využívající internet věcí roste i na našem trhu. V letošním roce se k rodině chytrých řešení pro celý dům přidala také společnost LG.

Předseda Asociace chytrého bydlení Jiří Konečný nás seznámil s průzkum, proč si lidé chtějí pořídit chytrý dům. Výsledky odpovídají mým vlastním zkušenostem, na co se mě lidé nejvíce ptají:

  1. ovládání topení
  2. zabezpečení
  3. měření spotřeby
  4. ovládání světel
  5. ovládání garážových vrat a vjezdové brány
  6. ovládání audio, video

Pohled výrobce

Zástupci firmy ELKO ep – výrobce systému iNELS se zaměřili na body související s výhodami systému.

Důvodem, proč do domu pořídit systémové řešení – domácí automatizaci, je jednoznačně pohodlí – mít stálý přehled o dění doma a používat dálkově ovládaná zařízení. Pak následuje bezpečí, úspory. Jeden systém vyloučí neefektivní podsystémy ve stavbě, jako například vytápění a chlazení domu v jednom okamžiku. Neposlední výhodou je také design – všechny prvky (ovládače, vypínače ap.) vypadají stejně.

Představte si situaci, kdy přijdete do nového domu, kde jsou osazené vypínače podle vámi odsouhlaseného projektu. Procházíte se místnostmi, vymýšlíte, kde postavit nábytek. A zjistíte, že vypínače nejsou umístěné, kde by byly potřeba. Se systémem chytré elektroinstalace je tento nedostatek vyřešený během okamžiku – technik přeprogramuje, který vypínač bude ovládat který lustr. Pro srovnání: v domě s klasickou elektroinstalací byste udělali ústupek – skříňku byste koupili menší nebo ji postavili jinam. Případně vysekali do nové zdi drážku a vypínač přemístili.

Budete-li chytrou elektroinstalaci přidávat do již hotové stavby, využijete ovládače, které již máte – chytrý telefon, tablet nebo televizi.

Domácí automatizace je modulární, a to všechny systémy dostupném na našem trhu. Nemusíte dům vybavit vším, co lze do systému připojit. Příkladem mohou být komerční stavby – hotely využívají tzv. odchodové funkce, kdy se pokoj přepne do stand-by režimu při odchodu hosta (všechny zásuvky a světla se odpojí od elektroinstalace), prodejny zase řízení osvětlení (několik světelných okruhů má nastavené scény, klasická elektroinstalace by vyžadovala řadu vypínačů, které automatizace dokáže nahradit jedním).

Pohled architekta

Architekt Beneš se dostal k chytrému domu při stavbě toho vlastního. Moderní stavba vyžaduje řízení mnoha systémů (vytápění, větrání, chlazení atd.). Přínosem chytrého řešení je minimalizace ovládačů, a to nejen fyzických, tak i v telefonu / tabletu. Každá aplikace má jinou inteligenci, grafiku a může to být pro člověka složité. Proto je vhodné volit jeden systém.

Cílem smart home je jedna aplikace na vše.
Jinak jsem otrokem systému.

Architekt Adam Rujbr se v minulosti zabýval myšlenkou, jak lidi seznámit s chytrým domem. Tak vznikl první Living showroom v Brně, nyní se připravují další (Brno, Praha). Jak se žije v chytrém domě? Můžete si to vyzkoušet na vlastní kůži formou prohlídky nebo přespání.

S projektem hotelového resortu Velaa Private Island na Maledivách nás seznámil jeho autor architekt Petr Kolář. Veškeré technologie jsou vystavené jak obrovské zátěži ze strany přírody (slaná voda, vlhkost, vítr, slunce), tak vysokému očekávání klientů (nic se nesmí pokazit). Všechna zařízení jsou napojená na řídící centrum v České republice, odkud jsou zadávány pokyny k údržbě, například úpravě vody v bazénu nebo výměně špatné žárovky. Rezort funguje spolehlivě již dva roky.

Mnoho systémů v domě znamená mnoho oprav.
Všechny úspory, které jsou důsledkem použitých technologií, pak jdou na servis.

Pohled dodavatelů jednotlivých produktů

Někdy se stane, že si lidé vyšperkují svůj dům zevnitř a opomenou na domovní zvonek. Společnost 2N vyrábí interkomy s vnitřní jednotkou v domě, která se ovládá z mobilního zařízení. Video od vstupních dveří (branky) se posílá na mobilní zařízení, odkud můžete odpovídat a případně otevřít, aniž byste byli doma. Samozřejmostí je možnost interkomy vybavit čtečkou RFID, NFC nebo Biometrie (otisky prstů ap.). Kamera v kvalitě HD je již standardem interkomů a obraz je viditelný i za tmy. Vnitřní jednotka běží na systému Android, je tedy možné nainstalovat libovolné aplikace z Google Play, například ovládání žaluzií, hudby nebo celého domu.

Michal Tichý ze společnosti Somfy nás seznámil se systémem TaHoma. Do systému lze zapojit mnoho produktů značky Somfy – žaluzie, rolety, senzory otevření okna, elektrické kliky, sluneční a teplotní senzory, termostaty, atd. Produkt je navržený tak, aby si ho zákazník dokázal zprovoznit svépomocí. Vlastní aplikace je rozsáhlá, ale uživatelsky přívětivá, až jednoduchá.

Miele rozšiřuje typy přístrojů, které spolu mohou komunikovat a lze je ovládat na dálku. K již dříve prodávanému systému spolupráce varné desky s digestoří Con@ctivity 2.0 přibyly pračky, sušičky, myčky, mrazničky. Funkci Smart Grid využijí domácnosti, které jsou připojené na levný tarif, neboť se přístroj pustí v době, kdy platíte za elektřinu méně.

Nevíte, jak využít větší místnost v domě? Pořiďte si privátní domácí kino. Zážitek ze sledování filmů bude úchvatný.

Moderní dům vyžaduje větrání nezávislé na lidech. Produkty Atrea jsou nejen certifikované pro pasivní domy, ale lze je zapojit do centrálního systému řízení domu.

Co říci závěrem?

Domácí automatizace je klíčem k opravdu chytrému domu. Konference byla určená architektům a projektantům a za sebe jsem ráda, že nás výrobci začínají považovat za své partnery. Doposud školení a semináře byly zaměřené pouze odborníkům v oboru elektro.

Stránky Geniální dům jsou průvodce světem chytrých technologií do domácností, které jsou dostupné na Českém trhu. Plánujete novostavbu nebo rekonstrukci vašeho domu? Pomůžu vám najít cestu, kudy se dát, abyste systém využili naplno, ale zároveň neplýtvali penězi za technologie, které nevyužijete.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “SMART HOME jako standard moderního bydlení”

  1. Malá Ma. napsal:

    My mame doma taky takovy system. A je pravda, ze kazdy to ovladame z mobilu. Je to jednoduche a hlavne furt po ruce. Ted jsme videli jejich novinku Radio v ramecku vypinace a je to mile. Poridili jsme si to do kuchyne a je to dobra vychytavka :)

  2. Ondra S. napsal:

    My jsme při nedávné rekonstrukci investovali do komplexního řešení vytápění, které nyní taktéž ovládáme přes mobilní aplikaci a je to neskutečně pohodlné. Ještě tak před rokem mi to přišlo jako sci-fi a teď to mám doma. Hlavně teď v zimě je super zatopit si doma ještě dřív, než dorazím z práce!

  3. Kamil napsal:

    Já jsem si rovnou koupil Chytrou sadu Dům pod palcem a doporučuju všem, kteří si chtějí vyzkoušet ovládání na dálku. V sadě je žárovka, kamera a zásuvka. Všechny tři kousky jsem vyzkoušel, jsem spokojený hlavně se zásuvkou – můžu do ní zapojit jakýkoliv spotřebič a na dálku přes mobil ovládat – super!