Souboj robotických vysavačů

Společnost ETA nabízí cenově dostupné robotické vysavače. Dva z nich – Ecovacs Deebot D62 a D66, jsem porovnala v následujícím testu.

Na první pohled se vysavače moc neliší – jeden je bílý, druhý “zlatý”. Oba si také poměrně dobře poradí s nečistotami na podlaze. Liší se však svými funkcemi, ovládáním, a hlavně kapacitou baterie – každý dokáže vysát jinak velkou plochu.

“Zlatý” vysavač Ecovacs D66 s LCD displejem.

“Zlatý” vysavač Ecovacs D66 s LCD displejem.

Oba modely mají velkou nabíjecí základnu, která musí být opřená o pevnou konstrukci, jinak ji vysavač posune a již se nedokáže sám zaparkovat. Základna slouží k nabíjení a vysavač ji po dokončení úklidu, nebo když dochází energie v akumulátoru, sám vyhledá. Před základnou ve směru ramene musí být volný prostor pro dokonalou navigaci. Nevýhoda horního ramene základny je však v nemožnosti vidět na displej a ovládací tlačítka.

Vzhled

Model D62 má bílou barvu, stejně tak základnu. V interiéru nepůsobí rušivě. Součástí balení je jeden náhradní kartáček pro vymetání koutů a nástroj na čištění.

 
Vysavač D66 už tak sladěný není – základna je bílá a tělo vysavače “zlaté”. Má však větší kapacitu baterie, je tudíž schopný vysát větší plochu. Navíc je vybavený více funkcemi a koupíte ho již s dálkovým ovládáním a jednou virtuální zdí.

Vysavač Ecovacs D66 v nabíjecí základně.

Vysavač Ecovacs D66 v nabíjecí základně.

Virtuální zeď simuluje pevnou konstrukci. Můžete tak rozdělit místnost na menší úseky, uzavřít prostor tam, kde není dveřní křídlo ap. Virtuální zeď se po určité době nečinnosti sama vypne, aby se šetřily baterie. To je nevýhoda v případě, že máte vymezený prostor, kde neuklízet, a naplánovaný automatický úklid. Virtuální zeď se při spuštění úklidu znovu nezapne a vysavač uklidí i tam, kde nechcete.

Dálkové ovládání využijete pro pohodlný výběr režimu uklízení a pojezd přístroje do jiného místa.

Příslušenství dodávané s modelem D66 - dálkový ovládač a virtuální zeď.

Příslušenství dodávané s modelem D66 – dálkový ovládač a virtuální zeď.

Technické parametry

model D62 D66
displej ikony:

 • stav baterie
 • varování
 • režim úklidu
 • LCD displej s ikonami jako u modelu D62 + následující:

 • stav zásobníku na nečistoty
 • zablokování kartáče a kol
 • provoz / pauza
 • aktuální čas
 • ikona naplánovaného úklidu s nastaveným programem
 • příslušenství
 • dálkový ovládač
 • virtuální zeď
 • max. doba úklidu 80 minut 100 minut
  Hlučnost max. 60 dB max. 60 dB
  plocha úklidu na 1 nabití 90 – 120 m2 120 – 150 m2
  režimy úklidu
 • auto
 • intenzivní úklid
 • opakovaný úklid
 • auto
 • intenzivní úklid
 • podél stěn (vymete nečistoty podél pevných překážek)
 • lokální úklid (přemístíte vysavač do místa znečištění a vysavač vysaje prostor v průměru cca 1,2 m – pohybuje se od středu po spirále a zpět)
 • cena 4.990 Kč 5.990 Kč

  Jak uklízí?

  Robotické vysavače Ecovacs D62 i 66 jsem měla od dovozce – společnosti ETA a.s. zapůjčené na delší dobu a mohla je tedy otestovat v praxi.

  Tyto robotické vysavače zvládnou přestup z tvrdé podlahy na koberec a zpět bez potíží. Poradí si výborně s prachem a drobnými nečistotami na tvrdé podlaze – písek vysají do posledního zrníčka. Horší je to už s kobercem, na kterém některé nečistoty zůstávají a úklid tak není dokonalý.

  Nádoba na nečistoty má objem 0,4 litru a pro běžný úklid je dostačující. Vysavač vás upozorní, když je třeba nádobu vyčistit. Nevýhodu vidím v čištění hlavního kartáče. Pro jeho vyjmutí je nutný nástroj – např. příborový nůž, mince, plochý šroubovák. Samotné vyjmutí kartáče je složitější díky přepážce.

  Spodní část přístroje - boční kartáček pro vymetání koutů a hlavní zelený kartáč.

  Spodní část přístroje – boční kartáček pro vymetání koutů a hlavní zelený kartáč.

  Naopak vyjmutí a opětovné nasazení nádoby pro nečistoty (dvířka na horní straně přístroje) je zcela bez problému.

  Prostor pro nádobu na nečistoty je pod dvířky nahoře přístroje.

  Prostor pro nádobu na nečistoty je pod dvířky nahoře přístroje.

  Vysavače Ecovacs se dají přenášet jen tak, že je chytíte oběma rukama, nemají žádnou rukojeť. Pro přejezd do potřebného místa se dá s výhodou použít dálkové ovládání, které je standardní součástí modelu D66 (k D62 lze dokoupit).

  Pravidelný režim uklízení je funkce, kdy v předem stanovený čas a den vysavač spustí uklízecí cyklus. Pokud však máte malé děti, které na podlaze zanechávají své hračky nebo chcete vysávat i pod stolem, u kterého jsou židle, je třeba na automatický úklid myslet předem a místnost nachystat tak, aby se přístroj dostal tam, kde potřebujete.

  Poznámka: Opakovaný úklid u modelu D62 nastavíte stiskem tlačítka “opakovaný úklid”. Nelze však nastavit čas, kdy se úklid spustí. Při vypnutí přístroje nebo stisku jakéhokoli jiného tlačítka se režim zruší. Chcete-li režim používat v pravidelný čas bez ohledu na další funkce, musíte si pořídit vyšší model.

  Pokud je vysavač hotový s úklidem, přestane vysávat a vyhledá nabíjecí stanici. Pustíte-li však vysavač v jiné místnosti, než je nabíjecí stanice, vysavač hledá stanici tak dlouho, dokud se plně nevybije.

  Krátké shrnutí

  Pro pravidelný úklid domácnosti jsou robotické vysavače velmi dobrým pomocníkem. V době vaší nepřítomnosti se postarají o úklid, a pokud je spustíte pravidelně, bude u vás neustále čisto. Výběr modelu už závisí na velikosti vašeho bytu. Pokud chcete vysavač spouštět automaticky v určitou dobu, sáhněte po modelu D66.

  Výhody

  • údržba tvrdých podlah (písek, prach)
  • tlačítko na vypnutí
  • hlučnost

  Nevýhody

  • složitější údržba – vyjmutí kartáče
  • údržba koberce (drobné nečistoty na podlaze zůstávají)
  • displej a ovládací tlačítka pod ramenem nabíjecí stanice
  • virtuální zeď se po krátké době nepoužívání vypne (při automatickém pravidelném úklidu je tedy nefunkční)

  Robotické vysavače Ecovacs můžete koupit u autorizovaných prodejců společnosti ETA, a.s. Můžete také využít nabídky k bezplatnému vyzkoušení přístroje. Seznam kamenných i internetových prodejen najdete na stránkách Ecovacs.


  Mohlo by vás také zajímat:

  Komentáře

  5 komentářů: “Souboj robotických vysavačů”

  1. Zbyněk Holubář napsal:

   Může mi někdo poradit, někde na netu nějaký test napříč značkama, které se pustily do robotických vysavačů? Chci si vybrat a nechci to zazdít. Nebo máte někdo zkušenosti s nějakým robotickým vysavačem?

  2. Ivana Minářová napsal:

   Dobrý den Zbyňku,

   mám zkušenosti s několika značkami. Kromě informací zde na webu Geniální dům můžete využít mé poradenství, kdy Vám podle Vašich požadavků můžu doporučit konkrétní přístroj.

  3. Zbyněk Holubář napsal:

   Super, díky. Moc požadavků nemám, jen snad rád bych si pořídil kvalitní robotický vysavač, který mi neodejde po roce. Mám doma jen podlahy, žiju sám a mám psa, takže snad chlupy jsou problém.

  4. Ivana Minářová napsal:

   Pošlete mi prosím mail, domluvíme se na podrobnostech. Vámi zde uvedená adresa je nefunkční. Děkuji.

  5. Robotické vysavače napsal:

   Dobrý den, mám podobný dotaz. Můžete mi na sebe dát také nějaký kontakt. Co jsem četla na netu, tak hodně stránek kritizuje vysavače ve smyslu, že nenahradí běžné. A to i v některých nezávislých testech atd.