Termostatické hlavice do bytů

Správnou regulací radiátorů v bytě můžete ušetřit až 30 % nákladů na vytápění. Cesta k úsporám je jednoduchá – namontujte na radiátory termostatické hlavice, které kontrolují teplotu v jednotlivých místnostech za vás.

Na úvod trocha legislativy

Zákon č. 318/2012 Sb., o hospodaření energií, v §7, odst. 4a říká, že stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem.

Regulujícím zařízením je zde myšlená termostatická hlavice na otopném tělese a registrujícím zařízením indikátor topných nákladů nebo měřič tepla. Tyto zařízení musí být instalovány nejpozději do 31.12.2014.

Smyslem tohoto zákona je omezit potřebu energií, která je ve stavebnictví, oproti jiným oborům, vysoká. Velké rezervy jsou ve vytápění a regulací topné soustavy v bytě nebo rodinném domě můžeme ušetřit nemalé peníze (z pohledu ekologického ušetříme velké množství neobnovitelných zdrojů).

V tomto článku se budeme věnovat termostatickým hlavicím na radiátory v bytových domech, které mají byty připojené na ústřední vytápění.

Jak vypadá termostatická hlavice?

Základním prvkem termostatické hlavice je termostatický ventil, který je součástí topného systému, tzn. je namontovaný na potrubí. Pokud jsou vaše radiátory opatřeny pouze uzavíracím ventilem, který umí radiátor jen otevřít a zavřít (šipka s popisem zavřít / otevřít nebo Z / O), je třeba před jejich výměnou oslovit odborníky, kteří ventily po vypuštění topné vody vymění a provedou regulaci topného systému celého domu na základě hydraulických výpočtů.

Termostatický ventil poznáte tak, že (po sejmutí hlavice) vidíte váleček, který se podle okolní teploty vysouvá / zasouvá do těla ventilu. Příklad, jak ventil může vypadat, je na následujícím obrázku.

Termostatický ventil Danfoss RA-N 25

Termostatický ventil Danfoss RA-N 25

Výměna hlavic je jednoduchá – stávající hlavici pouze odšroubujete z ventilu a nahradíte ji novou. Není třeba vypouštět radiátory.

Na trhu jsou dostupné dva základní typy termostatických hlavic:

  • hlavice s číselnou stupnicí – nepožadují pomocnou energii, reagují pouze na odchylku mezi nastavenou a skutečnou teplotou v místnosti a tím otevírají nebo uzavírají termostatický ventil. Nastavíte požadovanou teplotu otočením stupnice na příslušné číslo. Pokud chcete vytápět místnost na určitou teplotu, musíte vědět, jaké číslo na stupnici odpovídá jaké teplotě (tento údaj vyčtete z manuálu k hlavici). Můžete pořídit již od 200 Kč.
Číselná hlavice (zdroj: www.conrad.cz)

Číselná hlavice (zdroj: www.conrad.cz)

 • termostatická hlavice s časovým spínačem (nebo také digitální, programovatelná) – její instalace zajistí vyšší úspory za vytápění a uživatelský komfort. Pro jednotlivé dny a denní dobu nastavíte požadovanou teplotu. Regulaci topného tělesa zajišťuje servopohon, který ovládá ventil radiátoru pomocí malého elektromotoru, proto hlavice vyžaduje zdroj energie (nejčastěji alkalické baterie 2xAA). Na displeji nastavujete konkrétní teplotu ve °C, jakou požadujete v místnosti. Pořizovací cena je od 400 Kč.
Digitální hlavice (zdroj: www.conrad.cz)

Digitální hlavice (zdroj: www.conrad.cz)

Digitální hlavice ušetří peníze tím, že se o tepelnou pohodu v bytě postarají samy, bez zásahu člověka. Ovládání každého radiátoru v bytě je nezávislé na ostatních jako doposud. Každou termostatickou hlavici nastavujete zvlášť na požadovanou teplotu v dané místnosti.

Na trhu je dostupné velké množství digitálních termostatických hlavic v různých cenových úrovních. Liší se nejen vzhledem, ale také svými funkcemi. Naprostá většina hlavic má možnost nastavení týdenního programu a několika spínacích cyklů během dne (tj. počet změn teploty; od 4 až do 13). Některé hlavice umožňují nastavení jen dvou až tří teplot během dne (v praxi to znamená, že pokud jsme doma, topíme např. na 21°C, pokud jsme mimo domov, nastavíme úsporný režim např. 18°C); u jiných hlavic je lze nastavit teploty libovolné pro každý spínací cyklus. Kromě nastavených programů mívají hlavice tlačítko, po jehož stisknutí radiátor začně na krátkou dobu topit na plný výkon. Pokud dojde k náhlému poklesu okolní teploty, hlavice tento stav vyhodnotí jako otevřené okno pro potřeby větrání a uzavře ventil. Další užitečnou funkcí je ochrana proti zamrznutí (pokud zapomenete zavřít okno, hlavice otevře ventil, aby nedošlo k zamrznutí topného systému), ochrana proti vodnímu kameni (automatické otevření a zavření ventilu mimo topnou sezónu, aby se ventil nezadřel) nebo dětská pojistka. Životnost baterií je 1 až 2 roky. Při výběru hlavice je třeba v případě, že hlavice vyčnívá před radiátor, počítat s její velikostí, protože digitální hlavice jsou obvykle větší než číselné (od 80 až do 110 mm).

Další možností regulace vytápění v bytě je montáž hlavic se servopohonem na ventily radiátorů a jejich ovládání termostatem. Komunikace je bezdrátová, oba prvky systému jsou na baterie. Bohužel tyto systémy neumožňují použití jednoho termostatu pro více místností, pokud chceme mít v každém pokoji jinou teplotu (pro každou požadovanou teplotu je nutný vlastní termostat). Uplatnění najdou v případně, že máte v jedné místnosti více radiátorů (nemusíte každý regulovat zvlášť, stačí nastavit požadovanou teplotu na termostatu).

Kterou hlavici vybrat?

Na tuto otázku odpoví každý uživatel jinak. Každý máme jiné potřeby, jiné zvyklosti. Pokud se zaměříme na úspory za vytápění, jednoznačně vítězí digitální hlavice, které naprogramujeme podle svých přání, a samy poté řídí teplotu v místnosti. Poté už záleží na požadovaných funkcích, jaké od hlavice vyžadujeme (viz. předchozí kapitola).

Pro potřeby naší čtyřčlenné rodiny bydlící v panelovém domě jsem vybrala digitální termostatickou hlavici eQ-3 MAX!+. Patří do systému MAX!, který zahrnuje řídící jednotku připojenou k internetu, okenní kontakty (magnety), nástěnný termostat a Eko tlačítko. Nastavení systému lze provádět přes počítač nebo mobilní telefon (Android, iOS). Výhodou hlavice s označením “+” je však možnost fungování bez nutnosti koupit další komponenty, o ty lze systém doplnit dodatačně. Součástí dodávky jsou adaptéry na termostatické ventily, které se u nás běžně vyskytují. Hlavice má dostatečný počet spínacích cyklů (13 změn teplot) a lze nastavit libovolné teploty v každém cyklu. To zcela splňuje moje požadavky na tepelnou pohodu v bytě. Má však i nevýhody. Nezobrazuje aktuální teplotu a hlavně: je veliká (hloubka 100 mm), zabere více místa než dosud používané číselné hlavice. Pořizovací cena je sice vyšší – dá se pořídit od 1.000 Kč, ale ušetří nám práci s regulací a následně protopíme jen tolik peněz, kolik je opravdu potřeba.

Digitální hlavice eQ-3 MAX!+ (zdroj: www.conrad.cz)

Digitální hlavice eQ-3 MAX!+ (zdroj: www.conrad.cz)

Za jak dlouho se investice vrátí?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. V České republice jsou přes 2 milióny bytů v bytových domech různého stáří, z nichž většina je, z pohledu dnešních tepelně-technických požadavků, nevyhovující. Dům, který je dobře zateplený a má nová okna s izolačním dvojsklem nebo trojsklem, má menší potřebu vytápění a jeho obyvatelé zaplatí méně.

Pro vzorový výpočet vycházejme z předpokladu, že bydlíme v bytovém domě v bytě 3+1 (máme 4 radiátory) a zaplatíme za vytápění ročně 15.000 Kč. Na radiátorech máme termostatické ventily (po sejmutí hlavice vidíme váleček, který můžeme zamáčknout do těla ventilu). Protože chceme ušetřit pokud možno co nejvíce, koupíme hlavice, které něco “umí” (viz. předchozí kapitola).

Pro výpočet návratnosti použijeme zjednodušený výpočet prosté doby návratnosti: Ts = IN / CF
kde

 • IN = investice (nákup nové hlavice) …… 4.000 Kč (tj. cena čtyř nových hlavic)
 • CF = roční výnos (úspora nákladů na vytápění) …… Výrobce udává, že můžeme ušetřit až 30% nákladů na vytápění. Myslím, že tento údaj je pro případy, že máme nyní radiátory běžně otevřené naplno a nezabýváme se jejich regulací. Pro reálnější výsledek budeme do výpočtu uvažovat jen 20%. CF = 15.000 Kč x 20% = 3.000 Kč

Ts = 4.000 / 3.000 = 1,33

Pokud bychom rovnou koupili i řídící jednotku (cena cca 1.600 Kč), abychom systém mohli nastavovat a ovládat na dálku:

Ts = (4.000+1.600) / 3.000 = 1,86

Investice do digitální termostatické hlavice v ceně 1.000 Kč pro byt se čtyřmi radiátory včetně řídící jednotky se nám vrátí za dvě topné sezóny.

Co doporučuji?

Máme v panelákovém bytě na všech radiátorech namontované číselné termostatické hlavice. Ovládáme je tak, že buď topíme naplno (když přijdeme večer z práce a jsme promrzlí) nebo vůbec – topení vypínáme, protože již máme přetopeno. Tento nešvar vyřeší programovatelná hlavice – topení automaticky zapne ještě před naším příchodem domů. Je o něco dražší než číselná, ale teplo v bytě „tak akorát“ uvítají určitě všichni. A když topit nepotřebujeme (v noci, když nejsme doma), nemusíme se starat o ztlumení topení.

Jaké máte vy zkušenosti s termostatickými hlavicemi? Je některý typ, který vám vyhovuje nebo naopak? Podělte se prosím se mnou o své zkušenosti – ráda se blíže seznámím s dalšími zařízeními.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

8 komentářů: “Termostatické hlavice do bytů”

 1. Michal napsal:

  Digitální hlavice už nikdy. A v žádném případě do ložnice. Jsou hlučné.Není nad to, když vás v noci vzbudí vrčení elektromotoru. Nebo ráno hodinu před vstáváním, aby bylo ráno teplo.A hlídání baterií, které dojdou v nejnevhodnější chvíli je také obtěžující.

  „Máme v panelákovém bytě na všech radiátorech namontované číselné termostatické hlavice. Ovládáme je tak, že buď topíme naplno (když přijdeme večer z práce a jsme promrzlí) nebo vůbec“
  … to už je vážně kec. Termostatická hlavice netopí pokud je „přetopeno“, udržuje nastavenou teplotu – proto „termostatická“. A děláá to (na rozdíl od didigitální) plynule a tiše.

 2. Ivana Minářová napsal:

  Michale, děkuji za názor. Co je v článku jsou zkušenosti naší rodiny, klasická hlavice prostě nefungovala, nedokázala regulovat topení jak jsme potřebovali.
  Máme doma tři různé digitální hlavice a je pravda, že jen jednu můžeme mít v ložnici, protože je fakt tichá. Ale není to hlavice za 300 Kč.

 3. Jan Břuska napsal:

  Dobrý den, Ivano,

  jakou hlavici máte v ložnici? Zajímá mne hlučnost, konkrétně uvažuji o NETATMO hlavicích. Děkuji Honza

 4. Ivana Minářová napsal:

  Dobrý den Honzo,
  v ložnici máme Honeywell Homexpert HR20 Style. Naprostá spokojenost. Netatmo hlavice se mi moc líbí, jen mě zatím odrazuje vysoká cena, která je pro bezdrátové řešení v těchto úrovních běžná. Pokud o ní jen trochu uvažujete, jsem přesvědčená, že to bude dobrá volba. A pokud mi dáte vědět, jak jste spokojený, budu moc ráda.
  Ivana

 5. Jan Břuska napsal:

  Dobrý den, Ivano, po delší době jsem si vzpomněl, že jsme si psali o hlavicích. Já jsem nakonec udělal ještě jednu změnu a vyměnil jsem NETATMO hlavice za TADO. Na NETATMO hlavicích mi nakonech nevyhovoval ovládací SW, kde jsem chtěl v jednotlivých zónách vytápět na jiné stupně v jiných časech a uživatelsky mi to přišlo komplikované. Koupil jsem TADO základní sadu na německém amazonu a následně hlavice na čezu : https://www.cez.cz/webpublic/tado/cs/objednat-s-instalaci-zdarma
  A nyní jsme s přítelkyní maximálně spokojeni, hlavice detekují otevřené okna zastavují topení, dají se lépe nastavovat jednotlivé časy topení v zónách, celkově aplikace je mnohem lepší. Umí to sledovat i vlhkost, ale přijde mi, že je tam dost velká odchylka měření. Navíc mi ČEZ nabídnul namontování hlavic zdarma jako službu, i když to nebylo potřeba, sundal jsem hlavici našrouboval a je připojeno, bohužel u hlavic netatmo jsem musel použít platové redukce, které když člověk více dotáhne nejsou povolit a plastový závit se strhává. Nové hlavice od TADO mi přijdou i méně hlučné. Mějte se a pozdravte manžela (školil nás na Gsuite v AeskuLabu).
  Honza

 6. Ivana Minářová napsal:

  Dobrý den Honzo,

  děkuji za komentář a srovnání hlavic Netatmo a Tado.
  Od Vánoc máme i my Tado na dvou radiátorech a maximální spokojenost. Rozhodující pro koupi byla funkčnost s IFTTT. Geofencing máme také u jedné hlavice nastavený (dalo by se říci, že když se zapne topení, někdo jde :-D ). Z těchto důvodů jsme vybrali Tado.
  Plastové redukce u některých typů ventilů zlobí. Na ventilech, kde se nešroubí, mohou vyskakovat. Oproti kovovým, které mám doma, ale mohou mít i výhodu – nekondenzuje na nich voda. Nedávno se mi stalo, že topení topilo naplno, i když hlavice říkala, že je topení zastavené (nastala panika – hlavice za tolik peněz a po pár měsících nefunguje? :-) ). Potíž byla v tom, že redukce zevnitř zrezivěla a rez zabírala místo, hlavice to tedy vyhodnotila, že je ventil uzavřený.

  Přeji Vám pěkný den
  Ivana

 7. Chytrá domácnost napsal:

  a co výměna za digitální ovládané přez (asistenta jako alexa nebo google) lze je vyměnit?

 8. Ivana Minářová napsal:

  Dobrý den, ventilu, který je na radiátoru, je jedno, jestli ho ovládáte ručně nebo hlasem. Klidně na něho namontujte takovou hlavici, který bude splňovat požadavek na ovládání, jaký potřebujete.