Tesla Energy vyrábí baterie pro domácnosti
Tesla Energy nedávno přišla s novým produktem – velkokapacitními bateriemi pro malé spotřebitele. Vyřeší nedostatek energie v době, kdy vaše solární elektrárna nevyrábí?
Se vzrůstající výrobou elektrické energie z přírodních zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny, narážíme na nedostatky těchto technologií. Solární elektrárny, které se v ČR díky dotacím instalují na mnohé rodinné domy, logicky nefungují v noci nebo nezajistí dostatek energie v době, kdy ji člověk potřebuje více (ráno a večer). Jejich špička je kolem poledne, kdy jsme většinou v práci.
Kdo sám vyrábí elektřinu, například fotovoltaickými panely, ví, že přebytky může prodat do veřejné sítě. V době nedostatku své elektřiny si ji ale za nepoměrně vyšší částku nakoupí zpět. Proto je snaha vyrobit baterie, které by tento nedostatek vyřešily.
Tesla Energy v čele s Elonem Muskem nyní přišla s novým produktem – velkokapacitními Li-Ion bateriemi. Pro domácnosti a malé spotřebitele je určený Powerwall s kapacitou 7 kWh ($3.000) nebo 10 kWh ($3.500, tj. cca 90.000 Kč bez DPH). Můžete spojit až 9 Powerwallů do jedné sestavy, a tím dosáhnout kapacity až 90 kWh. Pro velké odběratele (továrny, data centra ap.) je určený Powerpack s kapacitou 100 kWh a výše.
Tyto baterie se během krátké doby od uveřejnění setkaly s příznivci, ale i mnoha odpůrci. Nevýhoda je určitě v použitých materiálech pro výrobu. Pokud by je používaly všechny domácnosti a další spotřební místa, kterým mají být podle výrobce určené, zatížení životního prostředí by bylo značné, nehledě na spotřebu vstupních surovin.
Patrick Zandl napsal článek O významu baterií Tesla Powerwall. Na konkrétních příkladech a číslech tuto problematiku popisuje, proč je a není vhodné se touto technologií zabývat.
Doplnění článku 11.7.2015:
Vývojem a výrobou velkokapacitních baterií se zabývá více společností – automobilky BMW a Mecedes-Benz nebo ČEZ.