Tesla Solar Roof – střešní taška, která vyrábí elektřinu

Společnost Tesla po úspěšném zahájení prodeje elektromobilů a baterií pro domácnosti i firmy přidává další díl skládanky. Koncem minulého týdne oznámila novinku – solární systém v podobě střešní tašky – Solar Roof.

Obnovitelné zdroje energií jsou nutností udržitelného stavebnictví na celém světě. Slunce svítící na střechu využíváme dlouhá léta – dříve to byly solární panely pro ohřev vody, dnes dáváme přednost spíše fotovoltaickým elektrárnám.

Šéf Tesly Elon Musk 29. října 2016 seznámil veřejnost s novinkami – solární střechou a novými bateriemi.

Solární střecha

Solární střecha Tesla Solar Roof bude vyrábět elektrickou energii k okamžité spotřebě nebo bude akumulována do baterií pro pozdější využití. Na první pohled nepoznáte rozdíl mezi klasickou střechou a solární – obě jsou seskládané ze střešních tašek, při pohledu z ulice obě stejně vypadají. Solární panely se budou vyrábět ve čtyřech povrchových úpravách, které imitují základní materiály běžné střešní krytiny.

Tesla Solar Roof je navržená především pro rodinné domy. Cena sice zatím nebyla zveřejněná, nicméně pro danou cílovou skupinu by měla být srovnatelná s pořízením nové klasické krytiny a ceny vyrobené elektrické energie (nemůžeme tedy srovnávat pouze pořizovací cenu materiálu, ale započítat přínos střechy po dobu užívání).

Střešní tašky před uvedením do prodeje v polovině roku 2017 ještě projdou vývojem, aby měly vyšší účinnost.

Poznáte při pohledu z ulice, zda je na střeše klasická krytina nebo solární systém? (Zdroj: Tesla)

Poznáte při pohledu z ulice, zda je na střeše klasická krytina nebo solární systém? (Zdroj: Tesla)

Baterie

Kromě střešního systému byly uvedeny do prodeje i nové řady baterií pro domácnosti Powerwall a pro firmy Powerpack. Oproti předchozí řadě mají větší kapacitu a upravené rozměry.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.