Trendy ve vodovodních bateriích – komfort a úspora vody

Dnes většina z nás používá pákové baterie – teplotu a proud vody nastavíte pouhým pohybem páky. Vývoj však jde dál. Jaké moderní produkty najdete v obchodech? Například digitální baterii, na které navolíte (a uložíte do paměti na příště) požadovanou teplotu vody a sílu proudu.

Kolem sebe máme mnoho technického vybavení, které sice plní svůj účel, ale mohlo by nám přinést ještě vyšší komfort. Mezi tyto nutné součásti každé stavby patří vodovodní baterie.

V dřívějších dobách trvalo poměrně dlouho, než lidé naregulovali potřebnou teplotu vody dvěma samostatnými kohoutky, nyní bychom řekli, že vodou plýtvali.

Dnes většina z nás používá pákové baterie – teplotu a proud vody nastavíte pouhým pohybem páky. Vývoj však jde dál. Jaké produkty najdete v obchodech?

Puštění vody tlačítkem

Kromě vzhledu se návrháři zabývají i pohodlím. Výrobky Hansgrohe s označením Select mají tlačítko, kterým se voda pouští. Páčka na baterii reguluje teplotu. Jednoduché – co myslíte?

Jaké má takovýto výrobek výhody?

  • ušetříte vodu, která proteče, než byste nastavili přesnou polohu páky nebo samostatných kohoutků (obvykle požadovanou teplotu máte nastavenou samostatnou pákou, tlačítko pouze pustí vodu)
  • když se jdete mýt, většinou máte alespoň jeden prst čistý – tím snadno pustíte vodu a baterie zůstane čistá
  • nesete předměty, které potřebujete umýt? Je snadnější stisk tlačítka jedním prstem než pohyb páky směrem vzhůru
  • baterie do dřezu s výsuvnou hadicí nebo sprcha má tlačítko na místě, kde voda teče – nemusíte se natahovat až k baterii
Kuchyňská baterie Hansgrohe 320 Metris Select (Zdroj: Hansgrohe)

Kuchyňská baterie Hansgrohe 320 Metris Select (Zdroj: Hansgrohe)

Ceny za baterie Hansgrohe s tlačítkem jsou od 3.200 Kč (www.heureka.cz).

Kromě výše uvedeného komfortu je dobré myslet i na to, kolik vody proteče zbytečně. Umyvadlové baterie Hansgrohe jsou nastavené na 5 l/min, sprchy na 9,5 až 6 l/min. Nevyhovuje vám toto řešení? Pak můžete na baterie namontovat perlátory, o kterých jsem psala v článku Zbytečnému plýtvání vody zabrání úsporný perlátor.

Bezkontaktní baterie

Raději byste se vyhnuli úplnému kontaktu s baterií? Z hygienického hlediska jsou bezdotykové baterie používané například v potravinářských provozech nebo na veřejných toaletách. Bude mít výhody i v domácnosti?

Máte-li malé dětmi, pak určitě. Dokážete spočítat, kolikrát jste zastavovali vodu, zatímco si váš potomek už dávno hrál?

S bezdotykovou baterií spotřebujete vodu jen v nutném množství. Pro domácnost jsou vhodné baterie s možností volby teploty vody páčkou. Voda se pouští elektromagnetickým ventilem při zaznamenání předmětu (ruky) před senzorem. Baterie jsou vybavené bezpečnostní pojistkou – po 30 sekundách se ventil uzavře v případě, že je senzor trvale překrytý.

Elektromagnetický ventil vyžaduje napájení – vyrábí se varianty s napojením do elektřiny (12 V) a s napájením z baterií (umístění pod umývadlem nebo dřezem, případně v těle vodovodní baterie).

Bezdotyková baterie AUM 22 (Zdroj: AZP Brno s.r.o.)

Bezdotyková baterie AUM 22 (Zdroj: AZP Brno s.r.o.)

Ceny za bezdotykové baterie české společnosti AZP jsou od 7.200 Kč (www.heureka.cz).

Termostatická baterie

Úspory a komfort zaznamenáte i při používání termostatické baterie. Baterie má dva ovládací prvky – jedním nastavujete množství vody, druhým teplotu (s omezením obvykle na 38 °C).

Sprchová termostatická baterie Ravak (Zdroj: Ravak)

Sprchová termostatická baterie Ravak (Zdroj: Ravak)

Ceny za termostatické baterie Ravak jsou od 2.800 Kč (www.heureka.cz).

Digitální termostatická baterie

Dovedete si představit, že pohledem zjistíte, jakou teplotu má voda vytékající z vaší baterie? Nebo že ovládání vodovodní baterie může být ve větší vzdálenosti než přímo na ní? Každý uživatel může mít nastavenou teplotu podle své potřeby, aniž by teplotu musel ručně nastavovat?

Společnost Grohe prodává vodovodní baterie s digitálním ovládačem (modelová řada Veris F-digital) – po spuštění vody tlačítkem se obvod ovládače zbarví podle aktuální teploty vody (již nemusíte vodu zkoušet rukou), požadovanou teplotu nastavíte tlačítky + / – a sílu proudu vody otočením.

Jedno tlačítko může ovládat až tři výtoky (například stropní sprchu, ruční sprchu, vanovou baterii) nebo můžete váš sprchový kout doplnit o další tlačítko (pustíte vodu na dálku – tím se vyvarujete opaření nebo proudu ledové vody před doladěním té správné teploty).

Mají členové vaší domácnosti jiné požadavky na teplotu vody a její proud? Uložte nastavení do paměti a při napouštění vany program jen aktivujte. Digitální baterie dokáže pohlídat i množství napouštěné vody a po dosažení požadované hladiny vodu sama zastaví.

Grohe Veris F-digital (Zdroj: Grohe)

Grohe Veris F-digital (Zdroj: Grohe)

Ceny za termostatické digitální baterie Grohe Veris F-digital jsou od 21.000 Kč (www.heureka.cz).

Na co si dát pozor

Před nákupem se vždy přesvědčte, zda je baterie vhodná do vašeho domu – některé modely nejsou například vhodné pro používání s průtokovým ohřívačem vody, produkty vyrobené v Číně nemusí být dostatečně dimenzované na tlak vody v českém potrubí.

Mohu vám s výběrem pomoct

V rámci mých služeb nabízím audit domácnosti se soupisem doporučení ke zlepšení nebo audit firmy či provozovny na použití chytrých technologií. Společně najdeme produkty, které naplno využijete a které vám přinesou komfort a úspory.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

2 komentáře: “Trendy ve vodovodních bateriích – komfort a úspora vody”

  1. Pája napsal:

    Pokud někdo vyměňujete nástěnnou baterii v kuchyni, pak si dejte pozor na rozteče. Tak aby jste ji nemuseli chodit zpátky vyměňovat do obchodu, jako já před měsícem.

  2. Andy napsal:

    Nedávno se mi to stalo v obchodě taky. Koupila jsem si baterii a doma ejhle! Mám jiné rozměry/rozteče…