Ušetřete na pojištění firmy díky chytrým technologiím

Pojištění majetku je v Česku poměrně rozšířená záležitost. Víte však, jaká je souvislost výše pojistné částky a technickým vybavením nemovitosti?

Klape vám podnikání jako na drátku? Co když přijde nečekaná událost – nepozorností vznikne požár od cigarety nebo zkratem např. varné konvice, váš výrobek nevydrží a poškodí majetek, život nebo zdraví uživatele a lidí kolem. Vandal rozbije výklad prodejny, zloději vykradou sklad, zaměstnanec nebo klient omylem zničí kancelářské vybavení? S náhradou škody vám pomůže pojištění, na kterém můžete díky chytrým technologiím ušetřit.

Některé zloděje neodradí ani zabezpečovací zařízení.

Některé zloděje neodradí ani zabezpečovací zařízení.

Kolik mě pojištění bude stát?

Zjistit, kolik budete platit za pojistné, není na první pohled vůbec jednoduché. Do výpočtu vstupuje mnoho faktorů, například:

 • obor podnikání
 • jak dlouho podnikáte
 • místo provozovny (záplavové území, bezpečnost daného místa podle tabulek pojišťovny ap.)
 • množství zboží, které na provozovně máte skladem a jeho hodnota v pořizovacích cenách
 • forma zabezpečení (mechanické zabezpečení na oknech a dveřích, elektronické zabezpečení)
 • spoluúčast
 • jakou historii máte u pojišťovny, tzn. škodní průběh, vstřícný je přístup k novým klientům
 • atd.

Kromě pojištění prostor proti krádeži zvenčí můžete do jedné pojistné smlouvy zahrnout i případné škody způsobené zaměstnanci a návštěvníky. Pojišťovny také nabízí různé balíčky, ve kterých kombinují jednotlivé produkty – pojištění majetku, odpovědnost za škody, živelné pojištění atd.

Jaké jsou mé povinnosti, abych mohla pojistit prostory?

Podmínkou pro pojištění prostor je, že zloděj musí prokazatelně překonat překážku nebo naplnit skutek loupežného přepadení. Například u pojišťovny Kooperativa jsou podmínky pro podnikatelský prostor uvedené v katalogu na str. 28:

Pro zboží a materiál v hodnotě do 500.000 Kč jsou následující požadavky:
Varianta 1:

 • plné dveře
 • zámek dveří (jedna z možností):
  • bezpečnostní uzamykací systém a současně přídavný bezpečnostní zámek nebo
  • bezpečnostní min. tříbodový rozvorový zámek nebo
  • min. tříbodový rozvorový zámek dveří ovládaný bezpečnostním uzamykacím systémem nebo
  • bezpečnostní uzamykací systém a současně otevíratelná funkční mříž nebo funkční roleta
 • prosklení do velikosti formátu A4, tj. 210 x 297 mm

Varianta 2:

 • plné dveře
 • zámek dveří – bezpečnostní uzamykací systém
 • elektronické zabezpečení – poplachový zabezpečovací systém s plášťovou a prostorovou ochranou s vyvedením poplachového signálu na akustický hlásič nebo na dva mobilní telefony
Ústředna Paradox Magellan s příslušenstvím je z pohledu pojišťovny vhodný způsob zajištění podnikatelských prostor. (Zdroj: Eurosat.cz).

Ústředna Paradox Magellan s příslušenstvím je z pohledu pojišťovny vhodný způsob zajištění podnikatelských prostor. (Zdroj: Eurosat.cz).

Pokud nahlásíte pojistnou událost, pojišťovna bude všechny předepsané parametry zjišťovat až na místě. Budete muset předložit certifikáty, které dokazují splnění povinností, například od bezpečnostních dveří nebo doklad o zabezpečovacím zařízení. Pokud nebudete schopni dokázat, že alarm byl buď po pravidelné revizi nebo aktivní (zaslal SMS nebo jinou formu upozornění) nebo že nejsou patrné stopy násilí (dveře nebyly uzamčené), pojišťovna škodu neuhradí.

IP kamera

Poslední dobou jsou hodně rozšířené IP kamerové systémy, které nejsou napojené do systému elektronického zabezpečení stavby. Z pohledu pojišťovny nemusí být tato zařízení brána za vhodnou ochranu – automaticky nespustí sirénu, některé modely nemají záznam obrazu nebo se dají snadno odpojit nebo zakrýt.

Příklad IP kamery - Angee (Zdroj: Angee)

Příklad IP kamery – Angee (Zdroj: Angee)

Modelový příklad

Některé pojišťovny nabízí slevu na pojistném, pokud splníte vyšší než požadované parametry. Pro příklad si uveďme pojištění podnikatelského prostoru – kanceláře IT firmy v centru Brna (povodňové pásmo 1.) s vybavením v hodnotě 500.000 Kč.

Produkt Pořizovací cena / Výše pojistného
Základní pojištění Pojistné se započítáním slev 2.685 Kč (Slevy:
živel 10 % + odcizení 35 %)
Technologie zvyšující bezpečnost:
Alarm se sirénou s napojením na mobilní telefon majitele (Paradox Magellan) 15.000 Kč
IP kamera bez záznamu obrazu, zasílání upozornění na majitele 5.000 Kč
IP kamera se záznamem obrazu, zasílání upozornění na majitele 15.000 Kč
Profi bezpečnostní systém (Jablotron 100) 20.000 Kč
Nové bezpečnostní dveře – BT 4 30.000 Kč
Výše pojistného se započítáním slevy za použité technologie 1.439 Kč

Kdo mi s pojištěním pomůže?

Z výše uvedeného je patrné, že pojistit nemovitost není až tak snadné, pokud chci najít pro mne nejvýhodnější produkt. Do výpočtu vstupuje více než mnoho parametrů. Nelze říci, že pokud budu mít prostory vybavené konkrétním zabezpečovacím zařízením, sleva na pojistném bude určité výše. Pojistné se vždy počítá jako celek pro konkrétní nemovitost. Kromě toho má každá pojišťovna jiné podmínky.

Koho tedy oslovit, abych našla nejvhodnější produkt pro moji firmu? Můžete obejít několik pojišťoven, nechat si zpracovat pojištění na míru a sami se rozhodnout. Nebo spolupracovat s odborníkem. Hledala jsem nezávislé pojišťovací agenty, pro které bude priorita klient a ne výše provize. Jenže takových v naší republice mnoho není a po rozhovoru s Jaroslavem Marušákem, pojišťovacím poradcem, jsem zjistila proč. On sám se v začátcích své kariéry rozhodoval, zda bude jeho firma fungovat makléřsky nebo výhradně pro jednu pojišťovnu. Rozhodl se, že bude sledovat produkty konkurence, ale je lepší být výhradní, a to z několika důvodů:

 1. Osobní kontakt. Vždy je lepší mít dobré známosti s lidmi, kteří pak rozhodují o nastavení smluv, výjimkách či likvidaci.
 2. Znalost produktů. Makléři rádi tvrdí, že znají vše a vybírají to nejvhodnější pro klienta, to je ale v reálu prakticky nemožné vzhledem k množství variant, k četnosti změn v podmínkách a navíc je nutná dokonalá znalost procesů v dané konkrétní pojišťovně.
Důležité je mít pojišťovacího zprostředkovatele, kterému věřím a který opravdu rozumí tomu, co dělá. U kterého mám jistotu, že se bude rozhodovat ve prospěch klienta i kdyby to znamenalo, že jej pošle ke konkurenci a sám z toho nic mít nebude. Který se za každých okolností bude chovat eticky a pro svůj finanční zisk nebude zatajovat žádnou z podstatných informací. U pojistek by nemělo v první řadě rozhodovat nejnižší možné pojistné, ale spíše rozsah pojištění a srozumitelnost pojistných podmínek a četnost výluk v nich obsažených.“

Má smysl se pojistit?

Z čísel uvedených v tabulce výše je jasné, že pořizovací náklady za technologie jsou výrazně vyšší než sleva na pojistném – případná sleva, kterou od pojišťovny získáme, v žádném případě nepokryje náklady na nákup technologií na zabezpečení firmy. Berme tuto slevu jako bonus, neboť většinou technologie nakoupíme bez ohledu na výši pojistného.

Podívejme se na technologie zvyšující zabezpečení z jiné strany: Zabezpečovací systém a kvalitní dveřní zámek v mnoha případech slouží jako prevence – zloději stavbu obejdou velkým obloukem. IP kamera může sloužit jako kontrolní nástroj, jestli se na pracovišti neděje něco neobvyklého (pozor však na ochranu soukromí – zaměstnavatel nesmí pořizovat a uchovávat záznamy zaměstnanců, pokud k tomu není zákonný důvod).

Jste na pochybách, jaké technologie jsou vhodné pro vaši kancelář nebo provozovnu? Napište mi nebo zavolejte. Posoudím vaši stavbu z pohledu stavebních konstrukcí i použitých technologií, které zvyšují bezpečnost. Ve spolupráci s pojišťovacím agentem nebo nezávislým finančním poradcem navrhneme pojišťovnu a její produkt tak, aby pojištění bylo pro vás výhodné.

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.