Ve voňavém bytě se vám bude lépe bydlet

Vůně má vliv na naši psychiku, dodává tělu energii nebo ho naopak utlumí. Mozek si vůni zapamatuje daleko výrazněji než jiný smyslový vjem. Vytvořte takový domov, do kterého se budete rádi vracet.

Jako malé holce se mi líbilo, když k nám přišla návštěva a pochvalovala si, jak to u nás voní. Kromě běžného úklidu máma sem tam použila osvěžovač vzduchu ve spreji, když měla pocit, že místnosti nevoní, jak by měly. Dnes už existuje mnoho způsobů, jak domácnost provonět. Kromě běžných sprejů můžete používat zařízení, které vůni šíří automaticky. Zároveň tvoří interiérový doplněk.

Čím provonět byt?

Kromě zmíněných sprejů, vonných tyčinek, aroma lamp nebo svíček je na trhu mnoho výrobků – aroma difuzerů, které se dají nastavit podle vašich požadavků. Aroma difuzery fungují na principu odpařování, nestříkají mokrý proud do prostoru. Vůni do zařízení dáváte v kapalné formě (aroma olej) nebo v kapslích.

Například model Stadler Form Lea může běžet stále nebo přerušovaně – má tzv. intervalový režim, kdy je 10 minut zapnutý a na 20 minut se vypne. Další funkcí je závislost na osvětlení – když je šero nebo tma, vypne se (cena 1.990 Kč).

Model Mr&Mrs Fragrance Otello zapínáte a regulujete intenzitu vůně dálkovým ovladačem (cena od 2.690 Kč).

Stadler Form Lea (Zdroj: Výrobce)

Mr&Mrs Fragrance Otello (Zdroj: Výrobce)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Při výběru sledujte kromě vzhledu a požadovaných funkcí – například osvětlení – výrobcem doporučený objem místnosti a hlučnost. Mějte na paměti, že pokud máte místnosti propojené bez dveří, potřebujete výkonnější přístroj, než kdybyste chtěli provonět jen uzavřený prostor. Zvažte také, jak často budete doplňovat zásobník na vodu nebo vůni. Pokud uvažujete o občasné změně místa, kupte zařízení s bateriemi. Pokud bude difuzér stát na jednom místě, je vhodnější napájení ze sítě.

Aroma difuzér Stadler Form Julia natáčí výstupní trysky a tím se šíří vůně do okolí v úhlu 160°. Vystupující páru můžete nasvítit. (Zdroj: Výrobce)

Ovládání přes chytrý telefon

Používáte svůj mobil pro ovládání své domácnosti? Febreze home je osvěžovač vzduchu ovládaný aplikací. Spolupracuje s termostatem Nest. Bohužel, nyní je určený pouze pro americký trh a zásuvky 120 V. Na rozšíření dále do světa si budeme muset počkat.

Pohlcovač pachů

Nechcete přebíjet pachy vůní, ale přímo je zlikvidovat? Pak vyzkoušejte pohlcovač pachů, například Laparen – prášek, který čistí vzduch od cigaretového kouře, alergenů, pachu nábytku nebo živočichů, drobného prachu. Čistý vzduch uvítají nejen alergici nebo astmatici. Balení za 130 Kč vydrží až 12 měsíců.

Když voní i chladnička

Řešíte zápach v chladničce? “Babské” rady říkají, že dobře funguje kypřící prášek do pečiva, citron, ocet nebo mletá káva. Vyrábí se i chemické přípravky, například Electrolux Pohlcovač pachů v chladničce (kolem 100 Kč na tři měsíce). Přípravek zápach neutralizuje a tím chrání potraviny před vzájemným ovlivňováním chutí a vůní.

Používáte doma nebo v kanceláři osvěžovače vzduchu? Máte zkušenosti s aroma difuzéry? Napište ostatním čtenářům do komentáře pod článek.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.