Vyplatí se renovace robotického vysavače?

Máte doma starší robotický vysavač, který už není ve své původní kondici? Má smysl investovat do opravy nebo raději koupit nový?

Robotický vysavač Roomba s označením 581 máme doma téměř šest let. Pouštíme ho cca jednou až dvakrát týdně. Až do nedávné doby fungoval s občasnou výměnou kartáčů dobře. Začal však při úklidu rachotit a vypínal se bez ohlášení chyby. Co teď – investovat 2.000 Kč do opravy nebo koupit nový? Pro srovnání zůstanu u jedné značky – oficiálně prodávaný model nejnižší třídy je Roomba 621 za 8.989 Kč.

Technik z autorizovaného servisu po telefonu vyhodnotil opravu za 1.860 Kč + poštovné. Rozhodli jsme se tedy pro renovaci.

Roomba 581 s porouchanou jednotkou pro kartáče.

Roomba 581 s porouchaným modulem pro kartáče.

Zaslala jsem přístroj do Prahy a obratem mi přišla rekapitulace:

 • Robot má nefunkční modul pohánějící dva hlavní rotační kartáče a je nutná jeho výměna. Cena výměny modulu je 1.860 Kč s DPH + 145 Kč poštovné.
 • Dále má robot opotřebovanou baterii z roku 2010 a doporučují její výměnu. Cena nové originální baterie je 1.899 Kč s DPH.
 • Robot má opotřebované sací lišty na sběrném koši a doporučuji jeho výměnu. Cena výměny lišt je 288 Kč s DPH.

O nutnosti vyměnit baterii jsem četla hodně, obvykle již po třech letech není schopná zajistit úklid většího bytu bez dobití. Nevysáváme tak často, proto ta naše je ještě poměrně v pořádku. Model 581 se již nevyrábí a ani se neprodávají náhradní díly na tuto řadu, pokud je možné je nahradit díly vyšších řad. Vše výše uvedené je nahrazené prvky řady 700 – máme tedy po opravě modernější kartáče, baterii s vyšší výdrží a nový software.

Modelové řady příslušenství se liší v barvě. Řada 700 je šedá.

Modelové řady příslušenství se liší v barvě. Řada 700 je šedá.

Po týdnu mi došel balík na dobírku a můžu říci, že s novým vysavačem. Za 4.192 Kč. A to je myslím dobrá cena.

Pokud renovujete vysavač, který je poškrábaný, lze za 1 Kč korunu koupit i "Faceplate" (Zdroj: irobot.cz).

Pokud renovujete vysavač, který je poškrábaný, lze za 1 Kč korunu koupit i „Faceplate“ (Zdroj: www.iRobot.cz).


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

4 komentáře: “Vyplatí se renovace robotického vysavače?”

 1. Mikuš napsal:

  Zrovna mezi Roombama jsou obrovsky rozdily – https://www.covybrat.cz/jaky-roboticky-vysavac-vybrat/

 2. Jana napsal:

  Taky se nám porouchal už zasloužilý veterán. Rozhodli jsme se ale koupit nový. Zvažovali jsme vyšší investici a po přečtení mnoha kladných recenzí jsme vybrali iRobot Roomba 980 a jsme moc spokojeni. Snad bude sloužit stejně dlouho jako ten první..

 3. Martin Miki napsal:

  U nás ide robotický vysávač minimálne raz za deň. Niekedy aj tri krát. Dom má 200 m2. Po pol roku sa na prevodovke pravého motora vylomili zuby v súkolí. Rozmýšľam o kúpe priemyselného robotického vysávača.

 4. Eliška napsal:

  Naše Roomba už bohužel spravit nešla, každodenní úklid se na ní za několik let podepsal, nicméně šli jsme do ní znovu (do novějšího modelu) a nelitujeme! :)