Život s chytrým termostatem Nest

Sešla jsem se s dlouholetým uživatelem termostatu Nest a požádala ho, aby se podělil se čtenáři Geniálního domu o své zkušenosti. Co se mu na Nestu nelíbí? V čem jsou naopak jeho přednosti?

Co je termostat Nest?

Termostat Nest je moderní produkt ovládající vytápění / chlazení v domě – kotel, ať už elektrický nebo plynový, přímotopy, tepelná čerpadla, teplovzdušné vytápění ap. Termostat se učí z toho, jak vy topení regulujete. Naučí se, kdy býváte obvykle doma. Ví, jak dlouho trvá vytopit dům na požadovanou teplotu. Podle polohy stavby a předpovědi počasí ví, že za chvíli bude svítit slunce, a tedy není potřeba spínat kotel.

Termostat NEST je maximálně přizpůsobitelný. Sami nastavíte, jak bude topit (pevný týdenní režim / automatický, jaký se sám naučí) nebo jak bude vypadat displej.

Termostat NEST je maximálně přizpůsobitelný. Sami nastavíte, jak bude topit (pevný týdenní režim / automatický, jaký se sám naučí) nebo jak bude vypadat displej.

Komunikuje přes domácí Wi-Fi. Ovládání a nastavení je přímo na termostatu. Aplikace pro chytrý mobilní telefon je nedílnou součástí zařízení. Můžete sledovat historii vytápění den po dni (jak dlouho běžel kotel, kdy a co vyvolalo jeho zapnutí) nebo nastavit program. Pravidelně vám přijde zpráva emailem o spotřebované energii.

Termostat je vybavený pohybovými čidly, čidly sledujícími teplotu a její vývoj v čase, vlhkoměrem a snímačem okolního osvětlení. Díky těmto prvkům dává termostat povel zdroji tepla k zapnutí / vypnutí, podsvítí displej nebo zapne režim “Auto-Away”, tedy automatický program “Nikdo není doma”. Při nenadálých změnách (např. pokles teploty k bodu mrazu) termostat zašle upozornění.

Termostat je zcela uživatelsky nastavitelný. Můžete využívat naučený program nebo jej nastavit podle svých požadavků “napevno” jako u běžných termostatů. U domů s nepravidelným režimem (rodičovská dovolená, lidé pracující z domova, nepravidelná pracovní doba ap.) většinou naučený režim nefunguje zcela správně a uživatelé jej vypínají.

Kouzlem termostatu je jeho jednoduchost. Proto i návštěvy, starší osoby nebo děti bez problému nastaví teplotu podle svých aktuálních potřeb. Prostě otočí kolečkem, na kterém svítí číslo s teplotou. Pokud by se vyskytl jakýkoliv problém, stačí zatelefonovat majiteli domu a ten na dálku termostat nastaví.

Prostým otočením termostatu navolíte požadovanou teplotu.

Prostým otočením termostatu navolíte požadovanou teplotu.

Nevýhody

Několik zón v domě znamená pořízení několika termostatů (do každé zóny jeden). Termostaty však spolu vzájemně komunikují, není nutné nastavení každého např. při nepřítomnosti osob. Tento nedostatek je možné vyřešit montáží termostatických hlavic na radiátory.

Pohybové čidlo snímá pohyb ve vodorovné poloze. Nezaznamená tedy domácí zvířata a malé děti. Stejně tak “neví” o tom že jste doma, pokud dlouho sedíte například u televize. Toto však lze ošetřit v nastavení doby, po které se aktivuje “Auto-Away” režim. Termostat můžete naučit, že když je například neděle, že má topit stále, protože jste obvykle doma.

Ovládání funguje stylem ON/OFF, tedy zapnout / vypnout. Plynulou regulaci, kterou obvykle používají české úsporné plynové kotle, nepodporuje. Vhodný je tedy spíš u elektrických kotlů.

Spolupráce s dalšími zařízeními

Zařízení spolupracujících s termostatem Nest stále přibývá. Kromě kouřového čidla Nest Protect nebo kamery Nest lze připojit i spotřebiče Whirlpool, žárovky Philips Hue a chytré hodinky. Pokud přidáte zařízení do svého domu, budete jej moci ovládat z jednoho místa, a to odkudkoliv pomocí aplikace Nest na chytrém telefonu, tabletu nebo v počítači.

Kde termostat koupíte a jak jej namontujete?

Termostat Nest koupíte v e-shopech Amazon. Doporučuje se nákup na francouzském Amazonu kvůli shodné zástrčce a napětí, jaké jsou standardem v ČR. Pro použití v Evropě je nutné mít k samotnému termostatu tzv. Heat Link – krabičku, kterou připojíte do elektrické zásuvky (230 V) a kotle. Heat Link přímo řídí kotel podle povelů termostatu. S termostatem komunikuje přes Wi-Fi nebo se připojuje kabelem (12 V). Je-li termostat spojený s Heat Linkem bezdrátově, je nutné termostat připojit přes USB do elektrické zásuvky. Spojíte-li tyto dva prvky drátově, napájení termostatu je z Heat linku. Termostat pak umístíte v referenční místnosti na stěnu nebo můžete dokoupit stojánek na stůl.

Pokud jste zdatnější kutil, měli byste instalaci zvládnout sami. Pokud si však nejste jisti, vždy prosím kontaktujte odborníka. Potíž však může být v tom, že Nest není u nás certifikovaný a například servisní pracovníci kotlů Vaillant jej nepřipojí. Po připojení se spustí automatický průvodce nastavení a aktualizace software.

Ceny se pohybují v přepočtu kolem 6.000 Kč + poštovné a clo.

IFTTT

Spolupráce produktů Nest i produktů třetích stran využívá funkce IFTTT. Může to fungovat tak, že například pokud kouřové čidlo zaznamená požár, vypne se vzduchotechnika. Pohybový senzor zaznamená pohyb, je to impuls pro Nest, aby zatopil. Termostat Nest také díky IFTTT může spolupracovat s Google kalendářem a ví, kdy budete / nebudete doma.

Rozhovor s uživatelem termostatu Nest

Lukáš Pelech se profesně zabývá fotografováním architektury, produktů, reklamy, hotelů a golfových resortů. Navštěvuje tedy prostory, které bývají moderními technologiemi vybavené.

Před třemi lety dostal nabídku na řízení stropních sálavých panelů ve svém novém domě termostatem Nest. V té době se prodávaly pouze ve Spojených státech a u nás se o dálkově řízeném vytápění mnoho nemluvilo. Rodina pana Pelecha kromě termostatu Nest využívá i další moderní technologie. Bere je jako součást svého života, nevnímá je jako technologickou hračku, ale využívá jejich přínos.

Kdy a kde jste termostat koupili?

LP: “Nabídka přišla společně s novým domem – Freedomkem. Lidé z ateliéru Štěpán, kteří nám dům navrhovali, tenkrát dovezli dva termostaty z USA. Jeden z nich máme doma už tři roky.”

Co rozhodovalo při nákupu? Proč jste se rozhodl právě pro Nest?

LP: “Tenkrát jsme moc neuvažovali o jeho výhodách či nevýhodách. Byl tady a žil s námi. Nákup a montáž byly součástí domu, případné potíže se zapojením kvůli americkým versus evropským standardům jsme proto neřešili my.”

Jaký typ vytápění termostat ovládá?

LP: “Elektrický stropní panel v obývacím pokoji. Panely v dalších místnostech domu jsou ovládané samostatnými “hloupými” termostaty.”

Jaké potíže jste měli po zapojení? Například během učícího týdne?

LP: “Před třemi lety se Nest prodával pouze v USA. Používal jiný standard Wi-Fi, která běžela na jiné frekvenci než v ČR. Vyměnili jsme router za moderní a od té doby přenos dat probíhá bez problému. Další nevýhodou bylo nastavení polohy našeho domu, které bylo opět možné jen na Americkém kontinentu. To jsme vyřešili nastavením fiktivního času.
Termostat nebyl schopen naučit se pravidelný režim během “učícího se týdne”. Máme malé děti a dospělí pracují z domova. Proto využíváme klasický týdenní program jako u jiných termostatů.”

Zaznamenal jste nějaké úspory s Nestem?

LP: “Pravidelně nám chodí email s reportem – kdy jsme topili a kolik nás to stálo. Ten však nestudujeme.
Pohybové čidlo v termostatu zajistí vypnutí topení do úsporného režimu po nějaké době nepřítomnosti osob. Termostat je umístěný u vstupu do domu, takže při odchodu na delší dobu jej přepínáme ručně. Tento režim vede k úsporám.”

Jaké další “příslušenství” k termostatu máte?

LP: “V současné době máme pouze termostat v hlavním obytném prostoru (obývák s kuchyní a jídelnou). Ovládáme jej pomocí chytrých telefonů.
V blízké budoucnosti bychom chtěli termostat doplnit kouřovým čidlem Nest Protect.”

V médiích se hodně mluví o sběru dat americkými společnostmi a nemožností se proti tomu bránit, jelikož v tomto případě neplatí české zákony na ochranu osobních údajů. Řešili jste i tuto “nevýhodu”?

LP: “Toto vůbec neřešíme, nevadí nám to.”

Poznámka: Nest patří společnosti Google, která se řídí mezinárodními bezpečnostními zásadami Save Harbour. Viz také Ochrana soukromí a smluvní podmínky.

Vyměnil byste Nest za jiný termostat? Například německé Tado?

LP: “Ne. Naopak chceme vyměnit “hloupé” termostaty v dalších pokojích za další Nesty.“

Nyní se prodává 3. generace termostatů. Sledujete jeho vývoj?

LP: “Moc ne. O nových modelech víme, ale náš termostat funguje k naší spokojenosti, není co vytknout.“

Jak byste krátce shrnul život s termostatem Nest?

LP: “Velmi využíváme ovládání na dálku. Cestou domů jednoduše zatopíme a po příjezdu je již dům vyhřátý. Náš další cíl je vyměnit ostatní termostaty za Nest a doplnit je kouřovými čidly Nest Protect.“

Mám to, aby nám to sloužilo, a ne abych se o to staral.

Děkuji Vám za to, že jste se podělil o zkušenosti s našimi čtenáři a přeji bezporuchový provoz všech chytrých zařízení ve Vašem domě.

19.9.2016 – doplnění článku:

Kde koupit?

Od září 2016 je možné koupit termostat Nest oficiálně i v České republice. Netroufnete-li si na montáž vlastními silami, můžete se obrátit například na českobudějovickou firmu Larx.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

3 komentáře: “Život s chytrým termostatem Nest”

 1. Ivana Minářová napsal:

  Termostat Nest ovládá pouze kotel. Nejsem si vědoma, že by v současné době komunikoval s nějakými termostatickými hlavicemi. Takové řešení nabízí Netatmo nebo Tado.

 2. Marcel napsal:

  Paní Minářová,

  dotaz, je komunikace s termostatickými hlavicemi nutná, když stávající mechanické nastavím manuálně např. na 3? Termostat bych umístil v obývacím pokoji…

  Děkuji za Vás názor

 3. Ivana Minářová napsal:

  Marceli, děkuji za dotaz. Pokud Vám nyní funguje, že je v místnostech s hlavicemi teplota jakou požadujete, pak by to mělo nadále fungovat i s novým termostatem. Častým problémem je ne zcela vyhovující teplota například v jiném patře domu, než je umístěný termostat.