Změkčením vody ochráníte vaši pračku nebo vodovodní baterie

Už vás nebaví drhnout koupelnu od vodního kamene? Kupujete drahé prostředky na změkčení vody pro praní nebo mytí nádobí v myčce? Změkčete vodu, ideálně již na vstupu do domu.

Nevzhledné a obtížně odstranitelné usazeniny vznikají pří používání tvrdé vody. Na površích zůstávají viditelné skvrny – vodní kámen. Ten se usazuje v potrubí a může poškodit myčku nádobí nebo jiné zařízení. Nehledě na zvýšenou potřebu elektrické energie, aby spotřebič dosáhl požadované teploty vody.

Vodní kámen usazený na topném tělese pračky (zdroj: www.altamore.cz)

Vodní kámen usazený na topném tělese pračky (zdroj: www.altamore.cz)

Zanesení vodním kamenem lze předcházet změkčení vody následujícími metodami.

Filtr před pračku a myčku

Ten nejjednodušší a cenově dostupný způsob představuje změkčovač osazený na potrubí před myčkou nebo pračkou. Pořizovací cena filtru Aguaphor Stiron se pohybuje kolem 300 Kč za kus a náplň vydrží 6 měsíců až rok. Voda z tohoto změkčovače však není pitná.

Aguaphor Stiron - filtr pro změkčení vody v pračce nebo myčce.

Aguaphor Stiron – filtr pro změkčení vody v pračce nebo myčce.

Na trhu jsou dostupná zařízení na změkčení vody na vstupu potrubí do domu, která se montují za vodoměr. Změkčují proto veškerou vodu v domě:

 • magnetická úprava vody
 • filtr se změkčovací pryskyřicí – katexem

Magnetická úprava vody

Do potrubí nebo na ně se osadí soustava magnetů, které způsobí vysrážení vápenatých solí ve vodě, které se z vody neodstraňují. Krystaly jsou mnohem menší než usazeniny vodního kamene, mají jiný tvar a fyzikální vlastnosti a neusazují se na povrchu potrubí nebo zařizovacích předmětů. Působení magnetického pole ovlivní vodu na cca 3 dny. Pokud máte velmi tvrdou vodu, tato metoda nebude zcela účinná.

Úpravu pitné vody magnetickým polem však na základě opakovaných průzkumů nedoporučuje Státní zdravotní ústav.

Změkčovací filtr – katex

Další možností změkčení vody je použití katexového filtru. V současné době se jedná nejspíš o nejúčinnější metodu se zachováním parametrů pitné vody. Filtr naplněný změkčovací pryskyřicí – katexem se osadí do rozvodu vody a při průtoku vody přes náplň filtru dochází k výměně iontů vápníku a hořčíku obsažené ve vodě za ionty sodíku.

Zařízení se montuje na vodovodní potrubí. Pro svoji činnost vyžaduje elektrické napájení (220 V) a napojení odpadní vody do kanalizace.

Tento způsob změkčování vody je však poměrně finančně nákladný, jak z hlediska vstupní investice (cca 15.000 Kč podle spotřeby vody v domácnosti a tvrdosti vody), tak i co se týče nutnosti pravidelné regenerace katexové náplně po cca 10 dnech. U regenerace se spotřebuje 120-150 l vody a asi 2 kg soli. Po tuto dobu není možné filtr používat a je tudíž odstavená dodávka vody.

Katexový filtr pro domácnosti (zdroj: www.asio.cz)

Katexový filtr pro domácnosti (zdroj: www.asio.cz)

Změkčení vody vám přinese:

 • úsporu pracích prostředků
 • úsporu mycích prostředků v myčce nádobí
 • ušetříte za nákup změkčovacích solí do myčky a pračky
 • usazování vodního kamene ve vodovodním potrubí, na bateriích, vaně, ap.
 • lepší péče o pokožku a vlasy – měkká voda je příjemná pro mytí, nehledě na zlepšenou mycí schopnost mýdla nebo šamponu
 • prodloužení životnosti spotřebičů
 • úsporu elektrické energie, kterou musíte platit navíc u spotřebičů, které jsou zanesené vodním kamenem

Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Jeden komentář: “Změkčením vody ochráníte vaši pračku nebo vodovodní baterie”

 1. TB napsal:

  Na změkčení vody bych určitě doporučila koupit či zauvažovat o koupi změkčovače vody. Já osobně mám doma jeden od Aquelu a jsem s ním spokojená :)