Bezpečnostní třída

Bezpečnostní třída je normové označení (ČSN EN 1627) odolnosti zabezpečovacího prvku (dveře, mříže, zámky a zámkové vložky, kování atd.) proti neoprávněnému vniknutí.

Bezpečnostní třída se označuje písmeny RC (do roku 2012 BT) a udává, jakou odolnost vykazuje konstrukce při pokusu o vloupání s určitým nářadím:

  • RC1 – Příležitostný zloděj se pokouší o vloupání s použitím malého jednoduchého nářadí a fyzickým násilím, např. kopáním, narážením ramenem, zdviháním, vytrháváním. Zloděj nemá žádné zvláštní znalosti o úrovni odolnosti mechanických zábranných systémů, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk.
  • RC2 – Příležitostný zloděj se navíc pokouší o vloupání s použitím jednoduchého nářadí a fyzickým násilím. Má malé znalosti o úrovni odolnosti mechanických zábranných systémů, má málo času a snaží se nezpůsobit hluk. Předpokládaná doba vniknutí je 3 minuty.
  • RC3 – Zloděj se pokouší překonat mechanické zábranné systémy při použití páčidla délky 710 mm a dalšího šroubováku, ručního nářadí, jako malé kladívko, důlčíky a mechanická ruční vrtačka. Zloděj má určité povědomí o systému uzávěru a s tímto nářadím je schopen těchto znalostí využít. Při použití páčidla délka 710 mm lze aplikovat zvýšené fyzické násilí. Předpokládaná doba vniknutí je 5 minut.
  • RC4 – Zkušený zloděj používá navíc zámečnické kladivo, sekeru, dláta, sekáče, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd. Toto další nářadí umožňuje zloději rozšířit počet způsobů napadení, případně jejich kombinace – vrtání, sekání, páčení, atd. Problém hluku zloděj neřeší. Předpokládaná doba vniknutí je 10 minut.
  • RC5 – Velmi zkušený zloděj používá navíc jednoruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 125 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem. Předpokládaná doba vniknutí je 15 minut.
  • RC6 – Velmi zkušený zloděj používá navíc dvouruční elektrické nářadí např. úhlovou brusku do průměru kotouče 230 mm, přímočarou pilu atd. Neznepokojuje se hlukem. Předpokládaná doba vniknutí je 20 minut.

Dveře jsou obvykle bezpečnostní třídy 2 až 4.


Mohlo by vás také zajímat