Apple Watch volají SOS, pokud spadnete

Společnost Apple se netají tím, že jejich hodinky jsou jiné než ostatní chytré hodinky. Apple má dobře propracované měření pohybu – mají v sobě akcelerometr a gyroskop a optický snímač tepové frekvence. S aktualizací na watchOS 5 je vylepšené rozpoznání pohybu a hodinky se zeptáte, jestli cvičíte, pokud neběží nějaká aplikace na cvičení.

V době, kdy píšu tento článek, je již i v českých obchodech k dostání nová verze – Apple Watch 4. Kromě kompletního předělání toho, co bylo u starších modelů, jsou dvě novinky, které stojí za zmínku:

Detekce pádu: hodinky rozpoznají pád na tvrdou podložku. Pokud upadnete a nehýbete se, aktivuje se funkce SOS. Pokud jste při vědomí, můžete ji deaktivovat. V opačném případě hodinky volají na nastavené nouzové kontakty.

Detekce pádu na hodinkách Apple Watch (Zdroj: Apple)

K čemu je to dobré? To asi není třeba vysvětlovat. Záchranáři však tuto funkci vítají, neboť zejména pro starší generace může mít pád fatální následky. Při pádu na tvrdou zem si často zraníte hlavu a upadnete do bezvědomí, tedy pomoc přes nouzové tlačítko na telefonu si nezavoláte, i kdybyste měli telefon u sebe (předpokládám, že spíš bude v tomto případě mimo dosah). Starší lidé si často zlomí nohu, pro pomoc si také nedojdou.

Elektrický snímač tepové frekvence (elektrokardiogram), který může zavčas a spolehlivě odhalit infarkt. Tato funkce je bohužel v ČR zatím nedostupná. Dosavadní optický snímač tepové frekvence vás upozorní na skutečnost, kdy naměří vysoký nebo nízký tep. Elektrokardiogram tuto funkci doplňuje a monitoring srdce je tak opět o něco dokonalejší. A i když lékař může na svých přístrojích naměřit jiné hodnoty, stále se jedná o velmi kvalitní monitoring, který je navíc nepřetržitý, což lékař za běžných podmínek nezajistí.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.