GSM modul

Alias: GSM komunikátor

GSM modul je zařízení, které umožňuje ovládat spotřebiče na dálku povely z mobilního telefonu (zasílání SMS nebo prozvonění). Těmito spotřebiči mohou být alarmy (zabezpečení domu nebo bytu), termostaty (vytápění), brány a vstupní dveře, zásuvky (odpojení a připojení spotřebiče do sítě – zde je široké uplatění, např. pro spínání elektrického topení, čerpadla, filtrace bazénu atd.).

Do GSM modulu vložíte SIM kartu a pak můžete ovládat spotřebič na dálku. Komunikace bývá obousměrná – zařízení vám zašle zprávu o stavu a vy zadáte pokyny k provedení činnosti. Příklad komunikace může být následující:

  • Termostat zašle na vyžádání údaje o aktuální teplotě v místnosti a jaký program je nastavený, jak moc kotel topí a podobně. Vy pošlete zprávu, že se má nastavení změnit, abyste měli chatu v době vašeho příjezdu vytopenou.
  • Zabezpečovací zařízení kromě toho, že spustí alarm, zašle SMS na zadaná čísla, že se do stavby někdo dostal. Některé zařízení umí také spustit odposlech a vy tak můžete slyšet, co se uvnitř děje. Kamera vám pošle fotografii.

V GSM modulu vždy nastavujete telefonní čísla, na které má modul posílat zprávy a na které posílat varovná hlášení (např. výpadek elektrické sítě nebo vniknutí cizí osoby).


Mohlo by vás také zajímat: