Machine to Machine

Alias: M2M

Machine to Machine (zkratka M2M) je anglické pojmenování pro vzájemnou komunikaci mezi stroji bez zásahu člověka. Pro tento pojem se zatím neujal český překlad.

Stroje pomocí senzorů sledují určité ukazatele a odesílají výsledky ke zpracování nebo samy spustí určitou funkci.

Stroje – domácí spotřebiče a zařízení dnes vzájemně komunikují v GSM síti (musí mít SIM kartu). Velcí čeští operátoři nabízejí tarify určené právě pro toto využití, např. O2 Tarify pro zařízení nebo Vodafone Machine-to-Machine. Stejnou službu však plní i předplacené karty od virtuálních operátorů.

V současné době tímto způsobem komunikují spotřebiče Miele a Bosh (Bosh však na český trh spotřebiče nedodává) – např. vzájemná komunikace sporáku a digestoře nebo chladničky se sporákem / troubou. Chladnička objedná potraviny na internetovém obchodě atd.

M2M využívají chytré elektroměry nebo vodoměry pro dálkový přenos naměřených hodnot distributorovi. Na stejném principu je založená komunikace pokojového termostatu s kotlem, ovládání zásuvek na dálku, domovní alarmy, vrata, atd.

Pomalu přibývá technologií, které využívají domácí Wi-Fi síť a dále síť rychlého internetu 3G a LTE. K přenosu dat po internetu je potřeba internet věcí.


Mohlo by vás zajímat: