Umíte vybrat správnou LED žárovku?

LED žárovek se nemusíte bát. Je však třeba je umět správně vybrat a používat tak, aby barva a intenzita světla odpovídala účelu osvětlení. Při nákupu však sledujte i další parametry.

Evropská unie nařizuje postupné snižování potřeby energie ve stavbách. Velké rezervy nalezneme jak v našich domovech, tak i komerčních prostorách. Levné žárovky, které však mají nízkou energetickou účinnost, se směly vyrábět pouze do roku 2009 (nařízení směrnice 2005/32/EC Evropského parlamentu). Stejný osud čeká v roce 2016 i halogenové žárovky. Možným způsobem, jak tyto světelné zdroje nahradit, jsou kompaktní zářivky nebo LED žárovky.

Vývoj zdrojů světla: klasická, halogenová a LED žárovka.

Vývoj zdrojů světla: klasická, halogenová a LED žárovka.

Jak je to se škodlivostí LED

V médiích nedávno proběhla bouřlivá diskuse o škodlivosti modrého světla, které LED žárovky vyzařují. Jak se říká – na každém šprochu pravdy trochu. Je třeba si uvědomit, že modré světlo produkuje i slunce. Člověk svými technickými pokroky potlačuje živočišný původ a mnohdy zapomíná, že je součástí přírody. Během dne je venku bílé světlo (ano, to samé “nezdravé” modré), ale se západem slunce se mění do červena. Živé organizmy jsou tak přirozeně “naprogramované” na blížící se noc – stoupá hladina melatoninu v těle. Melatonin řídí rytmus den / noc, způsobuje únavu a nutkání spát. To znamená, že když slunce zajde, člověk by měl odpočívat.

Místo toho rozsvítí v domě modré světlo, které organismus nabudí k vyšší produktivitě – potlačí se tvorba melatoninu. Jako důsledek narušení přirozených rytmů se dostavují zdravotní problémy – zvýšenou únavou a nespavostí počínaje až případnými vážnými chorobami konče (poruchy srdečního rytmu a imunitního systému, nádorová onemocnění).

Proto je vhodné zvážit, v kterých místnostech jaké LED žárovky nainstalovat.

Není LED jako LED

Budu-li chtít svou domácnost vybavit úspornými LED svítidly, jistě mě zaskočí pořizovací cena. Ve svém třípokojovém bytě mám 20 žárovek. Proto je nahrazuji postupně – až když některá žárovka dožije, kupuji LEDku.

Při výběru sleduji základní parametry, které by měly být na balení uvedené:

  • barva světla v kelvinech (K)
  • svítivost v lumenech (lm)
  • energetická účinnost
  • index barevného podání / Color Rendering Index / CRI (Ra)
  • patice žárovky
  • zaručená životnost
  • cena
Krabička LED žárovky Mr. LED se všemi potřebnými parametry.

Krabička LED žárovky Mr. LED se všemi potřebnými parametry.

Barva světla

Barva světla je první, čeho si po rozsvícení všimneme. Jsme zvyklí na barvu svého okolí a jiný barevný odstín může působit rušivě. Klasická wolframová žárovka svítí teplým světlem. Pro prodejce není závazné žádné označení, jak barvu světla specifikovat. Např. v obchodě Mr. LED si můžeme vybrat ze tří základních barev světla – světlou bílou, bílou a teplou bílou. Jiní prodejci LED žárovky udávají označení například studená bílá, denní bílá a teplá bílá. Požaduji-li konkrétní barvu světla, řídím se hodnotou v kelvinech.

Bíla barva se u LED diod dosahuje mísením barev nebo fotoluminiscencí. Proto je možné LED diody vyrábět s různou barevnou teplotou.

Barevná teplota – chromatičnost barev (zdroj: Wikipedie):

Chromatičnost

Barevná teplota Příklad
1.200 K svíčka
2.800 K klasická žárovka, slunce při východu a západu
3.400 K halogenová žárovka, měsíční světlo
4.200-5.000 K zářivka
5.000 K obvyklé denní světlo
5.500 K fotografické blesky, výbojky
6.000 K jasné polední světlo
6.500 K standardizované denní světlo
7.000 K lehce zamračená obloha
8.000 K oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků při bouřce
9.300 K klasická televizní obrazovka
10.000 K silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez slunce
12.000 K modrá obloha v zenitu, světlo svářecího elektrického oblouku
14.000 K světlo UV trubic v soláriu

Pro centrální svítidlo v místnosti (nejčastěji lustr) se doporučuje teplé světlo v rozmezí 2.700 K až 3.200 K, které v nás navozuje pohodu a klid. Doplňkové osvětlení pak použijeme podle vykonávané činnosti. K práci a náročnější činnosti nebo vaření je vhodnější studené světlo v rozmezí 3.500 až 5.000 K.

Jakou barvu světla zvolit však bude individuální záležitostí každého člověka, bude závislá také na použitém nábytku a vybavení. Interiér v historickém stylu vyžaduje teplé barvy, naopak modernímu interiéru mohou slušet studenější odstíny světla. Mějme však na paměti, že před spánkem je vhodné se vyvarovat studeného světla, které namísto zklidnění organismus nabudí.

Stejně jako LED žárovka však působí displej telefonu nebo tabletu. Existují aplikace, pomocí nichž můžete nastavit jas na mininální úroveň, u některých aplikací také barvu. Pro Andorid je to například Screen Filter nebo Lux Auto Brightness.

Svítivost

Svítivost nám řekne, kolik světla žárovka vyzařuje. Osvětlení konkrétního prostoru by mělo odpovídat činnosti, kterou budeme vykonávat. To je dáno vyhláškou č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby, která se odkazuje na příslušné normy. Běžně se však řídíme našimi zvyklostmi a potřebami.

Počet lumenů (lm) udává množství světla, které žárovka vyzáří. Laicky řečeno – jak hodně svítí. Svítivost jde ruku v ruce s barvou světla – čím je světlo modřejší (více kelvinů), tím je intenzivnější.

Z klasických žárovek jsme zvyklí na údaj ve wattech – jmenovitý příkon. Podle tohoto údaje jsme vybírali dříve – čím více wattů bylo na žárovce napsáno, tím více svítila. Úsporná svítidla však v tomto zažitém pravidle mohou vnést nesrovnalosti, je proto lépe se orientovat podle údaje v lumenech. Výrobci LED žárovek by měli uvádět na obalech i tzv. ekvivalentní příkon, který pro přibližné srovnání stačí. Pozor však na to, že LED diody mohou svítit při stejném příkonu rozdílným světlem.

Jmenovitý příkon klasické žárovky Svítivost LED žárovky odpovídající jmenovitému příkonu klasické žárovky Orientační jmenovitý příkon LED žárovky
25 W 249 lm 3 W
40 W 470 lm 6 W
60 W 806 lm 10 W
75 W 1055 lm 13 W
100 W 1521 lm 15 W

Zjednodušeně se tedy dá říci, že pokud nahrazujeme klasickou 60W žárovku, hledejme LED osvětlení s uvedenou svítivostí cca 806 lm. Tomu zhruba odpovídá LED žárovka s jmenovitým příkonem 10 W.

Centrální osvětlení místnosti by mělo dosahovat hodnot alespoň 700 lumenů (60W žárovka). Doplňková svítidla navrhujeme podle účelu, obvykle stačí 200 až 400 lumenů (25 – 40W žárovka).

Energetická účinnost

U světelných zdrojů je energetická účinnost, tzv. měrný výkon, vyjádřena jako poměr světelného toku v lumenech (lm) a příkonu ve wattech (W). Nejmodernější LED jsou charakterizovány poměrem kolem 135 lumenů/watt, čímž jsou účinnější a efektivnější než jakékoli jiné zdroje osvětlení a vedou k velkým úsporám (průměrně kolem 70-80 % ve srovnání s klasickou žárovkou). Energetická účinnost je označována písmenem a měla by mít vždy hodnotu alespoň A.

Index barevného podání / Color Rendering Index / CRI (Ra)

Index barevného podání je údaj o tom, jak věrohodně se budou po osvícení jevit barvy. Pohybuje se v rozmezí 100 až 0 (%). Ra = 100 odpovídá slunečnímu světlu – pro člověka přirozené osvětlení pro vnímání barev. Při Ra = 0 není možné rozeznat barvy. Velmi kvalitní LED mají hodnoty Ra nad 90, při hodnotách pod 80 již vnímáme barvy jako mdlé, nevýrazné.

Patice žárovky

Patice se označuje písmenem a číslem – například E27 označuje klasický šroubovací závit s průměrem 27 mm.

Patice žárovky (zleva): E27 - RGB žárovka ELKO ep, E14 - Mr. LED (Filament), MR16 - Mr. LED.

Patice žárovky (zleva): E27 – RGB žárovka ELKO ep, E14 – Mr. LED (Filament), MR16 – Mr. LED.

Zaručená životnost

Zaručená životnost je doba, po kterou bude mít žárovka předepsané parametry. Udává se v hodinách a počtu spínacích cyklů. Počet spínacích cyklů říká, kolikrát žárovku můžeme vypnout a zapnout. Klasická žárovka má dobu svícení 1000 h.

Běžná doba svícení kvalitních LED je alespoň 20.000 hodin a 20.000 spínacích cyklů. U LED žárovek není tedy nutné šetřit žárovku a zvýšenou potřebu energie pro jejím rozsvícení tím, že ji nebudeme zhasínat, jako je časté u úsporných žárovek. Těm navíc trvá několik vteřin, než naběhnou na plnou svítivost, zatímco většina LED žárovek svítí okamžitě. Proto jsou často vídané nápisy “Nezhasínej mě, jsem úsporná žárovka” u LED osvětlení zbytečné.

Tyto hodnoty jsou závislé na konstrukci žárovky. Diody vytvářejí teplo, které je třeba odvést – proto se často setkáme u žárovek s žebírky pro lepší chlazení. Není vhodné LED žárovku zavřít například do lustru ve tvaru koule, odkud teplo nemůže odejít a žárovka se tím poškodí. V tomto případě nejspíš reklamace nebude uznána.

Co dalšího bychom se o LED měli v obchodě dozvědět

Některé žárovky mají delší dobu náběhu do plného výkonu. Tento údaj by tedy měl být na balení uvedený.

Budete-li požadovat stmívání, žárovka to musí podporovat, neboť ne všechny LED žárovky jsou stmívatelné.

Konstrukce žárovky může být navržená jen do prostředí s určitými parametry, např. s teplotou v určitém rozmezí.

Tvar žárovky může být také důležitým faktorem pro výběr. Například dlouhé štíhlé žárovky, které vyčnívají z plochých lamp, nemusí vypadat zrovna pěkně. Každá LED žárovka má jiný úhel záření, který se pohybuje od 60 až do 180°. Malý úhel může nepříjemně překvapit, pokud jsme zvyklí například nasvítit jednou žárovkou v lustru celý pokoj.

LED žárovky jedné velikosti - podhledové svítidlo s paticí MR16, se stejnou barvou světla - 3.000 K. Liší se však svítivostí a úhlem svitu (žárovky Mr. LED).

LED žárovky jedné velikosti – podhledové svítidlo s paticí MR16, se stejnou barvou světla – 3.000 K. Liší se však svítivostí a úhlem svitu (žárovky Mr. LED).

Cena

LED žárovky se vyznačují poměrně vysokou pořizovací cenou. Není však na místě příliš šetřit. Ze zkušeností mých klientů mají levné LED žárovky daleko nižší životnost a kvalita osvětlení není nijak valná.

Započteme-li, kolik ušetříme za elektřinu při výměně obyčejných, ale i dožitých úsporných žárovek, návratnost nebude příliš dlouhá. K tomu může pomoci on-line kalkulačka na stránkách Mr. LED nebo IQ energy.

Výhody LED osvětlení

  • levný provoz (vysoké pořizovací náklady se brzy vrátí)
  • není nutná častá výměna – životnost 20.000 a více hodin
  • obvykle okamžitý náběh na plný výkon
  • různé tvary, desing
  • neobsahuje rtuť
  • stmívání (pouze žárovky, které tuto vlastnost mají)
  • možnost měnit barvy u tzv. RGB žárovky
  • možnost dálkového ovládání (některé žárovky mají přímo zabudovanou možnost dálkového ovládání včetně nastavení barevné teploty – ovládání klíčenkou nebo mobilním telefonem)

Kde nakupovat?

Jako pomocník pro nákup žárovek mohou sloužit webové stránky výrobců LED osvětlení. Mne zaujaly stránky Mr. LED. Jsou přehledné, členěné podle místností. Pak je již na nás, jakou požadujeme patici a barvu světla. Jejich výrobce Live Energy s.r.o. navíc poskytuje prodlouženou záruku 5 let, což předpokládá vysokou kvalitu těchto žárovek. Kromě žárovek prodávají také panely do kazetových podhledů, které dodají každému prostoru eleganci.

Samozřejmě je již standardním produktem každého kvalitního kamenného obchodu s elektropotřebami i prodej LED žárovek. Personál by měl být schopen doporučit osvětlení podle našich požadavků.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.