Zbytečnému plýtvání vody zabrání úsporný perlátor

Běžnou součástí vodovodní baterie je perlátor. Je to poslední článek, ze kterého vytéká voda. Perlátor má více funkcí, ale může šetřit vodu. Během tříminutové sprchy ušetříte i 40 l vody.

Jednotliví výrobci se snaží své produkty vyrobit tak, aby byly úsporné, funkční, pěkné na pohled. Lidé pak vybírají podle ceny. A co je levné, mnohdy nevydrží dlouho.

Běžně koupíte kovové perlátory, jejichž nevýhodou bývá, že se na nich usazuje vodní kámen, a tím dochází k jejich poškození (kovová sítka i tělo perlátoru se po čase užívání rozpadnou). Poškozený povrch poté napadne koroze. Proto výrobci postupně přechází na plasty, které korozi nepodléhají, a mají tedy vyšší životnost.

Perlátor poškozený dlouhodobým působením vodního kamene.

Perlátor poškozený dlouhodobým působením vodního kamene.

Mezi moderní výrobce, kteří vyrábí perlátory s plastovým tělem, je Watersavers. Konstrukce perlátorů je navržena tak, aby na nich neulpívala voda, a tedy se neusazoval vodní kámen. Co však je na těchto perlátorech unikátní, že mají výměnné regulační kroužky, a tím si každý uživatel může sám nastavit množství vody, které bude perlátorem protékat. Snížíte-li průtok vody, zvýší se tlak, voda se dále rozprašuje v těle perlátoru a proudí ven v podobě vodního válce. Můžete dosáhnout úspor 50-60 % podle typu původní baterie, tlaku vody v potrubí, kvalitě vody. Princip úspor spočívá ve smísení vody se vzduchem, a tím za stejný čas proteče méně vody. Konstrukce perlátoru zajišťuje, že se i menším množstvím vody umyjete.

Regulační kroužky dodávané s produkty Watersavers. Jejich kombinací sami nastavíte průtok vody perlátorem.

Regulační kroužky dodávané s produkty Watersavers. Jejich kombinací sami nastavíte průtok vody perlátorem.

Watersavers vyrábí perlátory na umyvadlové, vanové i dřezové baterie, s úpravou proti úmyslnému poškození (antivandal). Všechny tyto produkty jsou navržené tak, aby se na nich neusazoval vodní kámen – mají tzv. antivápenný oplach. Konstrukce perlátoru zabraňuje, aby v něm zasychala voda. Pokud se však přece jen vápenné soli začnou usazovat, tlakem vody se smyjí. Je však nutné udržovat sítko perlátoru bez usazenin z vodovodního potrubí, jinak antivápenný oplach neplní svou funkci.

Úspory u nás doma

V umývadle jsme kvůli malým dětem měli přiškrcený přívod vody (aby při spuštění vody naplno nedošlo k postříkání celé koupelny), tudíž jsme “neprofesionálním” způsobem šetřili. Průtok vody byl 6 l/min s původním perlátorem, bez perlátoru 10 l/min. Namontovala jsem perlátor Watersavers v základním provedení – průtok se snížil na 4,5 l/min. Menší množství vody si zachová své mycí schopnosti. Uspořím tedy 1,5 l/min.

Vhodnou kombinací regulačních kroužků lze dosáhnout průtoku až 2,5 l/min.

Výhodou úsporného perlátoru může být i skutečnost, že z baterie “vytéká” velké množství vzduchu. Zvláště rodiče malých dětí toto uvítají, neboť při zacpání ústí baterie rukou nedojde k silnému vytrysknutí vody po místnosti.

Umývadlová baterie s perlátorem Watersavers.

Umývadlová baterie s perlátorem Watersavers.

Ve vaně máme baterii se sprchovou hadicí, která je již úsporná. Přesto můžeme dosáhnout další úspory osazením regulátoru průtoku – montuje se na baterii a na něj teprve našroubujete sprchovou hadici. Pro porovnání – původní doba napuštění desetilitrové nádoby trvala 26 s, s regulátorem průtoku 59 s. Sprchuji-li se 3 minuty, ušetřím 38 litrů vody.

Vhodnou kombinací regulačních kroužků můžete regulovat potřebné množství vody při sprchování.

Další výhodou regulátoru průtoku pro sprchové hadice je jejich ochrana. Regulátor sníží tlak vody v hadici a ta je chráněná proti popraskání.

Kdy nemá smysl používat úsporné perlátory?

Jsou situace, kdy jsou úsporné perlátory nevhodné. A to u zařizovacích předmětů, kde napouštíte vodu (vana, výlevka ap.). Perlátor totiž míchá vodu se vzduchem a chcete-li napustit stejné množství vody, s úsporným perlátorem to bude trvat poněkud déle.

Kde se naopak pořízení úsporného perlátoru vyplatí?

Na místech, kde je velký odběr, se samozřejmě úspory projeví více. Zvlášť u veřejných míst, kde lidé až tak nedbají na úsporu vody – umývárny a toalety v kancelářích, restauracích, hotelích, nemocnicích, atd.

Na co si dát pozor, kupujete-li novou baterii nebo perlátor

Vždy se podívejte, na jaký tlak vody je dané zboží certifikováno. Potrubí v našich stavbách mívá tlak 5-6 barů, tj. 0,5-0,6 MPa (zvláště u vícepodlažních bytových domů, kde je potrubí navrženo tak, aby byla zajištěná kvalitní dodávka vody i v horních podlažích). Český trh je však zaplavený levnými produkty, zejména z Číny, kde je tlak potrubí pouze 3 bary (0,3 MPa). Namontujete-li takový výrobek na potrubí s vyšším tlakem vody, dojde k jeho poškození.

Perlátory Watersavers můžete koupit přímo na e-shopu výrobce nebo jeho partnerů (např. Econea nebo Spoříme vodu.cz s.r.o.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Jeden komentář: “Zbytečnému plýtvání vody zabrání úsporný perlátor”

  1. Radek napsal:

    Pořídil jsem šetřič vody Watersavers na vodovodní baterii u umyvadla v koupelně a jsem s ním spokojen. Průtok se podstatně snížil z 8,5 l/min na 3,5 l/min tedy o 5 litrů a na běžné mytí rukou je to naprosto dostačující.