I na splachování WC se dá ušetřit

Víte, že čtyřčlenná rodina tak jednoduchou činností, jako je spláchnutí toalety, utratí kolem 3.500 Kč ročně? Pomocí následujících vychytávek můžete šetřit nejen peníze, ale hlavně životní prostředí.

Společnost Econea nabízí na svém e-shopu pomocníky do domácnosti, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ať už jsou to ekologické prací, mycí a čisticí prostředky, tak i textilní látky na nákup, případně LED žárovky.

V domácnosti často zcela zbytečně spotřebujeme hektolitry vody. Na mytí, praní, úklid, splachování, …. A to nepočítám, že mnozí zalévají i zahradu pitnou vodou.

Ideální je v místech, kde není nutné požívat pitnou vodu, používat vodu dešťovou nebo vodu již použitou. Takovým místem je záchod. Ne však každá stavba toto řešení umožňuje – typicky bytové domy. Pro ty jsou určené prostředky na šetření vody, které se vkládají do nádržky, aby se pro splachování používalo méně vody.

Splachovací nádržka u nás doma (cca 12 let stará, kombinovaná se záchodem Jika) má objem vody cca 8,4 litru. Cena vodného a stočného v Brně je 74,46 Kč/m3 (zdroj: Brněnské vodárny a kanalizace, a.s.). Statistiky udávají, že jedna osoba denně spláchne 7x. Uvažujme, že doma přes pracovní týden (jsme v práci nebo ve škole) spláchneme každý 4x denně, tj. 34x za týden. Naše čtyřčlenná rodina tedy spláchne 4x34x52 týdnů, to je 7.072x ročně. Spotřeba vody je 7.072 x 8,4 l = 59.405 l = 59,405 m3. V přepočtu na peníze je to 59,405 m3 x 74,46 Kč/m3 = 4.423 Kč. Zaplatíme tedy jen za splachování téměř 3.500 Kč ročně. Pro jednoduchost ve výpočtu neuvažuji dny, kdy jsme mimo domov – dovolená ap.

Dry Planet Save-a-flush

Perforovaný sáček naplněný silikonovými krystaly, který jednoduše vložíte do splachovací nádržky, to je Dry Planet Save-a-flush. Náplň sáčku se nasákne vodou, a tím zvětší svůj objem. Do nádržky se nevejde tolik vody jako dříve a vy splachujete menším množstvím vody. Tento způsob úspor je však určený jen do starších typů nádržek s jedním tlačítkem.

Produkt vyrábí britská společnost Dry Planet a v ČR jej můžete koupit na e-shopu Econea. Stojí 125 Kč.

Zkušenosti s tímto produktem:
Jeden sáček nahradí 1 litr vody, tzn. naše nádržka po instalaci obsahuje 7,4 l. Splachovací účinek byl i s menším množstvím vody dobrý. Po vložení sáčku je nutné nastavit výšku plováku – nádržka začala propouštět vodu a v pravidelných intervalech ji dopouštěla (zvýšený hluk a spotřeba vody). Nedokážu však posoudit, jaká je životnost náplně. Na zvážení také je, kolik nečistot se bude v náplni usazovat.

Dry Planet Save-a-flush po vytažení ze splachovací nádržky.

Dry Planet Save-a-flush po vytažení ze splachovací nádržky.

Instalací jednoho sáčku čtyřčlenná rodina ušetří 527 Kč ročně. Investice do produktu se vrátí za 3 měsíce.

Mezi českými kutili jsou známá další řešení založená na tomto principu, které šíří různé televizní pořady. Vložte do nádobky cihlu, PET láhev, pytel s pískem, velký kámen, … Nikdo vás však neupozorní na to, že vyšší vodní sloupec – plná nádržka – dokáže spláchnout větší silou, tzn. spláchne lépe. Máte-li v nádržce málo vody, při spláchnutí nemusí mít voda dostatečnou energii na spláchnutí obsahu záchodu. Potřebujete-li spláchnout větším množstvím, musíte čekat, než se nádrž znovu naplní a postup i několikrát opakovat.

WC stop

Nerezové válečky navlečené na pružině – to je český výrobek od firmy Watersavers. Vkládá se do splachovací nádržky, kde ho zavěsíte do přepadové trubice. Je možné ho používat jak v jedno, tak dvoutlačítkových nádržkách, běžných, i podomítkových (typu Geberit).

Množství vody se nastavuje přidáním nebo odebráním válečků, a tak si přizpusobíte produkt pro své potřeby. Odebíráním válečků se zvyšuje množství splachované vody. Výrobce udává, že jeden váleček ušetří cca 14 % vody. Maximální spotřeba je 70 %, běžná 30 %.
Splachování lze nastavit v rozmezí:

  • Malé spláchnutí = 0,5 – 3 litry
  • Velké spláchnutí = 3 – 10 litrů

Zkušenosti s tímto produktem:
I když jsem měla trochu problém s instalací (do přepadové trubice zasahovala část konstrukce splachovadla), jsem o tomto řešení přesvědčená, že opravdu funguje. Už není třeba řešit množství vody v nádržce. Nechte ji naplněnou až po maximální možnou hladinu, i tak budete šetřit. Válečky totož fungují jako závaží. Dokud držíte tlačítko splachovadla, tak dlouho splachujete. Jinými slovy – potřebujete-li spláchnout málo, stisknete a ihned tlačítko pustíte – odteče 0,5 litru vody (pokud necháte všech pět válečků). Pro malou potřebu to stačí, vysoký vodní sloupec má dostatečnou sílu na spláchnutí. Potřebujete-li spláchnout více, podržíte tlačítko déle. A pokud se vám nepodaří spláchnout na poprvé, v nádržce ještě zůstane voda na druhý pokus (nemusíte čekat na naplnění nádržky).

Máte-li moderní, úsporný, dvoutlačítkový systém splachování, i u vás bude mít WC stop význam. Z výzkumu výrobce tohoto zařízení vyplynulo, že 95 % lidí splachuje na veřejných záchodech velkým tlačítkem (a i já mezi ně patřím). V domácnostech sice lidé více přemýšlí, které tlačítko stisknout, nicméně zde nejsou úspory takové, jak výrobce záchodů zamýšlel. WC stop zruší funkci dvoutlačítka a funguje podle výše uvedeného – dokud držím, splachuji.

Zařízení pro vložení do přepadové trubice - WC stop.

Zařízení pro vložení do přepadové trubice – WC stop.

WC stop můžete koupit na e-shopu Econea za 295 Kč. Započítám-li průměrnou 30% úsporu, kterou udává výrobce, investice se vrátí za 4 měsíce.

Jak se dá jinak ušetřit při splachování

Před nákupem produktu na šetření vody si ověřte, kolik vlastně vody spotřebováváte. Výrobci různých “šetřičů” udávají množství vody na spláchnutí 10 litrů. Naše nádržka, poměrně stará, se napouští “jen” na cca 8,4 litru. Dá se však nastavit výška napouštěcího plováku, abychom napouštěli méně vody (tímto u nás doma snížíme objem na 5 l). Už jen pouhou úvahou nad možnými úsporami jsem si uvědomila, že i moje “hloupá” nádržka umí šetřit, pokud se správně nastaví.

U novějších nádržek je však běžných 6 litrů vody na jedno spláchnutí. Moderní duální – tzn. dvoutlačítkové (malé a velké) spláchnutí bývá nastavené tak, že spotřebujete 2-3, resp. 6 litrů. Některá splachovadla vypouští vodu jen tak dlouho, dokud držíte tlačítko.

S každým spláchnutím můžeme šetřit nejen svou peněženku, ale hlavně životní prostředí. Voda je cenná surovina a každý by měl přispět k její ochraně. Začněme společně při splachování.

Další možnosti šetření vody

Ideální by bylo, kdybychom všichni splachovali dešťovou vodou nebo vodou již použitou (z vany, umývadla). To však není v běžném bytovém domě reálné. Můžeme však opatřit vodovodní baterie perlátory, ve sprše nebo vaně mít sprchové hlavice s nastavením průtoku vody. Pákové baterie nebo přímo pákové termostatické baterie šetří množství vody, která proteče, než naregulujete potřebnou teplotu. Anatomicky tvarovaná vana (v nohou zúžená) ušetří také nemalé množství vody.

Moderní pračky spotřebují cca 30-50 l dle velikosti, starší výrobek může prát až s dvojnásobným množstvím vody. Myjete-li nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou, pod rukama vám proteče až 70 l. Napustíte-li dřez, pak asi polovinu vody ušetříte. Myčka nádobí to zvládne s cca 6-14 litry.


Mohlo by vás také zajímat:

Komentáře

Komentáře nejsou povoleny.