Nedovolte, aby voda zničila váš dům

Uvažovali jste někdy, jaký to musí být pocit přijít domů a mít vytopený byt nebo dům? U bytu je velká šance, že vám soused zatelefonuje a řekne, že u něj doma prší, ať s tím něco uděláte. Každopádně škody na majetku budou velké. Jak zabránit nejen vytopení sousedů, ale hlavně škodám?

Zdroj: Elko EP – chytré sady

Existuje mnoho zařízení, která detekují vodu tam, kde nemá být. Pro začátek dobré – víte, že teče pračka / myčka, prasklo potrubí nebo se stala jiná havárie. Mezi tato zařízení patří detektory vody nebo-li záplavové senzory – například Jablotron LD-12 (cena cca 350 Kč), který připojíte k ústředně Jablotron nebo Chytrá sada Protizáplava (cena cca 2.000 Kč). Nedávnou novinkou je detektor zaplavení od Fibara, který je kompatibilní s Apple HomeKit, a nevyžaduje řídící jednotku (cca 1.800 Kč).

Záplavový senzor Fibaro

Tato zařízení se položí do míst, kde očekáváte, že by se voda mohla vyskytnout (pračka, domácí vodárna ap.). Abyste předešli škodám, je ideální propojit senzor s elektromagnetickým ventilem, který sám zastaví přívod vody. Pokud však praskne potrubí jinde než u senzoru, o havárii se včas nedovíte.

Pokud vám nejde jen o havarijní stav, ale rádi byste ušetřili i za vodu, která teče zbytečně (otevřený kohoutek, protékající záchod ap.), pak můžete do svého domu namontovat inteligentní vodoměr a detektor úniku vody eVodník. Toto zařízení pozná protékající vodu, zastaví její přívod, a pošle vám o tom zprávu. Na rozdíl od výše uvedených senzorů je jedno, kde voda uniká – měří se spotřeba na přívodu do domu.
Na přívodní potrubí do domu se vedle fakturačního vodoměru namontují vodoměr a dálkově řízený ventil, které se propojí s eVodníkem – krabičkou, která se učí, jak vaše domácnost běžně používá vodu. Pozná také, když voda někde zbytečně teče nebo když praskne potrubí. Tento systém je dražší než výše uvedené, ale v porovnání s hodnotou majetku, který ochrání, se myslím vyplatí. Cena je stanovená na míru každé stavbě a je řádově od 19.000 Kč.

https://youtu.be/1UZs0zjkVBc

Příklad zapojení systému eVodník (Zdroj: www.asio.cz)

Stalo se vám někdy, že jste našli svůj dům nebo byt vytopený? Jak se bráníte proti škodám, které napáchá voda? Napište mi do komentářů pod článek.
Chtěli byste svůj dům chránit nejen před vodou? Napište mi email, poradím vám, jak na to.


Mohlo by vás také zajímat

Komentáře

2 komentáře: “Nedovolte, aby voda zničila váš dům”

 1. Renata napsal:

  Dobrý den,
  poradila byste, co lze podnikat jako preventivní opatření u pračky a myčky i bez detekovacích zařízení?

  Děkuji.

 2. Ivana Minářová napsal:

  Dobrý den Renato,
  teoreticky – výrobci uvádí, že jejich produkty mají detekci úniku vody. Nicméně si to nedovedu představit – kolik musí vody protéct, aby se přívod ve spotřebiči uzavřel? To bude spíš dotaz na servis nebo prodejce vašeho zařízení.